Typowe schorzenia układu ruchu u zwierząt

Specjaliści szacują, że około 20% zwierząt cierpi na różne schorzenia związane z nieprawidłową pracą układu ruchu. Ból, trudności w poruszaniu się, obrzęk może dotknąć zarówno młode szczeniaki, jak i starsze psy, niezależnie od rasy czy płci. Poznaj ich symptomy oraz przyczyny występowania, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować i podjąć odpowiednie leczenie. Sprawdź!

Typowe schorzenia układu ruchu u zwierząt

Dostęp do nowoczesnych technik diagnostycznych sprawił, że weterynarze-ortopedzi mogą odpowiednio wcześnie zdiagnozować schorzenia układu ruchu u zwierząt oraz wprowadzać właściwe leczenie, które znacząco spowalnia rozwój choroby oraz poprawia komfort życia małych pupili. Oto najczęściej diagnozowane schorzenia układu ruchu:

Dysplazja stawów biodrowych – częsty problem małych psów

To schorzenie jest spowodowane rozluźnieniem struktur stawowych, które prowadzi do braku stabilności stawu biodrowego oraz zniekształcenia panewki i głowy kości biodrowej. W efekcie zwierzę podczas chodu kołysze się na boki, natomiast w trakcie biegu podskakuje jak zając. Może także mieć problemy z wchodzeniem po schodach, siadaniem, czy podskakiwaniem.

Objawy choroby nasilają się zwłaszcza po nadmiernej aktywności. Do najczęstszych przyczyn dysplazji stawów biodrowych zalicza się czynniki genetyczne i środowiskowa, niewłaściwą dietę bogatą w wapń oraz nadwagę.

Więcej na temat dysplazji w tym wpisie: Dysplazja stawów biodrowych – częsty problem szczeniaków, ale nie tylko

Choroba zwyrodnieniowa stawów – typowe schorzenie psów z dużych ras

Labradory, malamuty, syberian husky czy dalmatyńczyki często zmagają się z zapaleniem powierzchni stawów, nazywanym inaczej chorobą zwyrodnieniową. Zachorowanie prowadzi do stopniowego zaniku chrząstki stawowej, a w efekcie odsłonięcia kości i pojawienia się bólu, który utrudnia poruszanie się. Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę kulawizny u psów

Kontuzjowane zwierzę może nie mieć ochoty na zabawę, agresywnie się zachowywać, a także mieć trudności np. z wstawaniem z posłania. Jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie, istnieją szanse na spowolnienie choroby. 

Zapalenie stawów u zwierząt – efekt osłabionego układu odpornościowego

Schorzenie powodujące kulawiznę, ból stawów podczas poruszania się oraz ograniczenia w zakresie ruchów może dotyczyć zwierząt w każdym wieku, ale szczególnie bliskie jest starszym psom. Może być spowodowane infekcją, np. chorobą odkleszczową (czytaj: Jak uchronić psy przed kleszczami?) lub problemami immunologicznymi. Najczęściej objawia się u zwierząt, które śpią na zimnej lub mokrej podłodze i mają nieodpowiednią dietę. 

Dyskopatia – częsta choroba psiego kręgosłupa

Najbardziej narażone na zachorowanie na dyskopatię są jamniki, pekińczyki, buldogi francuskie, corgi i bergale. Ich specyficzna budowa ciała może przyczynić się do wypadnięcia, przesunięcia lub zniszczenia tarczek międzykręgowych, co w efekcie prowadzi do ich zwyrodnienia oraz powstania nacisku na rdzeń kręgowy i okoliczne nerwy. Najczęściej objawia się trudnościami w poruszaniu się, sztywnością karku, podkulonym ogonem, niechęcią do zabaw, bólem podczas oddawania moczu czy problemem w utrzymaniu równowagi. 

Twój pies należy do grona zwierząt zagrożonych występowaniem schorzeń układu ruchu? Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza oraz przeprowadzaniu badań wykrywających te choroby. Im wcześniej weterynarz-ortopeda wdroży leczenie, tym lepiej dla Twojego pupila. 

Więcej na temat dyskopatii, przeczytasz w poniższych naszych wpisach blogowych:

źródła:

Montesinos G.: Fizjoterapia i rehabilitacja w weterynarii. Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

Bockstahler B., Levine D., Millis D.: Fizjoterapia psów i kotów. Wydaw. Galaktyka, Łodź 2016

Tradaj J.: Nowoczesna sonoterapia. „Rehabilitacja w Praktyce”, 2006, 2,

Ava Sawaszkiewicz


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?