Problemy z oddychaniem u psa – syndrom ras brachycefalicznych BOAS

W codziennej praktyce weterynaryjnej często spotykamy się z problemami oddechowymi u psów. Jest to poważny problem, szczególnie w czasach, gdy rośnie popyt na posiadanie pupila rasy krótkoczaszkowej takiej jak np.: buldogi francuskie, mopsy, pekińczyki, shih-tzu, czy innych ras małych jak chihuahua, yorkshire terrier, biewer terrier. Ze względu na budowę anatomiczną, rasy te często mogą być obciążone ciężkimi chorobami układu oddechowego, dlatego tak ważne jest, aby pieski kupować świadomie, ze sprawdzonych hodowli zaakceptowanych przez Polski Związek Kynologiczny (po więcej informacji odsyłamy na stronę Związku - https://zwiazek-kynologiczny.pl/, tam również znajdą Państwo wykaz zarejestrowanych hodowli).

Problemy z oddychaniem u psa – syndrom ras brachycefalicznych BOAS

Dlaczego mój pupil ma problemy z oddychaniem? Zespół BOAS.

Rasy krótkoczaszkowe, czyli brachycefaliczne mają specyficzną budowę anatomiczną nosa, jamy ustnej i krtani. Ogół objawów, które obserwujemy przy tych zmianach nazywamy Zespołem Ras Brachycefalicznych (BOAS). Poniżej przedstawiamy wady anatomiczne, które mogą pojawić się u tych ras oraz grafiki obrazujące problem:

  • zwężone skrzydełka nosowe - ograniczają dopływ powietrza oraz zaburzają jego przepływ przez jamy nosowe
  • zwężone i nierówne jamy nosowe - zaburzają przepływ powietrza przez nos
  • wydłużone podniebienie miękkie - blokuje dopływ powietrza do krtani, a co za tym idzie - dalej do tchawicy i płuc
  • pogrubiałe kieszonki krtaniowe - powodują zmniejszenie średnicy wejścia do krtani

Źródło ilustracji: https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/pet-health-hub/conditions/boas-breathing-problems-in-flat-faced-dogs

Nie każdy piesek w typie ras krótkoczaszkowych będzie miał taki problem, jednak w artykule staramy zagłębić się w predyspozycje rasowe tychże ras. Kiedy zatem możemy podejrzewać u naszego pupila Syndrom Ras Brachycefalicznych (BOAS)? Jakie objawy mogą świadczyć o zaistniałym problemie?

  • Głośne oddychanie, charczenie, świszczenie, oddychanie przez otwarty pysk, chrapanie, duszności, kichanie wsteczne, omdlenia, sinica (fioletowo-niebieskie zabarwienie błon śluzowych), bezdech senny
  • Niechęć do ruchu, nietolerancja wysiłkowa
  • Ulewanie pokarmu, wymioty po wysiłku, nadmierne ślinienie, krztuszenie się podczas jedzenia i picia
  • Nawracające stany zapalne dróg oddechowych

Jeśli zauważyli Państwo podobne objawy u swojego pupila - należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Piesek z podobnymi objawami może mieć problemy z oddychaniem, proszę sobie wyobrazić - to tak jakby człowiek przez całe życie oddychał przez słomkę do picia! Aby zdiagnozować BOAS lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad środowiskowy, bada pacjenta klinicznie, a jeśli będzie miał podejrzenie choroby - zaleci badanie endoskopowe dróg oddechowych Państwa zwierzaka. Badanie endoskopowe wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i polega na obrazowaniu interesujących nas obszarów.

Więcej o endoskopii możecie Państwo przeczytać tutaj: endoskopia weterynaryjna.

Czy zdiagnozowany Syndrom Oddechowy można wyleczyć?

W naszej lecznicy staramy się zrobić wszystko, aby naszym pacjentom żyło się lepiej. W tym przypadku jest możliwość poprawienia warunków oddychania pieska z BOAS. Aby to zrobić należałoby skrócić chirurgicznie zbyt długie podniebienie miękkie, aby nie zaburzało przepływu powietrza i nie zasłaniało wejścia do krtani, przeprowadzić korektę skrzydełek nosa, czyli innymi słowy - poszerzyć otwory nosowe, aby większa ilość powietrza wpadała do nosa oraz jeśli wg lekarza jest taka potrzeba - przeprowadzić usunięcie powiększonych kieszonek krtaniowych.

Wykonanie operacji praktycznie od razu poprawia stan zdrowia pacjenta, a po zupełnym wygojeniu ran po zabiegu Państwa pupil będzie mógł lepiej oddychać niż kiedykolwiek. Zgodnie z naszym doświadczeniem niektóre objawy, które obserwowano przed operacją znikają, a niektóre, ze względu na zmiany przewlekłe, które zdążyły się utrwalić - pozostają bez zmian (np. chrapanie w nocy nie ustępuje, ale w ciągu dnia piesek już nie oddycha przez jamę ustną).

Katarzyna Niewiadomska
Latest posts by Katarzyna Niewiadomska (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?