Dlaczego kotu łzawią oczy i co można z tym zrobić?

Łzawienie oczu u kota to dość częsty objaw, który nie ma jednak nic wspólnego z wyrażaniem emocji. Niemniej jednak z całą pewnością nie powinno się go ignorować. Dlaczego kotu łzawią oczy? Przyczyny mogą być różne. Sprawdź, co to może oznaczać i jak sobie z tym radzić.

Dlaczego kotu łzawią oczy i co można z tym zrobić?

Dlaczego kotu łzawią oczy?

Zdrowe koty mają lśniące, czyste i czujne oczy. W praktyce jednak czasami pojawiają się u nich różne wycieki. Jak one wyglądają i jakie mogą być ich przyczyny?

  • Młody wiek

Wycieki z oczu dość często pojawiają się u młodych kotów. Zwykle nie jest to żaden niepokojący objaw. Jeśli poza tym zwierzę zachowuje się normalnie, jest aktywne i radosne, z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że nic poważnego się nie dzieje. Warto również przyjrzeć się kolorowi, konsystencji i zapachowi wydzieliny – jeśli nie wygląda niepokojąca ani nie jest zbyt obfita, kot najprawdopodobniej wkrótce wyrośnie z tego problemu.

  • Naturalne predyspozycje

U niektórych ras wycieki z oczu są wynikiem naturalnych predyspozycji. Ma to związek z budową kanalików łzowych. Tego typu problemy szczególnie często występują u persów i innych egzotycznych ras ze spłaszczoną twarzoczaszką – ich kanaliki łzowe są bowiem krótsze. Łzawienie nie jest wówczas objawem choroby, ale warto pomóc zwierzęciu poprzez regularne przecieranie oczu wacikiem zwilżonym wodą lub specjalnym środkiem przeznaczonym dla kotów.

  • Uraz

Zdarza się jednak, że łzawienie jest wynikiem przebytego urazu. Jeśli objaw pojawia się nagle, szczególnie u tzw. kota wychodzącego, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Uraz zwykle powoduje bowiem większe ryzyko zakażenia groźnymi drobnoustrojami.

  • Choroby przewlekłe

Łzawiące oczy to również dość częsty objaw towarzyszący różnym chorobom przewlekłym – np. cukrzycy. Mogą być również sygnałem świadczącym o alergii pupila.

  • Choroby zakaźne

Łzawiące oczy mogą być również objawem groźnej choroby zakaźnej, jaką jest koci katar. W przypadku podejrzenia zakażenia należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Koci katar często jest bowiem śmiertelnym zagrożeniem, a nawet w przypadku wyleczenia może powodować groźne konsekwencje zdrowotne odczuwane przez całe życie.
Czytaj więcej na naszym blogu: Koci katar – wirusowe zapalenie spojówek u kotów

  • Choroby oczu

Zdarza się również, że łzawienie oczu u kota towarzyszy innym chorobom, takim jak zaćma czy zapalenie spojówek.

Łzawienie oczu u kota – jak sobie radzić?

Łzawienia oczu u kota na pewno nie powinno być lekceważone. Czasami trudno stwierdzić, czy jest to naturalny objaw, czy też niepokojący sygnał, dlatego warto bacznie obserwować zwierzaka. Powodem do zaniepokojenia będą na pewno:

  • nagle występujące łzawienie oczu u kota, który wcześniej nie miał z tym problemu,
  • ropna, krwista lub mętna wydzielina,
  • zmętnienie oczu,
  • częste przecieranie oczu przez kota,
  • kichanie towarzyszące wydzielinie z oczu,
  • zadrapania i skaleczenia w okolicy oczu,
  • łzawienie oczu w połączeniu z osłabieniem, apatią, brakiem apetytu czy chudnięciem kota.

Jak sobie radzić, gdy kotu łzawią oczy i podejrzewasz, że może to być objaw poważniejszego schorzenia? Jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego takiego jak Animal Center. Próbując leczyć kota na własną rękę, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zdanie się na specjalistę, który oceni przyczynę łzawienia oczu i zaleci odpowiednią terapię.

Źródła:

  1. Keith Collins B., DVM, MS, DACVO, Eye Care for Animals, Pewaukee, Wisconsin
  2. Maggs D.J., Miller P.E., Ofri R.: Okulistyka Weterynaryjna Slattera. Elsevier Urban/Partner, 2008 r.
  3. Turner S.M.: Okulistyka. Elsevier Urban/Partner 2008 r


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?