Na czym polega badanie psa?

Pies, tak jak zresztą żadne inne zwierzę, najczęściej nie zasygnalizuje, że zaczyna chorować. Często dopiero wtedy, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, właściciel dostrzega, że coś niepokojącego dzieje się z jego czworonogiem. Choć większość opiekunów obserwuje swoje psy, nie zawsze uda im się zauważyć pierwsze objawy choroby. To dlatego warto regularnie badać swojego zwierzaka. Wyjaśniamy, na czym takie badanie polega.

Na czym polega badanie psa?

Co wchodzi w skład badania klinicznego psa?

W przypadku nagłych problemów ze zdrowiem psa, obowiązkowa jest wizyta w klinice weterynaryjnej. Jeśli jednak psu nic nie dolega, warto wybrać się do weterynarza raz do roku, by zrobić „przegląd” – sprawdzić, w jakim stanie jest zwierzak. Co wchodzi w skład takiej wizyty?

  • Oględziny psa

Weterynarz przygląda się okrywie włosowej, skórze, zębom i całej jamie ustnej, odbytowi oraz okolicom intymnym. Ważne jest, czy kolor skóry i sierści jest prawidłowy, czy nie ma na nich żadnych zmian. Szczególnie istotne jest badanie zębów – choroby związane z kamieniem nazębnym są dla psów niebezpieczne. Ten punkt badania jest niezwykle ważny w przypadku ras małych, które często miewają z tym problemy.

  • Osłuchanie serca, kontrola tętna

To element wizyty, którego nie należy pomijać. Osłuchanie serca szczególnie zaleca się rasom obciążonym wadami kardiologicznymi, np. dobermanom oraz rasom małym i miniaturowym. Sprawdzenie serca oraz pomiar ciśnienia powinny być obowiązkowym etapem badania psów starszych – dzięki temu szybko można wykryć ewentualne choroby i zacząć je leczyć.

  • Kontrola wagi i kondycji

Choć mogłoby się wydawać, że to nie jest istotny punkt badania, nie należy go pomijać. Wahania wagi rzędu 2-3 kilogramów czasem są dla właściciela niezauważalne – szczególnie w przypadku większych ras. Mogą jednak świadczyć o tym, że pies ma nieodpowiednią karmę albo zbyt mało ruchu. Weterynarz sprawdza też kondycję i odżywienie psa, ponieważ sama waga czasem nie jest wystarczającym wyznacznikiem. Odbywa się to na skali 5 lub 9-stopniowej, według określonych kryteriów. Wynik wskazuje na to, czy pies ma nadwagę czy na przykład niedowagę.

  • Ochrona przeciwpasożytnicza

Punkt, o którym właściciele na szczęście zwykle pamiętają, a który jest szalenie istotny. Psa należy odrobaczyć, a także zastosować środki ochrony przeciwkleszczowej – koniecznie całorocznej!

Badanie krwi u psa – dlaczego warto je wykonywać?

Badanie krwi u psa to kolejna procedura, dzięki której można dowiedzieć się naprawdę dużo o stanie zdrowia pupila. U młodych psów nie ma potrzeby wykonywania go co roku, jednak sporo osób się na nie decyduje, chcąc być spokojnym o stan swojego zwierzęcia. U psów, które przekroczyły wiek średni zaleca się wykonywanie badań krwi co roku. Dla ras małych jest to 7.-9. rok życia, dla ras średnich 7. rok życia, a dla ras dużych i olbrzymich 6. roku życia. 

Co daje takie badanie?

  • W razie choroby albo podejrzenia choroby właściciel ma bieżące wyniki badania.
  • Nieprawidłowe wyniki badania krwi są sygnałem, by dalej diagnozować zwierzę pod kątem specyficznej choroby.
  • Wyniki pozwalają na szybsze wykrycie problemów zdrowotnych.

O tym, jakie konkretnie parametry krwi należy zbadać, decyduje lekarz weterynarii. Najczęściej jest to morfologia, podstawowe parametry wątroby, nerek, elektrolity i glukozę. 

Profilaktyka w opiece nad zwierzęciem jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej można szybko wykryć schorzenia i nieprawidłowości w rozwoju zwierzęcia. Dzięki temu nie tylko można zapobiec cierpieniu psa, ale także uratować mu życie. 

Literatura:

I.Schwendenwein, A. Moritz, Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów, Galaktyka, 2021

J.S.Bell, K.E. Cavanagh, L.P. Tilley, F.W.K.Smith, Rasy psów i kotów – przewodnik weterynaryjny, 

2013

H.G. Niemand, P.F.Suter, B. Kohn, Praktyka kliniczna: psy, 2011

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?