Wiek psa – jak obliczyć „psie lata” i kiedy twój pupil się zestarzeje?

Starzenie się to naturalny proces, przed którym nie uchroni się żaden organizm, w tym także twój czworonożny pupil. Dla psów czas płynie szybciej – zwierzaki te żyją krócej i już w wieku kilku lat można u nich dostrzec pierwsze objawy starości. Sprawdź, jak obliczyć wiek psa i dowiedz się, kiedy twój podopieczny stanie się „staruszkiem”.

Wiek psa – jak obliczyć „psie lata” i kiedy twój pupil się zestarzeje?

Przeliczanie wieku psa na ludzkie lata 

Właścicieli psów od zawsze zastanawiało to, czy ich pies jest już nastolatkiem, czy dorosłym osobnikiem. Przyjęło się, że aby przeliczyć wiek pupila na ludzkie lata, należy pomnożyć go razy 7. Jednak najnowsze badania udowodniły, że taka metoda jest dużym uproszczeniem. 

Naukowcy przyjrzeli się zmianom genetycznym, które zachodzą u psów i ludzi na przestrzeni lat, co pozwoliło im opracować nowy wzór: 16 ln(wieku psa) + 31 = ludzki wiek psa – ln oznacza logarytm naturalny. Wzór ten jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż ten używany dotychczas. Jednak chcąc w ten sposób obliczyć psi wiek, można skorzystać z kalkulatorów dostępnych online. 

Wiek psa – kiedy psa można uznać za starego?

Z biegiem czasu narządy znajdujące się w organizmie psa zaczynają nieco gorzej funkcjonować, co przekłada się na jego zachowanie – ograniczoną aktywność, mniejszy apetyt, ospałość. To, kiedy czworonóg wejdzie w okres starości, zależy od rasy danego osobnika – najwcześniej za stare uważne są zwierzaki, które należą do ras olbrzymich. Natomiast najdłużej „młode” pozostają najmniejsze psy.

Jednak nawet pies, który niedługo skończy 10 lat, może być w dobrej kondycji. Za zachowanie przez niego formy w dużej mierze odpowiada jego opiekun – powinien on zapewniać zwierzęciu aktywność fizyczną i stymulować go, bawiąc się z nim. Takie psy mają szanse na długo zachować zarówno sprawność ciała, jak i umysłu.

Jak określić wiek psa ze schroniska?

Bywa, że wiek psa nie jest potwierdzony dokumentacją – dotyczy to niemal wyłącznie osobników, które zostały przygarnięte ze schroniska. Wtedy, aby ustalić, ile lat ma zwierzak, warto udać się do weterynarza. 

To, że pies jest bliżej 10. roku życia, mogą sugerować braki w uzębieniu. Na sierści psów bardziej zaawansowanych wiekiem mogą być też widoczne jasne, siwe refleksy. Natomiast młodsze psy są aktywniejsze, bardziej skore do zabawy – zależy to jednak od osobowości konkretnego zwierzaka.

Psie lata – co zrobić, aby pies dożył sędziwego wieku?

Nawet starszy zwierzak może cieszyć się życiem, dobrym zdrowiem i być aktywny. Aby czworonóg mimo upływu lat zachował kondycję i młodego ducha, warto aktywizować psa i stymulować jego ośrodkowy układ nerwowy:

  • dobrym pomysłem jest proponowanie mu zabaw polegających na szukaniu przysmaków, zabawek lub innych przedmiotów – taka aktywność ma zmusić zwierzęta jednocześnie do ruchu i do myślenia;
  • można zabierać psy na tory przeszkód, do parków stworzonych specjalnie z myślą o psich potrzebach.

To, jak będzie starzał się twój pupil, będzie w dużej mierze zależało od jego indywidualnych predyspozycji, rasy i stanu zdrowia. Jednak ty sam także możesz przyczynić się do długości życia twojego psa – dbaj o jego dietę, spędzaj z nim czas i troszcz się o odpowiednią dawkę ruchu.

Źródła:

A. Kurosad, K. Niezabitowska, Jak zmierzyć się ze starością u psów i kotów– słów kilka…

M. Selimi, Jak określić wiek psa w „ludzkich” latach? To zależy od wielkości zwierzaka i od jego genów, National GeographicNajczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?