Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny i jak temu zaradzić?

Utrata apetytu u pupila to niepokojący wielu właścicieli objaw. Może być spowodowana gorszym samopoczuciem czworonoga, chorobą lub wieloma innymi czynnikami. Zdecydowanie nie jest to objaw, który można bagatelizować, ponieważ może być sygnałem poważnego problemu. Jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu u psów? 

Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny i jak temu zaradzić?

Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Niektóre przyczyny braku apetytu pupila nie są poważne i można im szybko zaradzić. Inne są całkiem niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia, ponieważ okazuje się, że zmniejszenie łaknienia jest tylko jednym z objawów schorzenia. Jakie są najczęstsze powody braku apetytu psa?

  • Kamień nazębny i stany zapalne w jamie gębowej. Ból zębów może być powodem, przez który zmniejsza się apetyt. Jedzenie staje się nieprzyjemnym doznaniem, którego staramy się unikać. Podobnie jest w przypadku psów, których apetyt znacznie maleje, gdy mierzą się z problemami z uzębieniem. 
  • Nasilony stres. Praca ośrodka głodu może być hamowana w sytuacji odczuwania silnych emocji. Zazwyczaj dotyka to psy, które w ostatnim czasie straciły opiekuna, zostały przeprowadzone do innego domu, utraciły swojego towarzysza lub spotkały je inne, równie ważne wydarzenia. 
  • Zatrucie pokarmowe. Tej przypadłości towarzyszy zazwyczaj ból brzucha i wymioty. Oba czynniki znacznie zmniejszają odczuwanie łaknienia. 
  • Upał. Podczas wyjątkowo ciepłych dni odczuwanie apetytu znacznie maleje u psów. Mogą przez cały dzień unikać spożywania posiłku, należy jednak zwrócić uwagę, czy zwierzę odpowiednio się nawadnia.
    Jak schłodzić psa lub kota w upały.
  • Choroby. Zarówno patologie neurologiczne, nowotwory, choroby zakaźne, zaburzenia endokrynologiczne czy też lokomocyjne mogą powodować zmniejszony apetyt u pupila. W tym przypadku jest to zazwyczaj jedynie jeden z objawów zaburzenia.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? 

Przyczyn, które wpływają na brak apetytu jest naprawdę wiele, więc aby rzeczywiście zwalczyć problem, należy najpierw dobrze zdiagnozować źródło jego powstania. Dlatego, gdy u psa występuje zmniejszone łaknienie warto wybrać się na konsultację do lekarza weterynarii.  

W przypadku, gdy brak apetytu nie jest spowodowany problemami zdrowotnymi a brakiem „chęci” do spożywania posiłków można poszukać alternatywnych rozwiązań i sposobów zainteresowania psiaka posiłkami. W jaki sposób to zrobić?

  • Zmieniając karmę – psy, podobnie jak ludzie mogą mieć swoje preferencje smakowe. Jeśli karma jest nowa i pies nie chce jej jeść, warto rozważyć wypróbowanie innego smaku. To samo rozwiązanie można zastosować, gdy pies od dłuższego czasu je ten sam smak karmy i mogła już mu się po prostu znudzić. 
  • Podając jedzenie w zabawkach – spożywanie posiłków nie musi być nudnym zajęciem. Wiele sklepów oferuje maty węchowe, miski spowalniające jedzenie i różne tego typu akcesoria. W ten sposób spożywanie codziennej dawki jedzenia będzie znacznie przyjemniejszym zajęciem, które dodatkowo zajmie psa na dłużej i zapewni mu większą frajdę. 
  • Ograniczając przysmaki – gdy pies dostaje wiele dodatkowych smaczków, może być nie tylko przekarmiony, ale również oczekiwać, że otrzyma je zamiast karmy. Dlatego, gdy pojawia się problem z niejedzeniem podstawowego jedzenia warto na jakiś czas ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z przysmaków. 
PYSZNOŚCI ze stołu nie służą Waszym pupilom.
PYSZNOŚCI ze stołu nie służą Waszym pupilom.


Pamiętaj jednak, że problemów z jedzeniem nie wolno bagatelizować. Jeśli widzisz, że twój pupil przestał mieć apetyt – zabierz go na konsultację do kliniki weterynaryjnej. W Animal Center zajmiemy się twoim zwierzakiem. 

Literatura:

H. Rodney, K. Becker, Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował zdrowie i witalność jak najdłużej, 2022

R. Lechowski, M. Ceregrzyn, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, 2013

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?