Łupież u psa – najważniejsze informacje

Łupież u psa – najważniejsze informacje

Sierść Twojego pupila wygląda jak przyprószona śniegiem? Warto zareagować! Łupież u psa nie musi być groźny, ale może zwiastować bardziej złożone problemy zdrowotne. Sprawdź, skąd się bierze, jak można spróbować go zwalczyć oraz kiedy wizyta u weterynarza, najlepiej ze specjalizacją dermatologiczną, będzie nieunikniona.

Czym jest łupież?

Łupież objawia się drobnymi, białymi łuskami lub płatkami widocznymi na sierści psa, w szczególności bliżej skóry. To nic innego jak zrogowaciałe komórki naskórka. Ich występowanie może być równomierne na całym ciele lub nasilone w konkretnych obszarach. Łupież u psa wygląda dość nieestetycznie, szczególnie w przypadku ciemnej sierści – na jasnej odznacza się znacznie mniej. Często pupil zostawia również za sobą trakt białych drobinek w całym mieszkaniu. Łupież nie bierze się znikąd. Na całkowicie zdrowej skórze nie powinien się pojawiać. Ta przypadłość oznacza, że skóra łuszczy się bardziej, niż powinna. Może pojawiać się w trybie nawracającym lub być przewlekła. Najczęściej jest też nabyta – bardzo rzadko okazuje się wynikiem problemu genetycznego. Jakie są przyczyny jego powstawania? Jest och naprawdę sporo! Dlatego, gdy się pojawi, warto dokładnie obserwować psa lub zabrać go do weterynarza.

Przyczyny łupieżu

Łupież może się pojawiać u psów z bardzo wielu powodów. Tak naprawdę może być objawem towarzyszącym niemal każdej dermatozy (schorzenia skórnego). Wyróżniamy dwa główne typu łupieżu: suchy i tłusty, a każdy z nich może być objawem wielu różnych schorzeń.

Łupież suchy występuje u psów najczęściej. Charakteryzuje się drobnymi, sypkimi płatkami. Często towarzyszy mu również świąd. Może być wynikiem:

  • nieprawidłowej pielęgnacji skóry i sierści,
  • nieprawidłowej diety,
  • grzybicy,
  • alergii,
  • chorób pasożytniczych,
  • chorób endokrynologicznych,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • ichtiozy (rybiej łuski) – u labradorów i golden retrieverów,
  • osłabienia organizmu lub stresu.

Łupież tłusty jest spotykany rzadziej, a jeszcze bardziej nietypowe jest jego samodzielne występowanie – zazwyczaj towarzyszą mu również inne objawy takie jak świąd, wykwity skórne lub zmiany zapalne. W tym przypadku płatki łupieżu są większe, tłuste w dotyku. Łupież tłusty może być spowodowany:

  • zapaleniem gruczołów łojowych,
  • syndromem wątrobowo-skórnym,
  • zapaleniami skóry o charakterze bakteryjnym lub alergicznym,
  • niedoborami miedzi.

Łupież u psa – co robić?

Przyczyny łupieżu u psa rozpozna tylko specjalista – najlepiej dermatolog weterynaryjny. Nie obejdzie się bez dokładnych badań diagnostycznych. Są one jednak w większości bezbolesne (np. pobranie zeskrobin ze skóry) i niedrogie. Jeśli jednak łupież nie wiąże się z dodatkowymi objawami i pojawił się niedawno, można spróbować samodzielnie rozpoznać i usunąć jego przyczynę. Warto przyjrzeć się stosowanym metodom i kosmetykom pielęgnacyjnym, a także jedzeniu pupila. Być może ostatnio zaczął dostawać nową karmę, został wykąpany w innym niż dotychczas szamponie albo w ogóle jest kąpany za często? Może to mieć wpływ na pojawianie się łupieżu. Podobnie bywa z intensywnym wykorzystaniem klimatyzacji lub ogrzewania w domu, które mogą wysuszać skórę. Po wyeliminowaniu przyczyny ten powinien zniknąć. Jeśli tak się nie dzieje, warto wybrać się do weterynarza.

Maria Kłucjasz
Latest posts by Maria Kłucjasz (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?