Niedoczynność tarczycy u psów a objawy skórne – na co zwrócić uwagę?

Niedoczynność tarczycy to dość częsta psia przypadłość – jedno z najpowszechniejszych zaburzeń hormonalnych. Obejmuje ona cały organizm i może dawać bardzo różne objawy, dlatego jej rozpoznanie niekiedy jest trudne. W przypadku podejrzenia niedoczynności niekiedy warto się wybrać do dermatologa weterynaryjnego, ponieważ daje ona objawy skórne nawet w 60 – 80% przypadków. Dowiedz się, na jakie schorzenia dermatologiczne psa warto zwrócić uwagę w kontekście niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy u psów a objawy skórne – na co zwrócić uwagę?

Wpływ hormonów tarczycy na skórę

Tarczyca odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy całego organizmu, dlatego zaburzenia jej pracy mogą dawać bardzo różnorodne objawy. Wpływa również na funkcje skóry, między innymi poprzez:

  • zapewnianie równowagi pomiędzy procesami złuszczania się i odnowy naskórka,
  • uczestniczenie w tworzeniu naturalnej bariery ochronnej,
  • wpływanie na jej sprężystość i grubość,
  • oddziaływania na wygląd i wzrost włosów,
  • regulację pracy gruczołów łojowych,
  • przyspieszanie procesu gojenia się ran poprzez stymulację syntezy kolagenu oraz indukcję proliferacji fibroblastów i komórek naskórka.

Dlatego właśnie zaburzenia w pracy gruczołu w bardzo wielu przypadkach wpływają na stan skóry i jej przydatków. Z tego też powodu należy zwrócić szczególną uwagę na schorzenia dermatologiczne u psa, ponieważ ich przyczyną może być właśnie niedoczynność tarczycy.

Objawy dermatologiczne w niedoczynności tarczycy u psa

A zatem jakie symptomy dermatologiczne mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy u psa? Do najbardziej zauważalnych z pewnością należą wyłysienia. Niedobór hormonów powoduje zatrzymanie rozwoju cebulki włosowej w fazie spoczynku, co powoduje, że jest ona słabo osadzona. W efekcie włosy wypadają, a na ich miejscu nie pojawiają się nowe, co po pewnym czasie przeradza się w wyraźne wyłysienia. Zwykle pojawiają się one symetrycznie po bokach tułowia, w okolicy lędźwiowej oraz na ogonie. Co ważne, nie towarzyszy im świąd i nie mają charakteru zapalnego. Mogą się pojawiać też w miejscach kontaktu włosa z podłożem (na brzuchu, klatce piersiowej) lub pod obrożą, a niekiedy również w innych miejscach. Ponadto zaniepokoić powinien spowolniony lub wręcz całkowicie zatrzymany odrost włosów po strzyżeniu.

Możliwe jest również wystąpienie innych objawów związanych z włosami. Niekiedy zmieniają barwę – np. rudzieją u psów z ciemną okrywą. U niektórych ras może też występować objaw odwrotny do łysienia – hipertrichoza, czyli zatrzymanie fizjologicznego wypadania włosów. Dotyczy to np. bokserów i seterów irlandzkich.

W wyniku niedoboru hormonów tarczycowych dość często pojawia się również hiperpigmentacja skóry. Przebarwienia obejmują najczęściej te same obszary, w których przerzedzają się włosy, a także pachy, pachwiny, brzuch i odbyt.

Złuszczanie naskórka również może być zaburzone, podobnie jak produkcja łoju. Efektem jest zgrubiała skóra. Okrywa włosowa staje się matowa i pojawia się suchy (lub rzadziej tłusty) łojotok. Zdarza się również, że w skórze gromadzi się w nadmiernych ilościach kwas hialuronowy zatrzymujący wodę. W efekcie pojawiają się obrzęki śluzakowate w okolicy twarzowej. Oprócz tego u psa mogą się pojawiać nawracające zakażenia skórne różnego typu. Mogą obejmować np. przewody słuchowe zewnętrzne albo opuszki palców. Niekiedy niedoczynności tarczycy u psa towarzyszy również nużyca.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u psa?

Niedoczynność tarczycy można rozpoznać po wykonaniu odpowiednich badań krwi. Może na nie skierować weterynarz-dermatolog, jeśli na podstawie objawów skórnych będzie podejrzewał właśnie tę chorobę. Niekiedy w celu postawiania diagnozy można też przeprowadzić badanie histopatologiczne skóry.

Jeśli podejrzewasz u swojego psa niedoczynność tarczycy lub zauważasz jakiekolwiek niepokojące objawy skórne, zgłoś się do weterynarza o specjalizacji dermatologicznej. Nie warto zwlekać – im szybciej podjęte leczenie, tym większe szanse na opanowanie choroby.

Źródła:

  1. Costa G.M. i wsp.: Dermatological manifestations associated with canine hypothyroidism: a review. Brazilian Journal of Hygiene and Animal Sanity, 10 (4), 781-797, 2016.
  2. Safer J.D.: Thyroid hormone action on skin. Dermato-Endocrinology, 3 (3), 211-215, 2011.
  3. Fernandez Y., Seth M.: Diagnosis and treatment of canine hypothyroidism. Vet Times, 1-11, 2016.


Najczęściej czytane:

Badanie kału psa i kota

Dyskopatia u psa

Dlaczego kot sika na łóżko i poza kuwetą?