Nowotwór tarczycy u psa lub kota – występowanie, objawy, leczenie

Schorzenia tarczycy nie należą może do najczęstszych problemów weterynaryjnych występujących u psów i kotów, ale na pewno warto je mieć na uwadze. Czworonogów dotyka zarówno nadczynność, jak i niedoczynność. Najgroźniejsze są jednak nowotwory, na które najbardziej narażone są psy w dojrzałym wieku. Dowiedz się więcej o występowaniu raka tarczycy, jego objawach i możliwościach leczenia.

Nowotwór tarczycy u psa lub kota – występowanie, objawy, leczenie

Nowotwory tarczycy u psów i kotów – występowanie

Według statystyk guzy tarczycy stanowią od 1,2 do 3,8% wszystkich zmian nowotworowych u psów. Oznacza to, że nie występują szczególnie często. Zdecydowanie bardziej narażone na ich powstawanie są starsze osobniki, powyżej 9 roku życia. Nie wykazano zależności występowania raka tarczycy od płci, ale można wyróżnić pewne rasy, które cierpią na niego częściej. O predyspozycjach do nowotworów tarczycy można mówić m.in. w przypadku golden retrieverów, bokserów i beagle, choć przyczyna ich powstawania nie jest znana.

U kotów obserwuje się znacznie mniejszą tendencję do raka tarczycy. Dość częste są za to Inne schorzenia endokrynologiczne, w szczególności zaś nadczynność tarczycy. U osobników kastrowanych pojawia się też większa tendencja do niedoczynności. Nie obserwuje się za to predyspozycji związanych z rasą lub płcią.

Objawy raka tarczycy u psa i kota

Najczęściej najwyraźniejszym symptomem raka tarczycy jest wyczucie guza na szyi pupila. Zazwyczaj ma on postać niewielkiego zniekształcenia i nie powoduje żadnych widocznych problemów. Jedynie czasami może prowadzić do trudności z oddychaniem ze względu na ucisk na tchawicę.

Guz tarczycy rzadko wpływa na jej funkcję – w około 60% przypadków nie obserwuje się objawów związanych z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu. W ok. 30% rozwija się niedoczynność, a w 10% nadczynność. Ok. 30-40% guzów tarczycy powoduje w przyszłości przerzuty. Zazwyczaj rozwijają się w obu płatach tarczycy jednocześnie

Ze względu na to, że ryzyko występowania guzów tarczycy jest najwyższe u starszych psów, każdą deformację ich szyi należy traktować bardzo poważnie. Zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza weterynarii, jeśli dodatkowo powoduje ona np. duszności czy kaszel. Nowotwory tarczycy bardzo rzadko dają jakiekolwiek inne objawy, dlatego tak ważna jest obserwacja pupila.

Nowotwory tarczycy u psów i kotów – diagnostyka

W przypadku podejrzenia występowania guza tarczycy najczęściej wykonuje się badanie USG, rzadziej punkcję cienkoigłową. Jeśli zmiana jest nietypowo usytuowana, może być konieczne przeprowadzenie badania tomograficznego lub USG klatki piersiowej. Ostatecznego rozpoznania dokonuje się tak samo jak w przypadku innych nowotworów – na podstawie badania histopatologicznego wyciętego fragmentu guza lub całego gruczołu.

Leczenie nowotworów tarczycy u psów i kotów

Możliwości leczenia zależą przede wszystkim od rozmiarów zmiany i stopnia jej zaawansowania. Jeśli istnieje możliwość operacyjnego oddzielenia guza od innych tkanek, stosuje się właśnie taki zabieg. Jeśli nie, najczęściej stosowana jest radioterapia. W przypadku wystąpienia przerzutów najczęściej konieczne jest zastosowanie również chemioterapii, niezależnie od tego, co było pierwotną metodą leczenia. Czasami lekarz weterynarii może również zalecić skorzystanie z innych metod.

Źródła:

  1. Rijnberk A., Kooistra H.S. (2011) Kliniczna endokrynologia psów i kotów. Galaktyka, Łódź;
  2. Barber LG. (2007) Thyroid tumors in dogs and cats. Vet Clin North Am Small Anim Pract.;
  3. Liptak JM. (2009) The principles of surgical oncology: diagnosis and staging. Compend Contin Educ Vet.
Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?