Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Podczas zabaw z pupilem lub przy kąpaniu go zauważyłeś pod jego skórą niewielkie guzy, które są miękkie, niebolesne, a dodatkowo można je z łatwością przesunąć względem innych tkanek? Bez obaw – to tłuszczak, łagodny nowotwór o charakterze niezłośliwym. Takie zmiany są dość popularne, zwłaszcza wśród starszych psów. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich występowania i czy należy skonsultować to z weterynarzem.

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Tłuszczaki u psów mogą występować w wielu miejscach na ciele, bezpośrednio pod skórą, nieco głębiej lub w okolicy narządów wewnętrznych. Często stanowią defekt wizualny, zwłaszcza jeśli występują np. na brzuchu, szyi lub pysku. Mimo że zazwyczaj nie powodują bólu, nie należy ich lekceważyć.

Tłuszczak u psa – co to?

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej. Powstaje w wyniku przerostu komórek tłuszczowych i jest otoczony włóknistą torebką, która sprawia, że zmiany są miękkie i elastyczne. Co najważniejsze – tłuszczak nie daje przerzutów, jednak wraz z upływem czasu może dojść do rozsiewu zmian. 

Niestety nie określono dotąd wyraźnych przyczyn, przez które powstają guzy. Wskazuje się, że czynnikami predysponującymi do ich powstawania są: 

  • geny, 
  • zmiany zapalne o podłożu immunologicznym,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych odpowiadających za usuwanie toksyn, takich jak wątroba, nerki i jelita,
  • urazy,
  • choroba Cushinga,
  • podeszły wiek,
  • otyłość.  

Choć tłuszczaki mogą występować u zwierząt każdej rasy, najczęściej diagnozuje się je u labradorów, golden retrieverów, owczarków niemieckich, jamników, cocker spanieli, wyżłów weimarskich, beagli i sznaucerów. 

Objawy tłuszczaka u psa – jak wyglądają zmiany?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że zmiana, która rozwija się u Twojego psa, jest tłuszczakiem? Warto pamiętać, że guz nowotworowy:

  • jest miękki i bezbolesny – choć w zaawansowanym stadium może naciskać na okoliczne tkanki i powodować ból,
  • łatwo daje się przesunąć, 
  • nie pęka i nie powstają wokół niego owrzodzenia. 
  • jest ulokowany w miejscu, gdzie występuje najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli np. na brzuchu, łapie czy w jamie brzusznej, i nie przeszkadza zwierzęciu podczas zabawy, snu czy jedzenia.

Tłuszczak może przez lata wyglądać tak samo, stopniowo rosnąć lub bardzo szybko zwiększać swoje rozmiary. Co więcej, często zmiany występują samodzielnie, choć w przychodni weterynaryjnej spotykane są przypadki, u których wykrywanych jest kilka guzów w tym samym miejscu. 

Tłuszczak u psa
Na zdjęciu jest 11 letnia Gojka, u której w okolicy przedłopatkowej pojawił się tłuszczak - decyzję o usunięciu podjęli właściciele, kiedy zaczął on sprawiać dyskomfort. Po lewej stronie zdjęcia przed usunięciem, po prawej już po pełnym wygojeniu. 🐶
Tłuszczak to łagodny nowotwór o charakterze niezłośliwym. Mogą występować u różnych gatunków zwierząt, w tym u psów i kotów. Decyzję o usunięciu zmiany powinien podjąć lekarz weterynarii po dokładnym badaniu - tylko na podstawie badania palpacyjnego oraz biopsji cienkoigłowej, jest w stanie postawić właściwą diagnozę i zdecydować, czy wykryta zmiana to tłuszczak czy np. niebezpieczny tłuszczakomięsak. Dlatego, niezależnie od rozmiaru czy ilości tłuszczaków, każdą wykrytą zmianę niezwłocznie należy skonsultować ze specjalistą. Tylko tak będziesz mieć pewność, że wykryty guz to na pewno łagodny nowotwór niezłośliwy, który nie zagraża życiu pupila. Niektóre tłuszczaki można pozostawić pod obserwacją, ale zawsze warto konsultować się z profesjonalistą. 👩‍⚕️

Jeśli Twoje zwierzę posiada guzek, których chciałbyś skonsultować z dermatologiem zachęcamy do zapisów przez stronę: https://animal-center.pl/weterynarz-dermatolog/

Diagnoza tłuszczaka u psa – czy wizyta u weterynarza jest potrzebna?

Dla wielu czworonogów wizyta u psiego lekarza jest źródłem dużego stresu, przez co właściciele często ich unikają, nawet po wykryciu niepokojących zmian. Jednak warto pamiętać, że nawet najlepszy poradnik w internecie nie zastąpi specjalisty. 

Tylko weterynarz, na podstawie badania palpacyjnego oraz biopsji cienkoigłowej, jest w stanie postawić właściwą diagnozę i zdecydować, czy wykryta zmiana to tłuszczak czy np. niebezpieczny tłuszczakomięsak. Dlatego, niezależnie od rozmiaru czy ilości tłuszczaków, każdą wykrytą zmianę niezwłocznie należy skonsultować ze specjalistą. Tylko tak będziesz mieć pewność, że wykryty guz to na pewno łagodny nowotwór niezłośliwy, który nie zagraża życiu pupila. 

Jednocześnie warto pamiętać, że nie każda diagnoza tłuszczaka jest wskazaniem do operacji. Usuwa się najczęściej tylko duże i rozległe zmiany, które powodują ucisk na okoliczne tkanki i sprawiają zwierzęciu ból, utrudniają poruszanie się lub zaburzają pracę blisko położonych narządów wewnętrznych. 

Po wykryciu zmian na ciele swojego pupila nie panikuj, tylko zgłoś się do weterynarza, aby upewnić się, że to na pewno tłuszczak. Choć wiele zwierząt ze zmianami wiedzie szczęśliwe, długie życie, warto stale je obserwować. 

Literatura: 

Sapierzyński R., Sapierzyńska E.: Nowotwory skóry i tkanki podskórnej, Życie Weterynaryjne, 2005, 80(6)

Sapierzyński R., Sapierzyńska E.: Nowotwory mezenchymalne skóry i tkanki podskórnej u psów i kotów. Część IV. Mięsaki poszczepienne u kotów. Życie Weterynaryjne, 2004, 79

Pulley L.T., Stannard A.A.: Tumors of the skin and soft tissues. W: Moulton J.E. (edit.): Tumors in Domestic Animals. University of California Press. 3rd ed., Los Angeles 1990, s. 23–87

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?