Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Weterynarz poinformował Cię, że badania Twojego pupila nie okazały się tak pozytywne, jak tego oczekiwałeś? Usłyszałeś druzgocącą wiadomość o tym, że ukochany pies cierpi na nowotwór? Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu zwierzę będzie mogło żyć spokojnie i bez bólu jeszcze przez długi czas. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie u psa z nowotworem.

Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Za śmierć u połowy zwierząt powyżej 10. roku życia odpowiada choroba nowotworowa. Część z nich umiera w bólu i cierpieniu, dlatego bardzo ważne są zarówno wczesna diagnoza, jak i wdrożenie stosownego leczenia. Dzięki temu można nie tylko wydłużyć życie psa, ale również zmniejszyć towarzyszące chorobie dolegliwości.

Jak leczyć nowotwory u psów?

Tok leczenia nowotworu jest uzależniony zarówno od rodzaju zmiany, wieku oraz stanu zdrowia psa, a także możliwości finansowych właściciela. Do wyboru są dwie opcje:

  • leczenie agresywne, które jest przeznaczone dla psów o dobrych rokowaniach. W przypadku niewielkich, pojedynczych zmian najczęściej przeprowadza się operację w celu usunięcia guza wraz z okoliczną tkanką. Jeśli nowotwór jest rozległy i towarzyszą mu przerzuty, które obejmują liczne narządy, oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się również chemioterapię. Takie leczenie pozwala nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale również zwiększyć szansę na powrót zwierzęcia do zdrowia.
  • leczenie paliatywne, które jest stosowane u zwierząt chorych, u których np. guz jest niemożliwy do wycięcia. Taka terapia prowadzi do redukcji ryzyka powikłań związanych z leczeniem i zmniejszenia dolegliwości, a tym samym poprawie jakości życia pupila. Niestety leczenie paliatywne często jest równoznaczne z brakiem możliwości wyleczenia czworonoga i skróceniem jego życia.

Warto pamiętać, że leczenie choroby nowotworowej zaczyna się od postawienia właściwej diagnozy. Im wcześniej, tym lepiej. Aby określić charakter zmian, a także ich rozległość, należy zgłosić się do weterynarza-onkologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad o zmianach w zachowaniu pupila oraz zleci niezbędne badania, jak np. RTG, biopsję czy badanie histopatologiczne. Na podstawie uzyskanych informacji oraz decyzji właściciela, specjalista ocenia rokowania czworonożnego pacjenta i ustala plan dalszego postępowania. 

Jak działa chemioterapia u psa?

Chemioterapia jest często stosowana jako uzupełnienie leczenia operacyjnego w przypadku nowotworów z przerzutami, rozsianych, nieoperacyjnych lub zbyt małych, aby można było je wyciąć, a także jako forma leczenia paliatywnego. 

Wprowadzenie chemioterapeutyków ma wiele korzyści. Może znacznie wydłużyć życie zwierzęcia, zapobiec przerzutom czy nawrotom choroby. Jednak nie wolno zapominać o tym, że chemioterapia niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji, wśród których wymienia się obniżenie jakości życia pupila. Podczas leczenia zwierzęta często cierpią na biegunki, wymioty, małopłytkowość, nefrotoksyczność, czy krwotoczne zapalenie pęcherza. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Kiedy warto leczyć nowotwór u psa?

Nie każdy nowotwór można wyleczyć. Zdarza się, że w niektórych przypadkach weterynarz zaproponuje wyłącznie środki uśmierzające ból, które pozwolą zwierzęciu odejść w spokoju. Warto pamiętać, że w przypadku czworonogów najważniejsze jest to, aby pies był szczęśliwy i żył bez bólu do końca swoich dni. 

Nowotwór u ukochanego psa brzmi przerażająco, jednak nie musi oznaczać wyroku śmierci. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie daje szansę na spędzenie kilku cudownych lat razem. Nie zapominaj o tym!

Źródła:

Villalobos A., Kaplan L.: Canine and Feline Geriatric Oncology. Edycja pierwsza, 2007

Michael O. Childress, DVM, MS, DACVIM

R. Sapierzyński, Onkologia praktyczna psów i kotów, Wrocław 2018; Jane M. Dobson, B. Duncan X. Lascelles, Onkologia psów i kotów, Łódź 2018

Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Twój pies stał się apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i wyraźnie stracił na wadze? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? To może być choroba nowotworowa, która dotyka coraz więcej zwierząt. Choć rokowania większości z nich są bardzo pozytywne, niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia. Zastanawiasz się, jakie objawy daje nowotwór i jak wygląda diagnostyka? Sprawdź.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Do przychodni weterynaryjnej trafia coraz więcej zwierząt z podejrzeniem choroby nowotworowej. Większość z nich ma ponad 10 lat, ale nie brak również przypadków zachorowania wśród młodszych psów. W grupie ryzyka są zwłaszcza psy rasowe, jak rottweiler, bokser czy buldog francuski. Boisz się, że stracisz bliskiego przyjaciela? Zastanawiasz się, jak uchronić pupila przed zachorowaniem? Sprawdź!
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?