Uczulenie u psa na brzuchu – jak wygląda taka reakcja alergiczna?

Psy, tak samo jak ludzie, mogą być alergikami. W przypadku czworonogów jednym z najczęstszych objawów jest świąd, charakterystyczne zmiany pojawiające się na skórze, a w tym na brzuchu. Alergia uprzykrza zwierzakom życie, ale istnieją sposoby na to, aby załagodzić uciążliwe dolegliwości. Wyjaśniamy, kiedy może pojawić się uczulenie u psa na brzuchu i jak sobie poradzić sobie z takimi zmianami skórnymi.

Uczulenie u psa na brzuchu – jak wygląda taka reakcja alergiczna?

Alergia u psa – przyczyny

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny – mogą to być substancje obecne w środowisku lub w pokarmie. Kontakt z nimi grozi pojawieniem się reakcji uczuleniowej. Mogą to być duszności, obrzęki, wymioty czy zmiany skórne.

Za alergię u psów odpowiedzialne są:

  • alergeny unoszące się w powietrzu

Zalicza się do nich pyłki drzew, kwiatów i traw. Może się jednak zdarzyć, że czworonóg będzie uczulony na roztocza, grzyby, pleśń. Ryzyko reakcji alergicznej jest duże zarówno latem, w czasie kwitnienia roślin, jak i zimą, kiedy w domach jest włączone centralne ogrzewanie. W pomieszczeniach unosi się wtedy kurz, pleśń i roztocza;

  • alergeny znajdujące się w pokarmach

Reakcje alergiczną wywołują zwykle wołowina, wieprzowina, mięso kurcząt i królików, produkty mleczne, ryby i jaja.

Ponadto uczulenie może pojawić się po kontakcie ze stosowanymi domu środkami czystości lub z materiałem, z którego jest uszyte psie legowisko.

Uczulenie na brzuchu u psa – jak wygląda?

Uczulenie na brzuchu czworonoga może pojawić się zarówno po kontakcie z alergenami unoszącymi się w powietrzu, jak i  po zjedzeniu uczulającego go produktu. Jednak ta część ciała jest też ciągle narażona na kontakt z podłogą, która mogła być czyszczona detergentami, silnymi środkami chemicznymi. Może to  spowodować pojawienie się charakterystycznych zmian na brzuchu.

Reakcja alergiczna występująca na tej części ciała ma postać:

  • wyprysków;
  • hiperplazji naskórka – czyli jego nadmiernego rozrostu;
  • bąbli pokrzywkowych;
  • obrzęku;
  • grudek, krost.

Ponadto zmianom skórnym może towarzyszyć uciążliwy świąd.

Jak leczyć uczulenie  u psa na brzuchu i alergie tych czworonogów?

Po zauważeniu zmian na skórze zwierzęcia warto skonsultować się z weterynarzem. Podczas wywiadu ze specjalistą, zostanie przeanalizowana dieta psa oraz możliwość kontaktu z potencjalnymi alergenami. Pozwoli to dokładnie zidentyfikować, co spowodowało pojawienie się zmian skórnych i reakcji uczuleniowej. 

Aby potwierdzić diagnozę, można wykonać też testy alergiczne – skórne lub z krwi. Podczas wizyty w gabinecie weterynarz oceni też, czy wypryski, obrzęki, hiperplazja naskórka nie są objawem innych chorób skóry – np. świerzbu drążącego.

Psu-alergikowi można pomóc, ograniczając jego kontakt z alergenem. Warto zainwestować w antyalergiczne legowisko, ustalić wraz z weterynarzem właściwą dietę, kupić oczyszczacz powietrza. Uczulenie u psa na brzuchu i związany z tym świąd można łagodzić odpowiednimi szamponami, odżywkami. Leczenie i minimalizowanie objawów alergii u zwierzaka trwa zwykle przez całe jego życie. 

Źródła:

I.Taszkun, A.Śmiech, Zmiany histopatologiczne skóry w chorobach alergicznych u psów

W. Adamski, M. Adamska, Alergie pokarmowe psów i kotów

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?