Badanie RTG psa – jak przygotować zwierzę?

Rozwój technologii oraz metod diagnostyki przyniósł wiele dobrego nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Dzięki niemu weterynarze mogą dokładnie ocenić stan i kondycję kości, kontrolować zmiany neurologiczne lub w układzie krwionośnym, a także sprawdzać liczebność miotu. Obecnie jednym z najczęściej przeprowadzanych badań u psów jest RTG. Dowiedz się, jak przygotować do niego zwierzę.

Badanie RTG psa – jak przygotować zwierzę?

Badanie RTG psa to najszybszy, a zarazem bezbolesny sposób na diagnozę jego stanu zdrowia. Polega na prześwietleniu wiązką promieni rentgenowskich wybranego obszaru ciała zwierzęcia. Aby obraz był niezakłócony, należy najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie psa. 

O czym pamiętać przed badaniem RTG psa?

Każde badanie, w tym RTG, to dla psa duży stres. Zwierzęta w obcym pomieszczeniu stają się nerwowe i niespokojne, a często także agresywne. Aby uniknąć narażania pupila na niemiłe doświadczenia oraz konieczność powtórzenia badania, warto zadbać o jak najlepsze przygotowanie go do RTG. 

Jest to także ważne ze względów medycznych. Promienie rentgenowskie przenikają przez całe ciało zwierzęcia, co negatywnie wpływa na jego tkanki i narządy. Specjaliści zalecają, aby wykonywać badanie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, w ściśle określonych warunkach oraz po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu pacjenta. 

Aby obraz był czytelny, musisz zadbać o to, żeby pies:

  • był na czczo, czyli co najmniej 8-12 godzin bez pokarmu,
  • nie pił przez minimum 2 godziny przed zabiegiem,
  • miał zdjęte wszystkie przedmioty z ciała, takie jak obroża, kolczatka, szelki czy smycz. Warto sprawdzić także, czy w sierści zwierzęcia nie utknęły jakiekolwiek ciała obce, które mogłyby zaburzyć obraz.

Przed RTG wskazane jest także wykonanie niezbędnych badań krwi oraz wysuszenie sierści psa. Mokre owłosienie może zaburzyć interpretację obrazu.

Jak ułożyć psa do badania RTG?

Podczas badania RTG pies musi przebywać ściśle w określonej, często nienaturalnej, pozycji. Jest to niezbędne do tego, żeby móc prawidłowo wykonać zdjęcie. Sposób ustawienia pupila zależy od tego, jaka część ciała będzie prześwietlana. Wyróżnia się 3 projekcje:

  • boczną prawą lub lewą – pacjent leży na jednym boku,
  • strzałkową – zwierzę jest ułożone na brzuchu lub grzbiecie,
  • skośną.

O rodzaju ułożenia decyduje weterynarz-ortopeda. Przed badaniem personel, czyli technik pracowni rentgenowskiej oraz lekarz, może naciągać kończyny zwierzęcia i umieszczać je w różnych nietypowych pozycjach. Często wykorzystywane są także dodatkowe narzędzia, takie jak kształtki, czyli poduszki, kliny czy walce, które pomagają w uzyskaniu prawidłowego ustawienia psa. Aby go unieruchomić, stosuje się także linki, paski czy taśmy klejące. 

Pamiętaj, że wszystkie czynności są wykonywane w celu uzyskania jak najlepszego obrazu i zmniejszenia ryzyka uzyskania nieprawidłowego zdjęcia. Nie utrudniaj specjalistom ich pracy i nie denerwuj się. Dzięki temu badanie przebiegnie szybko i bez komplikacji.

Czy środki uspokajające lub znieczulające przed badaniem RTG psa są potrzebne? 

Badanie RTG to nowe doświadczenie dla psa. Nic dziwnego, że się boi, drży czy zachowuje agresywnie. Aby zwierzę leżało spokojnie w bezruchu, czasami niezbędne jest podanie środków sedujących lub znieczulających. Można tego uniknąć, ucząc psa spokojnego leżenia w bezruchu. 

Badanie RTG psa nie jest dla niego bezinwazyjne, ale często jest niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy chorób aparatu ruchu. Warto o tym pamiętać.

Źródła:

Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Praktyka kliniczna: psy,  Galaktyka, 2011

Therese Welch Fossum, Chirurgia małych zwierząt, Elsevier

Carpenter i wsp., Comparsion of radiologic imaging techniques for diagnosis of fragmented medial coronoid process of the cubital joint in dogs., „Journal of the American Medical Association” 203, 78-83.

Czytaj też: USG psa i kota w ciąży

Norbert Czubaj
Latest posts by Norbert Czubaj (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?