Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Śledziona zarówno u ludzi, jak i u zwierząt odpowiada m.in. za magazynowanie żelaza oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Można bez niej żyć, jednak nie oznacza to, że należy bagatelizować zmiany w jej obrębie. Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia chorób śledziony u zwierząt jest splenektomia. Dowiedz się, kiedy jest stosowana i jakie niesie za sobą konsekwencje dla pupila.

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Splenektomia to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na całkowitym usunięciu chorej śledziony. Przeprowadza się go w przypadku występowania nowotworu tego narządu u psa czy kota. Choć operacja jest jednym z najlepszych sposobów na diagnozę choroby i terapię, nie jest pozbawiona konsekwencji. 

Nowotwór śledziony u psa i kota – rodzaje i najczęstsze objawy

Nowotwór śledziony u kota i psa może mieć charakter złośliwy lub niezłośliwy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian, jak i od miejsca ich występowania. Najczęściej występującymi rodzajami raka śledziony u psa, które są diagnozowane w Animal Center, są naczyniakomięsak oraz mięsaki histiocytarne. U kotów są to guzy z komórek tucznych. 

Rak śledziony u kota i psa objawia się zazwyczaj brakiem apetytu, osłabieniem i wymiotami. Mogą pojawić się także problemy z wypróżnianiem, jak i wyraźne zgrubienie w obrębie jamy brzusznej, co wywołuje niepokój u opiekunów i skłania ich do wizyty u weterynarza. 

Warto pamiętać, że w przypadku złośliwych zmian rokowania zazwyczaj nie są zbyt pomyślne, a sukces leczenia zależy przede wszystkim od szybkiej reakcji opiekuna.

Rak śledziony u psa i kota – diagnoza i leczenie

Jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości w budowie śledziony w przypadku nowotworu jest splenomegalia, czyli powiększenie tego narządu. Można je z łatwością zdiagnozować np. na podstawie ultrasonografii. Aby weterynarz-chirurg mógł wstępnie potwierdzić diagnozę, potrzebne będą także badania krwi. 

Jednak morfologia i obraz USG lub RTG nie wystarczą, aby określić charakter zmian. Do tego niezbędne jest pobranie próbki. W przypadku śledziony jest to bardzo utrudnione ze względu na jej wyjątkową budowę. Narząd jest bardzo ukrwiony, co utrudnia pobranie komórek nowotworowych, dlatego od razu przeprowadza się zabieg splenektomii i wycina się śledzionę w całości. 

Operację przeprowadza się po to, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia krwiaka lub rozrostu guza, które mogłyby wystąpić po lub podczas biopsji i doprowadzić do krwawienia do jamy brzusznej, a w konsekwencji do zagrożenia życia pupila. Splenektomię u kota i psa przeprowadza się także np. w przypadkach pęknięcia, skrętu i infekcji śledziony oraz rozszerzenia i skrętu żołądka. 

Splenektomia u psa i kota – jak przygotować pupila do zabiegu?

Operację wycięcia śledziony u zwierząt wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pupil nie jest narażony na stres podczas zabiegu. Po podaniu leków weterynarz nacina powłoki brzuszne, a następnie wyciąga narząd. 

Zabieg jest bardzo łatwy do przeprowadzenia, dzięki czemu ryzyko powikłań jest niewielkie. Aby operacja się udała, ważne jest, aby pacjent był stabilny. Jeśli zwierzę straciło dużo krwi, niezbędne jest ustabilizowanie jego stanu np. poprzez tlenoterapię lub transfuzję. 

Splenektomia u kota i psa to bezpieczny zabieg, który może przedłużyć, a nawet uratować życie pupila, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o operacji zbyt długo. 

Literatura:

Theresa Welch Fossum, Chirurgia małych zwierząt, Elsevier

Sapierzyński R., Malicka E., Bielecki W., Krawiec M., Osińska B., Sendecka H., Sobczak-Filipiak M.: Powiększenie śledziony u psów: przegląd 97 przypadków. Med. Weter. 2007, 63

Linder K.E.: Tumors of the spleen. W: Meuten D.J.: Tumors in Domestic Animals. Wyd. 5, Wiley Blackwell, Ames, 2017

Ewa Kautz
Latest posts by Ewa Kautz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?