Rak płuc u psów i kotów

Rak płuc należy do najgroźniejszych nowotworów u ludzi. Nie inaczej jest, gdy choruje na niego pies lub kot. Co prawda pierwotne zmiany nowotworowe w płucach są bardzo rzadkie u obu gatunków, ale w przypadku występowania w organizmie raka złośliwego często występują przerzuty właśnie do tego obszaru. Tymczasem gdy nowotwór zajmie płuca, życie zwierzaka jest poważnie zagrożone, a jego samopoczucie może się szybko pogarszać. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.

Rak płuc u psów i kotów

Pierwotne guzy płuc u psów i kotów oraz przerzuty nowotworowe do płuc

Pierwotne guzy płuc u zwierząt domowych występują bardzo rzadko (poniżej 1% przypadków). Zazwyczaj są to jednak złośliwe zmiany nowotworowe (ok. 80%) z różnym potencjałem przerzutowym – od umiarkowanego do wysokiego. Zazwyczaj mają one postać dużej, pojedynczej masy w płucach. W około 20% przypadków okazuje się, że guz jest naczyniakomięsakiem.

Rak płuc kota lub psa zdecydowanie częściej jest diagnozowany u starszych osobników. Nie ma badań potwierdzających większe predyspozycje do tego rodzaju nowotworu u określonych ras czy płci. Ponadto dokładna przyczyna występowania pierwotnych guzów płuc nie jest znana. Są jednak pewne czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi tej wyjątkowo groźnej choroby. To między innymi:

  • ekspozycja na dym tytoniowy – psy i koty również mogą być biernymi palaczami, a wdychanie szkodliwych substancji zawartych w dymie zdecydowanie zwiększa ryzyko występowania raka płuc,  raka jamy ustnej i chłoniaka u kotów, a także raka nosa, zatok okołonosowych i płuc u psów;
  • przebywanie w środowisku miejskim – większe zanieczyszczenie środowiska może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu;
  • kontakt z azbestem – podobnie jak u ludzi azbest wywołuje tzw. toksyczne narażenie chemiczne i może być przyczyną specyficznej postaci raka płuc;
  • wiek – psy i koty w wieku średnim i starszym są bardziej narażone na rozwój większości nowotworów, w tym raka płuc.

Rak płuc u kota i psa – objawy

Rak płuc może dawać różne objawy uzależnione między innymi od lokalizacji guza, jego rozmiaru i tempa wzrostu czy też charakteru. Czasami przez długi czas guzy nie dają żadnych objawów. Dopiero gdy spowodują ucisk lub zamknięcie światła oskrzeli, pojawiają się kaszel (przewlekły, suchy) oraz utrudnienia w oddychaniu i duszności. Czasami można również zaobserwować przyspieszony oddech lub krwioplucie. Oprócz tego rak płuc u psa i kota może dawać objawy ogólne, takie jak:

  • osłabienie, apatia,
  • utrata masy ciała,
  • letarg,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku,
  • wymioty,
  • gorączka.

W przypadku przerzutów nowotworowych do płuc często nie obserwuje się żadnych charakterystycznych objawów, a guzy rozpoznawane są przypadkowo. Dlatego też warto regularnie kontrolować stan zdrowia pupila, zabierając go na wizyty do Animal Center. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych kotów i psów. W przypadku zaobserwowania pogorszenia samopoczucia i ogólnego osłabienia czworonoga również warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą!

Rak płuc u psa i kota – rozpoznawanie oraz leczenie

Wczesne rozpoznanie nowotworu zazwyczaj daje więcej możliwości leczenia i polepsza rokowania. Niestety przypadku raka płuc u psa lub kota jest to trudne – nowotwór często przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Diagnostyka obejmuje:

  • badanie fizykalne,
  • badanie krwi,
  • RTG klatki piersiowej,
  • biopsję węzła chłonnego (pozwalającą określić możliwe rozprzestrzenianie się raka).

Zalecane jest również wykonanie biopsji płuc. Tomografia komputerowa pomaga zaś zarówno w rozpoznaniu, jak i w planowaniu leczenia.

Terapia może zaś obejmować:

  • chirurgiczne usunięcie guza lub całego płuca w przypadku rozległych zmian,
  • radioterapię,
  • chemioterapię.

Często stosuje się połączenie kilku metod. Leczenie jest trudne i długotrwałe, a rokowania zróżnicowane. Najłatwiej wyleczyć raka płuc, który wiąże się z występowaniem niewielkich, pojedynczych zmian.

Źródła:

  1. R. Sapierzyński, Onkologia praktyczna psów i kotów, Wrocław 2018; Jane M. Dobson, B. Duncan X. Lascelles, Onkologia psów i kotów, Łódź 2018;
  2. Hahn K. A., McEntee M. F.: Primary lung tumors in cats: 86 cases (1979- -1994). J. Am. Vet. Med. Assoc. 1997;
  3. Wilson D. W., Dunghworth D. L.: Tumors of the respiratory tract, [w:] Meuten D. J.: Tumors in Domestic Animals. Iowa State Press, Iowa 2002
Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?