Mięsak histiocytarny u psów – co to jest i jakie daje objawy?

Nowotwór złośliwy to diagnoza, która przeraża bez względu na wiek zwierzęcia. Wiele osób boi się stracić ukochanego przyjaciela, dlatego stara się dowiedzieć jak najwięcej o schorzeniach, które mogą go dotknąć. Jedną z chorób, która jest często opisywana jako wysoce śmiertelny nowotwór, jest mięsak histiocytarny. Zastanawiasz się, co to jest i jakie daje objawy? Dowiedz się więcej.

Mięsak histiocytarny u psów – co to jest i jakie daje objawy?

Znajomość najczęściej występujących objawów nowotworów pozwala na odpowiednio wczesne zauważenie problemu i szybkie wdrożenie leczenia. Dzięki temu można zapobiec przykrym skutkom choroby i przedłużyć życie ukochanego zwierzaka nawet o kilka długich lat. Jest to szczególnie ważne przy tak niebezpiecznych i podstępnych nowotworach, jak mięsak histiocytarny u psów.

Czym jest mięsak histiocytarny u psów?

Mięsak histiocytarny u psów to złośliwa proliferacja nowotworowa śródmiąższowych komórek dendrytycznych, które pierwotnie znajdują się w klatce piersiowej, warstwie podskórnej i skórze. Zalicza się go do rzadkich, ale niebezpiecznych nowotworów, które zazwyczaj kończą się przedwczesną śmiercią zwierzęcia. Wśród form mięsaka wyróżnia się:

  • jednoogniskową – to pojedyncze guzy, które występują najczęściej na śledzionie, płucach, węzłach chłonnych, skórze, mózgu i okolicach stawów kończyn,
  • wieloogniskową – to choroba uogólniona, która bardzo szybko się rozwija w wielu tkankach lub narządach naraz. Najczęściej dotyka śledziony, płuc, skóry, węzłów chłonnych i szpiku kostnego.

Podczas wielu badań wykazano, że nie każdy pies zachoruje na mięsaka histiocytarny. Do najbardziej zagrożonych ras należą wspaniałe berneńskie psy pasterskie, golden retrievery, labradory retrievery, rottweilery i flat coated retrievery oraz sznaucery miniaturowe.

Jak objawia się mięsak histiocytarny u psów?

Chcesz dowiedzieć się, jak objawia się mięsak histiocytarny, aby móc mu odpowiednio wcześnie zapobiec? Niestety, przejawy nowotworu są mało specyficzne, a ich występowanie często zależy od miejsca zlokalizowania guzów. W efekcie może być zbyt późno na podjęcie leczenia w dniu odkrycia objawów. Niemniej Twoją uwagę powinny zwrócić:

  • masa guzowata umiejscowiona w skórze lub tkance podskórnej (dotyczy aż 43% psów!),
  • utrata apetytu i masy ciała,
  • apatia,
  • zmiany w badaniu krwi, np. anemia regeneratywna, podwyższone poziomy enzymów wątrobowych lub podwyższone parametry nerkowe.

W niektórych przypadkach można także zauważyć objawy typowo związane z lokalizacją guza, takie jak np. trudności z oddychaniem przy aktywności, kaszel lub duszności (guz na płucach i śródpiersiu), drgawki i porażenia, a także kulawizna (guz na okolicach stawów kończyn). 

Co ciekawe, mięsakowi nie towarzyszy powiększenie obwodowych węzłów chłonnych, za to powiększa się śledziona i wątroba.

Jakie są rokowania przy mięsaku histiocytarny?

Twój pies cierpi na nowotwór złośliwy? Niestety nie pozostało zbyt dużo czasu na to, żeby móc pobyć razem z nim. W przypadku guzów zlokalizowanych na śledzionie, wątrobie czy płucach czworonogi przeżywają nawet zaledwie kilka tygodni. 

Pomyślniejsze rokowania występują przy pojedynczych guzach skóry i tkanki podskórnej. Usunięcie zmienionych fragmentów pozwala zapobiec nawrotom, jednak aż w 60% przypadków pojawiają się przerzuty. 

Z kolei zwierzęta, które zmagają się z mięsakiem w okolicy stawów, żyją zaledwie pół roku po amputacji, a przerzuty występują aż w 90% przypadków.

Wiadomość o tak poważnej chorobie, jaką jest nowotwór, zawsze wywołuje wstrząs. Jednak pamiętaj, że niezależnie od rokowań, najważniejsze jest to, żeby zwierzę nie cierpiało. Dlatego postaraj się zapewnić mu jak najlepszą opiekę w jego ostatnich dniach. 

Czytaj więcej:
Mięsak histiocytarny u psów – sposób diagnozy i leczenie

Literatura:

  • Sapierzyński R., Jagielski D., Dolka I., Fabisiak M.: Cytopathological diagnosis of visceral histiocytic sarcoma in five dogs
  • Paździor-Czapula K., Rotkiewicz T., Otrocka-Domagała I., Gesek M., Śmiech A.: Morphology and immunophenotype of canine cutaneous histiocytic tumors with particular emphasis on diagnostic application
  • Sapierzynski R.: Mięsak histiocytarny u psów - obserwacje własne i przegląd piśmiennictwa, Życie Weterynaryjne, 2018
Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?