Chłoniak u psów i kotów – najważniejsze informacje

Usłyszałeś właśnie od weterynarza, że Twój pupil choruje na chłoniaka? Boisz się, że stracisz swojego ukochanego czworonoga i chcesz zrobić wszystko, aby temu zapobiec? Wbrew pozorom nowotwór układu krwiotwórczego to nie wyrok. Jeśli choroba została wykryta na wczesnym etapie, rokowania są bardzo pomyślne. Poznaj najważniejsze informacje o chłoniaku, aby móc zareagować w odpowiednim momencie.

Chłoniak u psów i kotów – najważniejsze informacje

Nowotwór układu chłonnego jest jedną z najczęściej występujących chorób u psów i kotów. Choć największą grupę pacjentów stanowią czworonogi po 6. roku życia, warto pamiętać, że może dotknąć zwierzę w każdym wieku. Dlatego nie należy bagatelizować jakichkolwiek zmian w zachowaniu pupila.

Objawy najczęściej występujących chłoniaków psa i kota

Rozwijający się w organizmie pupila chłoniak może dawać wiele różnych objawów. Wszystko zależy od umiejscowienia zmian, jak i ich charakteru. Najłatwiej jest rozpoznać nowotwór wieloogniskowy, który przejawia się powiększeniem jednego lub kilku węzłów chłonnych. Stają się one duże i twarde, dzięki czemu łatwo je wyczuć pod palcami. 

Nieco trudniej jest rozpoznać chłoniaka jelitowego. Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się wymioty, brak apetytu, nadmierne parcie na kał i niewłaściwe oraz bolesne załatwianie potrzeb. W konsekwencji może dojść nawet do perforacji jelita. 

Najbardziej złośliwą i najtrudniejszą do zauważenia formą nowotworu układu chłonnego jest chłoniak skóry. Pierwszymi oznakami tej choroby są erytrodermia, plamki i guzki na skórze. Następnie zmiany pojawiają się na wątrobie i śledzionie, jednak wtedy jest już często za późno na pomoc.

Jak widać, objawy nowotworu układu chłonnego są dość niespecyficzne, dlatego bardzo ważne jest, aby po zauważeniu jakichkolwiek zmian na ciele pupila, niezwłocznie zgłosić się do kliniki weterynaryjnej. Do Animal Center trafia wiele zwierząt, którym można pomóc tylko dzięki szybkiej reakcji opiekunów. 

Diagnostyka chłoniaka kota i psa

Pierwszym krokiem w diagnostyce zwierzęcia jest wywiad z właścicielem. Warto wymienić wszystkie zmiany w zachowaniu pupila, aby weterynarz mógł szybciej znaleźć przyczynę złego samopoczucia czworonoga. 

Kolejny etap to badania kliniczne. Aby postawić właściwą diagnozę, niezbędne będzie wykonanie:

  • morfologii – występowanie niedokrwistości, neutropenii i limfocytozy często świadczy o rozwoju nowotworu w organizmie,
  • USG – obraz ultrasonograficzny może pomóc określić stopień powiększenia narządów i węzłów chłonnych. Podczas badania można wykonać także biopsję i pobrać próbkę do badania histopatologicznego,
  • RTG klatki piersiowej lub rezonansu – to prosty sposób na to, żeby określić stopień zaawansowania choroby.

Na podstawie uzyskanych wyników badań weterynarz stawia diagnozę i decyduje o dalszym postępowaniu. 

Leczenie chłoniaka u psa i kota

Choć chłoniaki są chorobami nieuleczalnymi, dzięki odpowiedniemu leczeniu można doprowadzić do remisji nowotworu, a co za tym idzie – do polepszenia komfortu życia pupila.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia chłoniaków u kotów i psów jest chemioterapia wielolekowa. Polega na podawaniu zwierzęciu leków, których zadaniem jest niszczenie zmienionych komórek nowotworowych. Mimo tego, że ta metoda jest bardzo skuteczna, niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji, takich jak pogorszenie samopoczucia, biegunki, wymioty oraz obniżona odporność. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie było przeprowadzane pod okiem doświadczonego weterynarza-onkologa

Jeśli podejrzewasz u swojego pupila chłoniaka, nie czekaj z wizytą w klinice weterynaryjnej. Każdy dzień zwłoki to kolejny dzień cierpienia ukochanego pupila. Warto o tym pamiętać. 

LIteratura:

Sokołowska J.: Chłoniaki u psów. Część I. Występowanie, objawy i etiologia. Życie Wet. 2005, 80

Vail D.M., Young K.M.: Canine Lymphoma and lymphoid leukemias. W: Small Animal Clinical Oncology, 4th Ed. Eds: S.W. Withrow, D.M. Vail. Saunders/Elsevier, St. Louis MO, 2007Rafał Sapierzyński, Nowotwory tkanki krwiotwórczej u psów i kotów

Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?