Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Twój pies stał się apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i wyraźnie stracił na wadze? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? To może być choroba nowotworowa, która dotyka coraz więcej zwierząt. Choć rokowania większości z nich są bardzo pozytywne, niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia. Zastanawiasz się, jakie objawy daje nowotwór i jak wygląda diagnostyka? Sprawdź.

Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

40% psów zmaga się z chorobą nowotworową. W 50% przypadków zwierząt powyżej 10. roku życia nowotwór staje się przyczyną ich śmierci. Choć onkologia weterynaryjna nieustannie się rozwija i pojawia się coraz więcej metod leczenia, nie każde zwierzę zostaje odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. 

Jakie objawy daje nowotwór u psa?

Nowotwór to rozrost komórek w niekontrolowany sposób, co prowadzi do powstania zmiany w wybranym miejscu lub krążenia tych zmienionych komórek w organizmie. Na początku choroba często nie daje żadnych objawów, ale może oddziaływać na inne, odległe tkanki w organizmie. Dlatego, jeśli pojawiają się problemy, to możesz nie wiązać ich z tak poważną chorobą. Warto również pamiętać, że symptomy nowotworu różnią się w zależności od umiejscowienia i charakteru guza. Do najczęściej występujących zalicza się:

 • niedokrwistość,
 • wyraźna utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety,
 • problemy z układem pokarmowym, jak wymioty i biegunka,
 • kaszel i duszności,
 • gorączka,
 • nieregularne zmiany skórne w ciemnym kolorze,
 • obrzmienia w obrębie gruczołów mlekowych.

Dlatego każda zmiana w zachowaniu psa powinna wzbudzić Twoją czujność. 

Jak przebiega diagnostyka onkologiczna u pupila?

Opieką nad zwierzętami z chorobą nowotworową zajmuje się weterynarz-onkolog. Aby mógł pomóc Twojemu pupilowi powrócić do zdrowia lub zapewnić mu życie bez cierpienia, diagnoza musi być postawiona na wczesnym etapie choroby. Dlatego, jeśli jest coś, co Cię niepokoi, niezwłocznie umów się na wizytę w przychodni weterynaryjnej.

Podczas spotkania specjalista oceni charakter zmiany i sprawdzi, czy ma do czynienia z chorobą nowotworową. Dodatkowo weterynarz-onkolog:

 • przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad o stanie zdrowia zwierzęcia i zmianach w jego zachowaniu,
 • zleci przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak USG czy RTG, aby móc ustalić położenie guza, jego charakter oraz możliwe przerzuty,
 • pobierze fragment tkanki nowotworowej do badań, aby ocenić, czy zmiana jest złośliwa, czy łagodna. W zależności od charakteru guza, specjalista może zlecić wykonanie biopsji cienkoigłowej lub wycięcie większej części albo całej zmiany i poddaniu jej badaniu histopatologicznemu.

Na podstawie uzyskanych informacji weterynarz ustala dalsze postępowanie. 

Jakie rasy psów najczęściej chorują na nowotwór?

Zastanawiasz się, czy Twój pupil jest w gronie zwierząt zagrożonych nowotworem? Skłonności do zachorowania mają przede wszystkim psy ras takich jak:

 • bokser – najczęściej dotykają ich nowotwory skóry,
 • owczarek niemiecki – wśród nich najwięcej jest pacjentów, które cierpią na nowotwór śledziony,
 • dog niemiecki – te psy często zmagają się z nowotworem kości,
 • bouvier flandryjski – wśród chorych najliczniejszą grupę stanowią zwierzęta z nowotworem prostaty.

Wśród najczęściej występujących chorób wymienia się raka gruczołu sutkowego. Występuje on u ponad 40% suk, które nie zostały wysterylizowane. Psy z tą diagnozą żyją średnio od 9 do 11 lat. Szczególnie narażone na ten typ zachorowania są suki rasy maltańczyk lub pudel. 

Drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u psów jest chłoniak. Występuje on u ¼ pacjentów weterynarzy-onkologów, przy czym w 80% przypadków choroba diagnozowana jest dopiero w wysokim stadium zaawansowania, przez co rokowania nie są zbyt pomyślne. 

Obserwuj swojego pupila i dbaj o profilaktyczne badania. Dzięki temu szybko wykryjesz zmiany i skrócisz cierpienie swojego psa. 

źródła:

R. Sapierzyński, Onkologia praktyczna psów i kotów, Wrocław 2018; Jane M. Dobson, B. Duncan X. Lascelles, Onkologia psów i kotów, Łódź 2018

Argyle D.J., Brearley M.J., Turek M.M.: Decision Making in Small Animal Oncology. Edycja pierwsza, 2008

Kevin A. Hahn: Veterinary oncology (The practical veterinarian), 2002 by Butterworth-Heinemann

Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Do przychodni weterynaryjnej trafia coraz więcej zwierząt z podejrzeniem choroby nowotworowej. Większość z nich ma ponad 10 lat, ale nie brak również przypadków zachorowania wśród młodszych psów. W grupie ryzyka są zwłaszcza psy rasowe, jak rottweiler, bokser czy buldog francuski. Boisz się, że stracisz bliskiego przyjaciela? Zastanawiasz się, jak uchronić pupila przed zachorowaniem? Sprawdź!
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Weterynarz poinformował Cię, że badania Twojego pupila nie okazały się tak pozytywne, jak tego oczekiwałeś? Usłyszałeś druzgocącą wiadomość o tym, że ukochany pies cierpi na nowotwór? Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu zwierzę będzie mogło żyć spokojnie i bez bólu jeszcze przez długi czas. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie u psa z nowotworem.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Ewa Kautz


Najczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?