Zaćma u psa – objawy i leczenie

Zaćma u psów to obecnie dość powszechna choroba oczu. Ma ona różne podłoże, bywa zarówno wrodzona, jak i nabyta. Nieleczona stopniowo prowadzi do ślepoty. Istnieją jednak sposoby na to, by zatrzymać jej rozwój i przywrócić zwierzęciu prawidłowość widzenia. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zaćmy u psa i w jaki sposób można leczyć tę chorobę.

Zaćma u psa – objawy i leczenie

Rodzaje zaćmy u psa

Zaćma u psa może mieć różne podłoże i przebieg. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to choroba, która zagraża jedynie wiekowym czworonogom. Dlatego zawsze należy bacznie obserwować swoich pupili, a w razie jakichkolwiek wątpliwości co do ich stanu zdrowia konsultować się z lekarzem weterynarii.

Można wyróżnić cztery główne rodzaje zaćmy u psa. Jakie?

  • Zaćma wrodzona pojawia się u młodych psów. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że u niektórych ras (alaskan malamut, owczarek niemiecki, beagle, golden retriever, border collie, border terrier, buldog francuski, sznaucer olbrzymi, sznaucer miniaturowy) pojawia się szczególnie często.
  • Zaćma nabyta powstaje najczęściej w wyniku uszkodzenia torebki soczewki, a więc fizycznego urazu. Może być również konsekwencją nieprawidłowego żywienia (zaćma żywieniowa) lub skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków czy też radioterapii. 
  • Zaćma cukrzycowa powstaje w konsekwencji wysokiego stężenia glukozy we krwi zwierzęcia. Nieleczona może prowadzić do jaskry.
  • Zaćma starcza jest charakterystyczna dla wiekowych czworonogów. Powstaje w wyniku starzenia się tkanek.

Można zatem zauważyć, że tak naprawdę na zaćmę jest narażony każdy pies. Dlatego obserwacja i regularna profilaktyka zdrowotna są tak ważne.

Zaćma u psa – objawy

Jakie są objawy zaćmy u psa? Choroba prowadzi do stopniowego mętnienia oczu, jednak na początku zmiany są zwykle bardzo słabo widoczne. Czasami w pierwszym stadium obejmują jedynie część soczewki. W tym czasie wzrok psa stopniowo się pogarsza, choć na początku może on wciąż normalnie funkcjonować. Z czasem mogą pojawiać się problemy z widzeniem objawiające się wpadaniem na różne przedmioty, problemami z oceną odległości czy wysokości, utrzymaniem równowagi albo rozpoznawaniem ludzi, a także drażliwość czy osowiałość. Na tym etapie szybka wizyta u weterynarza okulisty jest niezbędna.

Jak rozpoznać zaćmę u psa wcześniej? Zwykle jest to niemożliwe bez pomocy weterynarza. Dlatego tak ważne są okresowe przeglądy w lecznicy. Sprawdzenie stanu oczu zwierzaka trwa zaledwie kilka chwil, a może oszczędzić mu sporo cierpienia.

Jak wygląda leczenie zaćmy u psa?

Zaćma jest na pewno sama nie ustąpi. To schorzenie, które postępuje stopniowo, doprowadzając do całkowitej utraty wzroku po kilku miesiącach lub latach. To jednak nie wyrok! Zaćmę można skutecznie leczyć. Wdrożenie odpowiednich środków farmakologicznych może pomóc spowolnić rozwój choroby. Można również usunąć zaćmę operacyjnie.

Zabieg fakoemulsyfikacji polega w uproszczeniu na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienia jej nową, sztuczną. Jest to jednak dość skomplikowana operacja przeprowadzana głównie u psów z zaawansowanym schorzeniem. Po udanych zabiegach psy jednak zazwyczaj bardzo szybko wracają do pełnego zdrowia. Należy się również liczyć z pewnym ryzykiem – niekiedy mimo zabiegu zwierzę nie odzyskuje w pełni wzroku lub wręcz całkowicie go traci. Niekiedy przeprowadzenie zabiegu jest też niemożliwe – np. ze względu na zagrożenie związane z poddaniem czworonoga narkozie. 

Źródła:

  1. Asbell P.A., Dualan I., Mindel J., Brocks D., Ahmad M., Epstein S.: Age-related cataract. Lancet, 2005.
  2. Dubielzig R.R, Ketring K.L., McLellan G.J., Albert D.M.: Veterinary ocular pathology, a comparative review. Philadelphia, Elsevier, 2010.
  3. Kiełbowicz Z.: Fakoemulsyfikacja – nowoczesna metoda operacji katarakty psów. Magazyn Wet., 2001.


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?