Niewydolność nerek u kota – objawy i leczenie

Prawidłowo pracujące nerki są niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia – nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Niestety u kotów dość często występują schorzenia tych organów, które mogą prowadzić do groźnej przewlekłej niewydolności nerek. Sprawdź, jak rozpoznać objawy kocich problemów z nerkami i dowiedz się, jak mogą być leczone.

Niewydolność nerek u kota – objawy i leczenie

Czym jest niewydolność nerek?

Niewydolność nerek to stan, w którym przestają one spełniać swoje zadania, czyli oczyszczać krew z toksyn czy regulować gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Jest to więc bardzo poważne zagrożenie.

U kotów występują dwie postaci niewydolności nerek:

 • ostra – będąca często następstwem zatrucia pokarmowego i możliwa do wyleczenia dzięki szybkiej interwencji weterynarza;
 • przewlekła – powstająca w wyniku przekształcenia nieleczonej postaci ostrej lub np. zakażenia, wad wrodzonych, nowotworów, problemów z tarczycą, kamicy nerkowej; nieuleczalna i wymagająca specjalnej terapii oraz diety.

Koci organizm jest dość podatny na zaburzenia pracy układu moczowego, a także zatrucia i inne schorzenia mogące wywoływać niewydolność nerek. Dlatego warto monitorować stan zdrowia pupila poprzez wizyty kontrolne w Animal Center, by uniknąć bardzo groźnej przewlekłej niewydolności.

Objawy niewydolności nerek u kotów

Niewydolność nerek w początkowym stadium zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów. Jedynym sposobem na jej rozpoznanie jest badanie krwi – podwyższony poziom mocznika i kreatyniny zwiastuje problemy w tym obszarze. Jedynym zauważalnym symptomem, który powinien zaniepokoić opiekuna kota, może być częste oddawanie moczu w połączeniu ze zwiększonym pragnieniem. Ponadto mogą pojawić się:

 • osłabienie apetytu,
 • zmniejszenie aktywności,
 • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej (a w późniejszej fazie również nieprzyjemny zapach sierści),
 • wymioty i następujące po nich osłabienie,
 • biegunki,
 • owrzodzenia i stany zapalne jamy ustnej lub dziąseł,
 • przebarwienia na sierści,
 • zmniejszenie masy ciała,
 • zaburzenia neurologiczne.

Nierzadko zdarza się jednak, że przewlekła niewydolność nerek rozwija się całkowicie bezobjawowo. Pierwsze symptomy zwykle pojawiają się dopiero, gdy zmiany są już zaawansowane, a znaczna część organu uszkodzona.

Leczenie niewydolności nerek u kotów

Przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną i prowadzącą do śmierci zwierzęcia. Współczesna weterynaria pozwala jednak na dość znaczne przedłużenie życia pupila dotkniętego tą chorobą. Ważne jednak, by jak najszybciej podjąć działania obejmujące:

 • podawanie leków,
 • właściwą dietę.

Oba te czynniki są niezwykle ważne dla maksymalnego wydłużenia i poprawy jakości życia kota. Istotny jest też komfort i spokój zwierzaka, dlatego należy zapewnić mu możliwie korzystne warunki.

Odżywianie kota z niewydolnością nerek opiera się na dostarczaniu mu wszelkich niezbędnych składników, a jednocześnie opóźnianiu rozwoju choroby. Odpowiednia karma powinna zawierać niewiele białka wysokiej jakości i jak najmniej fosforu. Bardzo ważne są też odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 (5:1). Dostępne są gotowe produkty, które ułatwiają prawidłowe żywienie. Należy również pamiętać o zapewnianiu kotu dużych ilości wody, by zapobiec odwodnieniu.

Title: Objawy i leczenie niewydolności nerek u kotów – informacje

Description: Niewydolność nerek to dość często występujące u kotów schorzenie. Dowiedz się, jak rozpoznać, że pupil wymaga leczenia i jak zazwyczaj przebiega terapia.Najczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie