Stop drapaniu, czyli jak wyleczyć świerzb u kota

Wylizywanie, wygryzanie i drapanie sierści to z reguły normalne zachowanie, które często można zauważyć u kotów dbających o futro i które nie powinno wzbudzać żadnych podejrzeń. Problem pojawia się, gdy pupil drapie się i gryzie zbyt często lub zbyt mocno. Takie zachowanie może być oznaką zachorowania na świerzb. Zastanawiasz się, jakie inne objawy mogą temu towarzyszyć? Jak to wyleczyć? Sprawdź. 

Stop drapaniu, czyli jak wyleczyć świerzb u kota

Co to jest świerzb?

Świerzb to choroba skóry, którą wywołuje niewielki pasożyt nazywany świerzbowcem. Należy do gromady pajęczaków i tworzy w naskórku korytarze, gdzie mnoży się i przeobraża w dorosłą postać. Żywi się martwym naskórkiem i płynem, który wydostaje się z zakażonej skóry. 

U kotów świerzb może mieć dwie różne postacie:

  • uszną, którą wywołuje świerzbowiec uszny – Utodektes cynotis. Bytuje tylko w kanałach słuchowych,
  • skórny/drążący, którą powoduje koci świerzbowiec drążący – Sarcoptes scabiei. Żeruje tylko na powierzchni skóry.

Jest to bardzo zaraźliwa choroba, choć sam pasożyt bez żywiciela jest w stanie przetrwać tylko kilka dni. 

Kiedy dochodzi do zarażenia świerzbem?

Najczęściej koty "łapią" świerzb przez kontakt z zakażonymi osobnikami, np. na spacerze, w kocich hotelach, na konkursach, w schroniskach, domach tymczasowych i hodowlach. Do zarażenia może dojść także poprzez np. korzystanie z tego samego legowiska czy miski. 

Najłatwiej przenosi się świerzbowiec drążący, jednak częściej diagnozuje się świerzbowca usznego, ponieważ atakuje on nie tylko koty, ale także psy, przez co istnieje bardzo duże ryzyko kontaktu z nim. 

Jakie objawy daje świerzb?

Świerzbowiec może dotknąć każdego zwierzęcia, także niewychodzącego, nie tylko zaniedbanego czy ze schroniska. Wystarczy wycieczka do weterynarza lub kontakt człowieka z zakażonym kotem, aby przenieść pasożyty. Najczęściej chorują młode kocięta, jednak choroba może rozwinąć się w każdej grupie wiekowej, dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów.

Typowymi objawami świerzbu są:

  • agresja podczas dotykania głowy, uszu lub grzbietu,
  • częste otrzepywanie głowy,
  • ocieranie się uszami o różne przedmioty,
  • rany na głowie spowodowane częstym drapaniem.

W przypadku świerzbowca usznego może pojawić się czarna wydzielina, w której mogą, lecz nie muszą, znajdować się białe kropeczki, czyli pasożyty. Natomiast, jeśli kot choruje na świerzb skórny, mogą wystąpić łysienie i strupy. 

Jak przebiega leczenie świerzbu? 

Z niepokojącymi objawami należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza, który na podstawie badań określi postać choroby i przepisze odpowiednie leki. Najczęściej rekomenduje się maści lub krople roztoczobójcze i preparaty niwelujące świąt, a jeśli jest taka potrzeba – antybiotyki, które pomagają zwalczyć stan zapalny. 

Często specjaliści polecają także stosowanie środków, które wspierają regenerację uszkodzonej skóry. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku dniach, jednak warto pamiętać o powtórzeniu leczenia, ponieważ leki roztoczobójcze oddziałują tylko na dorosłe osobniki. Dzięki ponownemu podaniu preparatu zwalczysz osobniki, które wykluły się z jaj. 

Podczas leczenia należy odizolować pupila od innych zwierząt oraz zdezynfekować wszystkie rzeczy z jakimi miał kontakt, zwłaszcza legowisko, Twoja pościel i inne tekstylia domowe, aby mieć pewność, że wszystkie larwy zostały pokonane.

Uporczywe swędzenie jest bardzo nieprzyjemne i może sprawić, że kot będzie cierpiał. Dlatego nie zwlekaj z leczeniem świerzbu, tylko jak najszybciej zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. 

Źródło:

S. Winiarczyk, Z. Grądzki, Choroby zakaźne zwierząt domowych, 2002

Marian C. Horzinek, Hans Lutz, Vera Schmidt, Praktyka kliniczna: koty, Galaktyka, 2008

Curtis C.F.: Current trends in the treatment of Sarcoptes, Cheyletiella and Otodectes mite infestations in dogs and cats. Vet. Dermatol. 2004

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?