Zapalenie trzeciej powieki u psa – objawy i leczenie

Trzecia powieka, nazywana również migotką, to bardzo niewielki, ale ważny element oka psa. Do jej zadań należy rozprowadzanie filmu łzowego oraz ochrona rogówki. Ponadto gruczoł trzeciej powieki wytwarza frakcję wodnistą filmu łzowego oraz immunoglobuliny, które wchodzą w skład łez, odpowiadając tym samym za prawidłowe nawilżenie oka. To dlatego zapalenie trzeciej powieki trzeba jak najszybciej leczyć. Dowiedz się więcej.

Zapalenie trzeciej powieki u psa – objawy i leczenie

Jak wygląda zapalenie trzeciej powieki u psa?

Niepozorna trzecia powieka jest dla psa bardzo ważnym elementem anatomicznym. Jest on jednak narażony na różne choroby. Zapalenie trzeciej powieki może przyjąć postać tzw. cherry eye (wiśniowego oka). Wówczas w wewnętrznym kąciku oka można zaobserwować gładki, różowy twór. Może się też pojawić obrzęk.

Innych schorzeniem jest grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa, najczęściej obserwowane u młodych osobników. To wirusowa choroba zakaźna, która prowadzi do powiększania się tzw. grudek chłonnych zlokalizowanych po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. W efekcie podrażniają one oko, powodując ból i swędzenie. Pies często więc pociera chore oko, używając łapy lub różnych obiektów znajdujących się w domu. Ponadto pojawia się ropna wydzielina, a spojówka jest podrażniona. Często można również zauważyć, że pies mruży oczy. Może też występować łzawienie. Warto jednak zaznaczyć, że są to objawy towarzyszące również innych schorzeniom oczu. Dlatego zawsze w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem weterynarii – najlepiej o specjalności okulistycznej. Im szybciej, tym lepiej – czas zwykle odgrywa ogromną rolę w schorzeniach związanych z narządem wzroku.

Zapalenie trzeciej powieki u psa operacja
Zapalenie trzeciej powieki u psa operacja

Zapalenie trzeciej powieki u psa – przyczyny

Przyczyn zapalenia trzeciej powieki u psa może być wiele, a objawy niekiedy pokrywają się z innymi schorzeniami oczu. Dlatego diagnostyka w tym przypadku bywa trudna. Najczęściej jednak chorobę powodują:

  • stany zapalne – na tle bakteryjnym, wirusowym lub pasożytniczym, którym mogą towarzyszyć również objawy ze strony innych narządów, gorączka itp.;
  • podrażnienie spojówek – np. przez kurz lub pyły czy alergeny, ale też ciało obce w oku;
  • złe ukształtowanie powieki – które jest wadą wrodzoną możliwą do zaobserwowania już w wieku szczenięcym;
  • choroby na tle immunologicznym.

Zapalenie trzeciej powieki u psa – leczenie

Leczenie zapalenia trzeciej powieki u psa może być długotrwałe i dość trudne. Niekiedy schorzenie jest trudne w rozpoznaniu, ponieważ daje objawy zbieżne z innymi chorobami oczu. Mogą ją powodować zróżnicowane czynniki, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację – konieczne jest bowiem rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyny zapalenia. Dlatego leczenie zwykle przebiega wielotorowo.

Najczęściej konieczne jest stosowanie kropli do oczu, a taka terapia może trwać nawet kilka tygodni. Wymagana jest przy tym regularność w podawaniu leków, co wymaga dużej cierpliwości zarówno od psa, jak i od jego właściciela. Ważne jednak, by nigdy nie stosować żadnych środków farmakologicznych dobieranych na własną rękę – właściwe krople może zalecić tylko weterynarz.

Systematycznie podawane krople mają na celu przede wszystkim zachowanie wzroku. Nie zawsze przynoszą jednak oczekiwane rezultaty. Wówczas konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu grudek chłonnych, które drażnią oko. Niekiedy można spotkać się z poglądem, że w takim przypadku konieczne jest usunięcie całej trzeciej powieki, jednak jest to szkodliwy mit. Taki zabieg przeprowadza się tylko w ostateczności (np. przy groźnych nowotworach), ponieważ trzecia powieka jest niezwykle ważna i jej brak nie tylko nie rozwiąże występujących problemów, ale może je wręcz nasilić.

Źródła:
- Stades F.C.: Wyman M., Boeve Michael H., Neumann Willy, Spiess Bernhard.: Ophthalmology for the Veterinary Practitioner, Second, Revised and Expanded Edition.
- Turner Sally M.: Okulistyka. Praktyka lekarza małych zwierząt.



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?