Jak uspokoić psa w sylwestra?

Większość psów boi się nagłych głośnych dźwięków i huków, dodatkowo nie pomaga im fakt posiadania o wiele czulszego słuchu, niż nasz.

Jak uspokoić psa w sylwestra?

W jaki sposób przygotować zwierzę na sylwestra? 🧐

Sylwester z psem - jak przetrwać?
Sylwester z psem - jak przetrwać?

Przede wszystkim warto zadbać o bezpieczeństwo psów na spacerach – huk strzelającej petardy 🎉 i związany z nim lęk może doprowadzić do ucieczki przestraszonego pupila. W okresie okołosylwestrowym warto wychodzić z psami na spacery na smyczy, dodatkowo warto założyć psu adresówkę i/lub zaczipować go i wpisać do bazy numerów czip (np. SafeAnimal). W okresie nasilonego huku petard należy zaniechać spacerów, żeby nie przysparzać zwierzakom dodatkowego stresu.

Dobrze jest przygotować w domu 🏠 bezpieczne miejsce, najlepiej z zacienionym oknem – gdzie zarówno huk jak i rozbłyski fajerwerków będą najmniej nasilone.

Jeśli zwierzę chowa się w jakimś miejscu (pod kanapą, za szafą) nie należy wyciągać go z niego na siłę. Można dodatkowo włączyć muzykę lub telewizor, który choć trochę zagłuszy huki petard. Najczęściej dodatkowe wsparcie w postaci Właściciela, który mówi do pupila spokojnym głosem i delikatnie go głaszcze (o ile zwierzę tego potrzebuje i nie ucieka) również jest pomocne. Jeśli mimo tego zwierzę jest silnie zestresowane wystrzałami warto może być włączyć dodatkowo środki wyciszające 💊.

Możemy wybierać spośród suplementów i leków przeciwlękowych, często również stosujemy terapię łączoną kilkoma preparatami.

🔴 Suplementy oparte na naturalnych składnikach – potrzebują dłuższego czasu do rozwinięcia swojego działania, należy zacząć podawać je minimum 2 tygodnie przed stresującym wydarzeniem; możemy wybierać spośród wielu środków (np. KalmVet, Kalmaid, Zylkene, RelaxerVet, Adaptil Express i inne)

🔴 Feromony – wytworzone syntetycznie analogi feromonów wydzielanych przez karmiące suczki/kotki, ich stosowanie również należy rozpocząć wcześniej; najczęściej w formie dyfuzorów do kontaktu lub obroży

🔴 Leki przeciwlękowe – indywidualnie dobranego do każdego pacjenta w trakcie wizyty u lekarza weterynarii; ich stosowanie również najczęściej zaczynamy kilka dni wcześniej, a nie w samą noc sylwestrową.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?