Opieka po mastektomii, czyli usunięciu guza gruczołu mlekowego u psów

Jednym z najczęściej występujących nowotworów u psów jest guz gruczołu mlekowego, potocznie nazywany także guzem sutka. Na szczęście doszczętne usunięcie zmiany, czyli przeprowadzenie mastektomii, zwiększa szanse psa na wyzdrowienie. Jednak sama operacja to może być za mało. Należy pamiętać również o odpowiedniej opiece po niej. Dowiedz się, jak dbać o sukę po usunięciu guza gruczołu mlekowego.

Opieka po mastektomii, czyli usunięciu guza gruczołu mlekowego u psów

Operacja u ukochanego pupila to duży stres dla właściciela. Czy na pewno wszystko zakończy się sukcesem? Czy zwierzak wyzdrowieje i nadal będzie mógł towarzyszyć Ci w codziennych spacerach? W końcu, po długich godzinach oczekiwania, weterynarz dzwoni z informacją, że można odebrać go z lecznicy. Mimo radości, warto powściągnąć entuzjazm i przygotować się na to, że pies może nie być w najlepszym stanie i może potrzebować Twojej opieki.

Jakie są skutki znieczulenia na czas mastektomii u psa?

Na czas operacji usunięcia guza gruczołu mlekowego pies jest znieczulany, aby nie odczuwał bólu i żadnego dyskomfortu. Choć to bezpieczny środek, warto pamiętać, że niesie ze sobą szereg powikłań. Po podaniu leków anestetycznych suka może być ospała, mieć zaburzenia równowagi, wymiotować, bezwiednie oddawać mocz lub kał, a nawet być nadmiernie pobudzone. 

Warto pamiętać, że jest to przejściowe. Dlatego nie panikuj i bądź cierpliwy – wszystko z pewnością niedługo minie. 

Jak postępować w pierwszej dobie po usunięciu guza gruczołu mlekowego u psów?

Kiedy przyjedziesz zabrać zwierzę do domu, nie zapomnij zapytać lekarza o przebieg operacji i poprosić o listę leków. Dokładnie zanotuj rekomendowane dawki leków – podanie zarówno zbyt dużej, jak i zbyt małej ilości preparatów może przynieść negatywne skutki dla zdrowia pupila. Oprócz tego, w pierwszej dobie należy:

  • zachować pełną głodówkę przez 12 godzin od operacji,
  • podtrzymywać głowę zwierzęcia pionowo, jeśli wymiotuje, aby się nie zakrztusiło cofającą się treścią,
  • zadbać o to, żeby miska z wodą i jedzeniem znajdowała się na podwyższeniu. Dzięki temu pies będzie mógł zjeść mimo założonego kołnierza.

Po usunięciu guza gruczołu mlekowego należy zapewnić pupilowi ciepłe i miękkie miejsce do spania oraz ciszę i spokój. Jeśli masz dzieci, wytłumacz im, że ukochany przyjaciel potrzebuje odpoczynku, aby mógł wrócić do zdrowia. Jeśli maluchy będą mu przeszkadzać, może je ugryźć lub szybko się poruszyć, a przez to np. rozerwać ranę. 

O czym pamiętać w pierwszych tygodniach po operacji? 

Po 2-3 dniach od operacji powinna nastąpić wyraźna poprawa. Pies powinien mieć spory apetyt oraz duże zapotrzebowanie na płyny, dlatego należy zadbać o to, żeby w misce zawsze była świeża woda. Po 10 dniach należy zdjąć szwy. Wtedy też powinna odbyć się wizyta kontrolna. 

Jednak warto pamiętać, że zanim pupil powróci do pełni sił może upłynąć nawet kilka tygodni. Przez ten czas postaraj się nie forsować psa, unikaj długich spacerów, ciężkich treningów, a także nie zachęcaj go do wskakiwania np. na kanapę lub meble.

Jakie objawy po usunięciu guza gruczołu mlekowego u psa powinny wzbudzić niepokój? 

Opieka nad psem po operacji obejmuje nie tylko dbanie o jego dietę, ale również stałą obserwację jego stanu zdrowia. Twój niepokój powinny wzbudzić:

  • brak moczu i kału po 24 h od operacji,
  • silny ból trwający 3-4 dni,
  • brak energii i chęci do poruszania się,
  • wydzielina w miejscu rany i/lub rozejście się jej brzegów,
  • opuchlizna wokół szwów,
  • temperatura powyżej 39°C, 
  • bladość spojówek,
  • brak chęci przyjmowania pokarmów lub wody.

Jeśli zauważysz te niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Usunięcie guza gruczołu mlekowego to poważna operacja, jednak warto to zrobić, aby Twój pies mógł znów cieszyć się życiem, jak dawniej. Zapewnij mu odpowiednią opiekę, a wszystko z pewnością zakończy się sukcesem. 

Literatura:

  • Argyle D.J., Brearley M.J., Turek M.M.: Decision Making in Small Animal Oncology. Edycja pierwsza, 2008
  • Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Praktyka kliniczna: psy, Galaktyka, 2011
  • Welch Fossum T., Chirurgia małych zwierząt, Elsevier, 2014
Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?