Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Do przychodni weterynaryjnej trafia coraz więcej zwierząt z podejrzeniem choroby nowotworowej. Większość z nich ma ponad 10 lat, ale nie brak również przypadków zachorowania wśród młodszych psów. W grupie ryzyka są zwłaszcza psy rasowe, jak rottweiler, bokser czy buldog francuski. Boisz się, że stracisz bliskiego przyjaciela? Zastanawiasz się, jak uchronić pupila przed zachorowaniem? Sprawdź!

Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Aż 30% rasowych psów umiera w wyniku choroby nowotworowej. W przypadku zwierząt powyżej 10 lat odsetek ten wzrasta do 50%. Utrata czworonożnego przyjaciela to dla wielu osób ogromna strata. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli psów pyta, jak zapobiec rozwojowi nowotworu.

Jakie są przyczyny nowotworów u psów?

Wśród najczęściej występujących nowotworów u psów wymienia się chłoniaka oraz raka sutków. Choroba zazwyczaj rozwija się niezauważalnie, przez co zdarza się, że właściciele zauważają objawy zbyt późno, aby podjąć właściwe leczenie. 

Jeśli chcesz zapobiec chorobie pupila, musisz wiedzieć, jakie czynniki powodują jej występowanie. Wśród najczęstszych przyczyn nowotworów wymienia się:

  • niedobory żywieniowe,
  • stres,
  • życie w zanieczyszczonym środowisku, 
  • przebywanie w miejscach, w których stosowane są preparaty szkodliwe dla zwierząt np. do niszczenia chwastów lub szkodników,
  • ekspozycję na dym nikotynowy.

Zauważa się, że największą grupę zwierząt z nowotworem stanowią starsze, niewysterylizowane suki oraz psy rasowe. 

Jak przeciwdziałać nowotworom?

Jedną z głównych zasad, którą lekarze kierują się w codziennej pracy jest "primum non nocere" czyli "po pierwsze nie szkodzić". Dotyczy to również zwierząt. Najlepszym sposobem, aby uchronić zwierzę przed zachorowaniem na raka jest niedopuszczanie do sytuacji, które mogłyby przyczyniać się do powstania nowotworu, czyli:

  • karmienie zwierzęcia zgodnie z jego zapotrzebowaniem i w prawidłowy sposób – ważne jest, aby pupil miał zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Warto wybierać bezpieczne, certyfikowane karmy z naturalnymi składnikami i bez szkodliwych substancji, które mogą przyczyniać się do powstawania komórek nowotworowych,
  • chronienie czworonoga przed promieniowaniem słonecznym – promienie UV są jedną z przyczyn nowotworu skóry u zwierząt. Dlatego latem nie obcinaj sierści zbyt krótko, chroń truflę nosa psa przed słońcem np. smarując kremem z filtrem i nie wychodź z pupilem w godzinach silnego nasłonecznienia,
  • wykastrowanie zwierzęcia – wycięcie operacyjne narządów rodnych u suki między 2. a 3. cieczką pomaga zredukować ryzyko zachorowania na raka gruczołu mlekowego o 25%. Usunięcie jąder w przypadku psów również obniża ryzyko rozwoju nowotworu,
  • stosowanie leków i produktów do odrobaczania według wskazówek specjalisty – warto zwrócić uwagę na to, aby dawka stosowanej substancji była dopasowana zarówno do wieku psa, jak i jego wagi. Zbyt duża ilość leku może negatywnie wpłynąć na organizm pupila.

Dodatkowo nie wolno zapominać o profilaktyce nowotworowej. Tylko dzięki regularnie wykonywanym badaniom morfologicznym lekarz może szybko wykryć rozwijający się stan zapalny oraz anemię, czyli objawy, które najczęściej towarzyszą zwierzętom dotkniętym chorobą nowotworową. 

Pamiętaj, że Twoim zadaniem jako właściciela psa jest zadbanie o to, aby zwierzę było szczęśliwe i bezpieczne. Choć rak to nie wyrok, warto postarać się, aby pupil mógł szczęśliwie rozwijać się i towarzyszyć Ci przez długie lata.

Źródła:

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-d7d64d38-8d25-4fd7-ac5e-3d7a9264bec8/c/ZW-07-2019-05_510.pdf

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-f95b1085-e8a9-4d34-ab9b-7c9f91fb30a0/c/ZW-07-2016-01479.pdf

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2005-01_Nowotwory_naczyniowe_u_kotow_i_psow.pdf

Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Twój pies stał się apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i wyraźnie stracił na wadze? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? To może być choroba nowotworowa, która dotyka coraz więcej zwierząt. Choć rokowania większości z nich są bardzo pozytywne, niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia. Zastanawiasz się, jakie objawy daje nowotwór i jak wygląda diagnostyka? Sprawdź.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Weterynarz poinformował Cię, że badania Twojego pupila nie okazały się tak pozytywne, jak tego oczekiwałeś? Usłyszałeś druzgocącą wiadomość o tym, że ukochany pies cierpi na nowotwór? Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu zwierzę będzie mogło żyć spokojnie i bez bólu jeszcze przez długi czas. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie u psa z nowotworem.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?