Pchły u psa – co zrobić, aby się ich pozbyć?

Zauważyłeś w sierści swojego psa czarne kuleczki, a na jego posłaniu białe larwy? Pupil się drapie, a jego skóra jest wyraźnie zaczerwieniona? Twój czworonóg ma najprawdopodobniej "pasażerów na gapę", czyli pchły. Należy je szybko usunąć, ponieważ mogą przenosić się na inne zwierzęta, a w skrajnych przypadkach nawet na człowieka. Do tego powodują dyskomfort i ból. Dowiedz się, jak skutecznie je wyeliminować.

Pchły u psa – co zrobić, aby się ich pozbyć?

Pchły to jedne z najpopularniejszych pasożytów, jakie bytują w sierści psa. Można je spotkać u wielu zwierząt – zarówno tych, które żyją na wolności, jak i trzymanych w domu. U człowieka wywołują niechęć do głaskania pupila, za to dla czworonoga są źródłem świądu, dyskomfortu i bólu. Dlatego nie należy ich bagatelizować, a jak najszybciej zwalczyć. 

Jak się pozbyć pcheł?

Pierwszym krokiem w celu odpchlenia psa powinna być wizyta u weterynarza. Specjalista oceni stopień zaawansowania choroby i pomoże dobrać odpowiednie środki oraz ich ilość do wagi pacjenta. Wizyta jest niezbędna – podanie niewłaściwego preparatu w zbyt dużej dawce może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Z kolei zbyt mała ilość może być nieskuteczna.

Najczęściej stosuje się:

  • lufenuron, który wspiera hamowanie rozwoju larw pcheł,
  • fipronil, który pomaga wyeliminować zarówno dorosłe osobniki, jak i wyklute z jaj larwy. Dodatkowo wspomaga ochronę przed innymi pasożytami,
  • imidakloprid, który wspiera usuwanie obu postaci pcheł.

Jednak samo podanie środków przeciw pasożytom nie wystarczy. Trzeba również odpowiednio zadbać o sierść psa i przeprowadzić gruntowne sprzątanie.

Jak dbać o sierść psa z pchłami?

Walkę z pchłami należy rozpocząć od usunięcia dojrzałych osobników, które gryzą skórę i powodują nieprzyjemne swędzenie, a do tego się rozmnażają. W tym celu należy:

  • wyczesać sierść – postaraj się dotrzeć we wszystkie zakamarki, aby usunąć wszystkie dorosłe osobniki. Nie pomijaj żadnej części ciała. Jednocześnie pamiętaj, że to tylko sposób, aby zebrać dojrzałe pchły, jednak nie zapobiega wykluwaniu się larw z jaj,
  • wykąpać psa w szamponie przeciwpchelnym – krótkotrwałe rozwiązanie, ale razem z odpowiednimi środkami od weterynarza może przynieść szybko ulgę. Aby zawarte w szamponie składniki mogły zadziałać, pozostaw produkt na sierści co najmniej na 10 minut.

Gdy sierść psa jest ponownie czysta, zajmij się sprzątaniem. Legowisko wyrzuć lub wypierz w wysokiej temperaturze, aby usunąć wszelkie larwy i jaja złożone przez dorosłe osobniki. Nie zapomnij dokładnie odkurzyć mieszkanie i wyprać kanapy, dywany, tekstylia i firany. Dobrym pomysłem jest także odkażenie ich parownicą. Dzięki temu usuniesz wszystkie larwy, które mogłyby przenieść się z powrotem na psa. Warto również wysprzątać swoją szafę, jeśli pies lubi spać na Twoich ubraniach. 

Jak zapobiegać pchłom u psa?

Pojawieniu się pcheł w sierści pupila można zapobiegać. Najlepszym sposobem jest ograniczenie jego kontaktu z innymi zwierzętami, jednak nie jest to możliwe. Pies, w przeciwieństwie do kota, musi wychodzić z domu. Można natomiast np. założyć mu obrożę przeciwpchelną, która jest nasączona preparatem. Jego zapach wnika w sierść zwierzęcia i odstrasza pasożyty, w tym także kleszcze. 

Można również stosować specjalne krople, których składniki tworzą na powierzchni skóry psa powłokę, czyli "pułapkę". Złapane pchły nie mogą się poruszać i w rezultacie umierają. 

Wprowadź odpowiednie środki i pozbądź się pcheł jak najszybciej. Twój pies z pewnością będzie szczęśliwy!

Źródła:

Mehlhorn et al. Parasitol Res (2001) 87: 198-208 Sutton, G. P. and Burrows,

M. (2011). Biomechanics of jumping in the flea. J. Exp. Biol. 214, 836-847

Sarah J. Wooten, DVM, Sheep Draw Veterinary Hospital, Greeley, Colorado

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie