Otyłość u kotów – przyczyny, objawy i leczenie

Otyłość to choroba, która w takim samym stopniu dotyczy ludzi jak towarzyszących im zwierząt domowych. Zbędne kilogramy są też przyczyną problemów zdrowotnych u kotów. Szczególnie narażone są na nią osobniki, które większą część dnia przebywają same w mieszkaniach i które tym samym nie mają zbyt wiele miejsca na ruch oraz zabawę. Dowiedz się więcej o otyłości u kotów i jej wpływie na zdrowie tych zwierząt.

Otyłość u kotów – przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są przyczyny otyłości u kotów?

Najczęstszą przyczyną otyłości kota jest zbyt duża liczba spożywanych kalorii w stosunku do jego zapotrzebowania kalorycznego.

Zwierzęta, które żyją w mieszkaniach, nie są wypuszczane na zewnątrz, a  co tym idzie, nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu, zwykle zaczynają tyć. Wynika to z faktu, że zgodnie z kocią naturą, powinny one polować, znaczyć teren poza domem, odbywać dłuższe wędrówki.  

Dlatego karmiąc kota, należy starannie odmierzać porcje podawanego mu jedzenia. Powinien on przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – otrzymywać mokrą karmę, a w ciągu dnia mieć dostęp do odpowiedniej ilości suchych przekąsek.

Dieta i styl życia nie są jedynymi przyczynami otyłości kotów. Może ona być także następstwem:

  • kastracji i sterylizacji – jednak i w tych przypadkach odpowiednio dopasowana dieta pozwala uniknąć tego problemu;
  • zaawansowanego wieku.

Otyłość u kota – jak ocenić, czy kot jest otyły?

Szacuje się, że na otyłość cierpi aż do 37% kotów domowych w krajach rozwiniętych. Dlatego warto zachować czujność, przyglądać się swojemu pupilowi i kontrować jego masę ciała.

O tym, że kot jest otyły, można mówić wtedy, jeśli waży on o 30% więcej, niż wynosi jego prawidłowa masa ciała. Oznacza to, że ma on za dużo tkanki tłuszczowej. Stanowi ona wtedy od 30 do 50% składu jego ciała. 

Ponadto, aby stwierdzić, czy dany osobnik waży za dużo, ocenia się jego obudowę ciała. W tym celu należy sprawdzić, czy: 

  • dotykając kota, możesz wyczuć jego żebra;
  • przesuwając dłonią po grzbiecie, czujesz kręgosłup zwierzaka

Jeśli nie możesz wyczuć tych elementów układu kostnego, twój kot prawdopodobnie jest otyły. Sugeruje to też fałd tłuszczu w okolicy nasady ogona i brzucha. 

Otyłość kotów – skutki

Koty, które są otyłe, mają problemy z poruszaniem się, a podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej pojawiają się u nich trudności z oddychaniem. Wynika to z obniżenia wydolności oddechowo-krążeniowej. Natomiast w przypadku poddawania zabiegowi chirurgicznemu otyłego kota, istnieje większe ryzyko wystąpienia komplikacji – mogą pojawić się m.in. problemy z anestezją i gojeniem się ran pozabiegowych. 

Oprócz tego takie zwierzęta żyją krócej i są narażone na:

  • choroby układu moczowego;
  • choroby metaboliczne – np. stłuszczenie wątroby;
  • zaburzenia płodności i komplikacje podczas porodów;
  • nowotwory.

Jak poradzić sobie z otyłością u kota?

Otyły kot musi pozostawać pod opieką weterynarza. Specjalista podczas pierwszej wizyty oceni jego stan zdrowia i to, czy nadprogramowe kilogramy nie wyrządziły już szkody w organizmie.

Kot, aby schudnąć, potrzebuje ruchu. Dlatego warto się z nim bawić i zapewnić mu warunki do aktywności fizycznej. Należy też zmienić jego dietę – zgodnie z zaleceniami weterynarza. Prawidłowa waga zwierzęcia przełoży się na jego samopoczucie, zdrowie i długość życia.

Źródła:

Roberto Elices Mínguez, Otyłość psów i kotów

A.Prostek, D.Kamola, H. Kosińska, B. Bałasińska, Proces zapalny w tkance tłuszczowej towarzyszący otyłości u psów i kotów

B. F. Kania, D. Wrońska, Otyłość problemem pandemicznym człowieka i zwierząt towarzyszących.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?