Niedoczynność tarczycy u psa – objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy i leczenie

Choroby tarczycy dotyczą nie tylko ludzi! Coraz częściej diagnozuje się je również u czworonogów. Niedoczynność tarczycy to przypadłość, której nie można wyleczyć, ale można podjąć działania, które zminimalizują jej objawy i znacznie poprawią komfort życia pupila. Warto więc dokładnie obserwować psa, a w razie podejrzenia choroby jak najszybciej udać się do weterynarza. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy i jak się ją leczy.

Tarczyca u psa i jej choroby

Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu – T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny). Odpowiadają one m.in. za aktywność metaboliczną komórek organizmu oraz regulują funkcjonowanie skóry. Praca tarczycy może być zaburzona na kilka sposobów. Zdarza się, że produkuje zbyt dużo hormonów – wtedy mówimy o jej nadczynności. U psów zdecydowanie częstsza jest jednak niedoczynność, czyli sytuacja, w której gruczoł pracuje niewystarczająco wydajnie. Jest do dość powszechne schorzenie, szczególnie u wysterylizowanych suczek. Skłonność do niedoczynności tarczycy mają szczególnie niektóre rasy – np. golden retrievery, pinczery, labrador retrievery, airedale teriery, boksery, beagle, gordon setery, setery irlandzkie, owczarki niemieckie, chow chow, buldogi angielskie, nowofundlandy, dobermany, sznaucery, jamniki.

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy

Niedobory hormonów tarczycowych wywołują szereg objawów związanych przede wszystkim z metabolizmem, które jednocześnie należą do tych najłatwiejszych do zaobserwowania. Należy zwrócić uwagę w szczególności na:

  • przybieranie na wadze, nadwagę, otyłość – mimo zbilansowanej diety, ruchu itp.,
  • brak energii i zainteresowania otoczeniem, ospałość, niechęć do zabawy,
  • spowolnienie.

Bardzo często to schorzenie rozpoznaje się jednak również na podstawie objawów dermatologicznych. To właśnie one najczęściej wywołują niepokój opiekunów i stanowią bodziec do wizyty u weterynarza-dermatologa w Animal Center. Niedoczynności tarczycy mogą towarzyszyć:

  • łojotok tłusty wraz z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem naskórka,
  • wyłysienia, szczególnie na tułowiu i końcu ogona, a wcześniej przerzedzanie się sierści i jej nadmierne wypadanie
  • przebarwienia skóry,
  • drożdżyca skóry, szczególnie przestrzeni międzypalcowych lub zewnętrznego przewodu słuchowego.

Ponadto mogą się pojawiać objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego (spowolnione bicie serca, niewydolność), zaburzenia w cyklu płciowym, bezpłodność i obniżenie libido u samców. Zdarza się, że pojawiają się również objawy neurologiczne. W znikomej ilości przypadków niedowład kończyn, porażenie nerwu twarzowego czy skręcenie głowy to jedyne zauważalne symptomy niedoczynności.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy wymaga przede wszystkim trafnej diagnozy, co może nie być łatwe w przypadku mylących objawów. Polega na terapii farmakologicznej, a konkretnie suplementacji hormonów tarczycowych, niekiedy wspomaganych również suplementacją jodu. W wielu przypadkach udaje się zatrzymać rozwój choroby, a nawet go cofnąć. Dobór odpowiedniej dawki hormonów może jednak zająć sporo czasu. Należy wykonywać badania kontrolne co kilka tygodni, by ustalić jej optymalny poziom.

Co ważne, psy z niedoczynnością żyją tyle samo co psy zdrowe. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można też znacząco poprawić komfort ich życia, eliminując uporczywe objawy skórne, nadwagę, ospałość itd. Dość często zdarza się, że wyraźna poprawa samopoczucia pupila następuje już po tygodniu leczenia. Kolejne objawy zaczynają zanikać po kilku tygodniach, choć przebarwienia na skórze mogą się utrzymywać do kilku miesięcy.

Źródła:
- Dixon M., Reid S.W.J., Mooney C.T.: Epidemiological, clinical, haematological and biochemical characteristics of canine hypothyroidism.
- Scott D.W., Miller W.H., Griffin C.: Endocrine and metabolic diseases. Muller & Kirk's small animal dermatology.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?