Najczęstsze choroby oczu u psów

Co prawda dla psów zdecydowanie najistotniejszym zmysłem jest węch, jednak nie oznacza to, że zdrowie oczu nie jest równie ważne. Pewne problemy mogą powodować nawet utratę wzroku, jeśli nie będą odpowiednio leczone, a tym samym znacznie obniżać komfort życia pupila. Jakie są najczęściej występujące choroby oczu u psów, po czym je poznać i jak je leczyć?

Najczęstsze choroby oczu u psów

Choroby oczu pojawiają się u psów niezależnie od wieku. Często ich przyczyną są predyspozycje genetyczne – niektóre z ras są predysponowane do określonych chorób oczu. Wybierając czworonoga konkretnej rasy, zawsze trzeba mieć tego świadomość i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości, a w razie wątpliwości zawsze udać się do weterynarza. Bardzo ważne, by psich chorób oczu nie leczyć na własną rękę, ponieważ takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wady powiek u psów

Dość często występujące zaburzenia dziedziczne u psów to rozmaite wady powiek. Zwykle weterynarze mają do czynienia z:

  • entropium – podwijaniem się powieki do wewnątrz,
  • ektropium – wywijaniem się powieki na zewnątrz.

Zazwyczaj są to wady wrodzone, choć mogą się pojawić również po urazie. W tym przypadku zaburzone są proporcje pomiędzy długością powieki a wielkością gałki ocznej. Przez to oko nie jest właściwie chronione przed czynnikami zewnętrznymi, co skutkuje najczęściej łzawieniem i nawracającym zapaleniem spojówek oraz bólem. Każda taka wada powinna być skorygowana chirurgicznie, ponieważ nie tylko obniża komfort życia psa, ale może również prowadzić do uszkodzenia gałki ocznej i osłabienia lub nawet utraty wzroku.

Do ras podatnych na entropium należą głównie labradory, setery irlandzkie oraz bernardyny. Ektropium może występować jako wada wrodzona u psów molosowatych oraz tych, które mają dużo luźnej skóry, np. cane corso czy shar pei.

Psia jaskra

Niektóre popularne schorzenia okulistyczne u psów są bardzo podobne do tych występujących u ludzi. Przykładem jest jaskra, czyli choroba polegająca na stałym zwiększeniu ciśnienia śródgałkowego. Może pojawić się samoistnie lub w wyniku innych schorzeń (np. nowotworów) czy też urazów. Niekiedy właściciele bagatelizują jej pierwsze objawy i pies trafia do gabinetu okulisty weterynaryjnego już ślepy na jedno oko. Tymczasem wczesna diagnoza jest kluczowa przy leczeniu jaskry

Jednym z pierwszych objawów choroby są przekrwione spojówki. Mogą one jednak zwiastować szereg innych problemów, dlatego zaobserwowanie tego objawu powinno być zawsze impulsem do niezwłocznej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Ponadto przy jaskrze można zaobserwować powiększenie gałki ocznej widoczne szczególnie u młodych psów oraz rozszerzenie źrenicy

Leczenie jaskry polega na kontrolowaniu ciśnienia w oku, zazwyczaj za pomocą środków farmakologicznych. Pozwalają one znacznie dłużej utrzymać zdolność widzenia. Niekiedy konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna

Zaćma u psa

Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka, a w efekcie pogorszeniu widzenia. Może być wrodzona – jest dziedziczna u niektórych ras. Częściej jednak jest wynikiem urazu lub innych schorzeń, w tym np. cukrzycy. Zdarza się, że wywołują ją również zatrucia pokarmowe i niedobory żywieniowe. Czasami też pojawia się ze względu na zaawansowany wiek pupila.

Oko dotknięte zaćmą staje się mętne, a pies traci chęć do zabawy ze względu na pogorszenie wzroku. Choroba nie wywołuje bólu, ale nieleczona prowadzi do ślepoty. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Polega ona na zastąpieniu zmętniałej soczewki nową.

Czytaj więcej we wpisie: Zaćma u psa – objawy i leczenie

Zapalenie spojówek u psów

Czworonogom może dolegać również zapalenie spojówek wywołane przez bakterie, wirusy, ciała obce, urazy mechaniczne, alergie i zapalenia skóry. Objawia się najczęściej łzawieniem, które następnie może zmieniać się w wyciek śluzu lub ropy. Oczy są przekrwione i opuchnięte. Pies w wyniku dyskomfortu często pociera je łapą lub ociera się o rozmaite przedmioty, co pogłębia stan zapalny

Podejrzewając zapalenie spojówek u psa, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, najlepiej o specjalizacji okulistycznej. Lekarz w Animal Center po zbadaniu pupila najczęściej przepisuje krople z antybiotykiem, które powinny wyeliminować problem. Również w przypadku podejrzenia innych chorób oczu należy zadbać o jak najszybszy kontakt z lekarzem – dzięki temu możesz uniknąć poważnych problemów ze wzrokiem pupila.

Źródła:
D. J. Maggs, P. E. Miller, R. Ofri: Okulistyka weterynaryjna Slattera
Peter G. C. Bedford: Dziedziczne choroby oczu u psów. Cz. I, II i II



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?