Jak odróżnić kota od kotki? Sprawdzone sposoby na ustalenie płci

Znalazłeś kotka na ulicy, zabrałeś go do domu i chciałbyś go nazwać, ale nie wiesz, jakiej jest płci? A może Twój pupil wydał na świat kocięta i próbujesz ustalić, ile jest „chłopców”, a ile „dziwczynek”? Rozróżnienie kota od kotki na wczesnym etapie rozwoju jest trudne, nawet dla osób, które mają wieloletnie doświadczenie w hodowli zwierząt. Zastanawiasz się, czym różnią się obie płcie? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się więcej!

Jak odróżnić kota od kotki? Sprawdzone sposoby na ustalenie płci

Wiele osób uważa, że do rozróżnienia płci wystarczy zajrzeć małemu kotu pod ogon. Nic bardziej mylnego! Na "pierwszy rzut oka" u nowonarodzonych kociąt genitalia wyglądają identycznie, przez co bardzo łatwo o pomyłkę. Dlatego nie należy robić tego zbyt pośpiesznie ani chaotycznie. 

Czym różnią się narządy płciowe kota i kotki?

Różnice w genitaliach najłatwiej jest rozpoznać u dorosłych osobników. U samców odbyt i cewka moczowa, w owalnym kształcie, są wyraźnie od siebie oddalone. Między nimi można zobaczyć i wyczuć palcem dwie wypukłości – są to jądra. Natomiast u kocic odbyt i ujście cewki moczowej znajdują się bardzo blisko siebie. Dodatkowo wejście do pochwy jest pionowe i wąskie, a nie owalne, jak u kocurów. 

Jednak nie można czekać, aż koty osiągną dojrzałość płciową, aby podczas przekazywania czworonoga innym osobom mieć pewność, że płeć zgadza się z tą umieszczoną w książeczce zdrowia i – jeśli pupil jest rasowy – rodowodzie. 

Jak odróżnić płeć u nowonarodzonych kociąt? 

Zależy Ci na tym, żeby jak najszybciej ustalić płeć kociąt? Aby nie popełnić żadnej pomyłki, warto odczekać kilka tygodni, aż maluchy nieco dojrzeją. Narządy rodne u nowonarodzonych kociąt są bardzo małe, a do tego często nie do końca wykształcone i obrzęknięte. Dopiero, gdy zwierzęta nieco podrosną, można zauważyć:

  • u samców – delikatne pogrubienie między odbytem a ujściem cewki moczowej. To kształtujące się jądra. Niektórzy porównują wygląd narządów płciowych kocura do dwukropka (:),
  • u kotek – podłużne ujście cewki moczowej położone bardzo blisko odbytu. Wielu osobom przypomina pionową kreskę (|).

Pamiętaj, żeby nie porównywać wyglądu narządów płciowych między kociętami, ponieważ u każdego mogą one wyglądać inaczej. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że cały miot mógł być jednopłciowy, dlatego nie należy na siłę wyszukiwać różnic.

Płeć a wygląd kota – co różni kocura od kocicy?

Obejrzenie narządów płciowych to jeden z najlepszych sposobów na ustalenie płci u kotów, jednak nie jedyny. Żeńscy i męscy przedstawiciele gatunku różnią się kilkoma, dodatkowymi szczegółami, takimi jak:

  • budowa ciała – kocury zazwyczaj są większe i mają wyższą masę mięśniową w porównaniu do kotek. Z kolei samice są często długie, smukłe, mają drobne łapy i mały łeb,
  • umaszczenie – 80% zwierząt o rudej sierści to kocury.  Natomiast sierść szylkretową, czyli rudo-czarną lub calico, czyli czarno-rudo-białą mają wyłącznie kotki. Jeśli spotkasz kota o takim umaszczeniu prawdopodobnie jest on bezpłodny,
  • zachowanie – według niektórych osób kocice są spokojne, przywiązują się do człowieka i są łase na pieszczoty, z kolei kocury potrzebują dużej ilości zabaw, które zaspokoją ich łowieckie instynkty, nie chcą się przytulać, a jeśli mogą wychodzić z domu, to często znikają na całe noce. Warto jednak pamiętać, że to wnioski wyciągnięte przez właścicieli tylko na podstawie obserwacji ich pupili. 

Nawet, jeśli nie zaglądałeś pod ogon swojemu zwierzęciu, z pewnością rozpoznasz kocicę, kiedy nadejdzie czas rui. Charakterystyczne miauczenie, znakowanie domu, wyginanie ogona nie umkną Twojej uwadze. 

Masz trudność z rozpoznaniem płci? Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy weterynarza! Dzięki temu będziesz mieć 100% pewności, czy ukochany pupil to kocur, czy kocica. 

Źródła:

Max A.: Koty – położnictwo i rozród. Galaktyka, Łódź 2010

Overall K.: Clinical Behawioral Medicine for Small Animals. s. 45, 54.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?