Kot lub pies chudnie – co to może oznaczać?

Kiedy pies lub kot chudnie, wiele osób się cieszy. Nieznaczny spadek masy ciała sprawia, że zwierzę jest mniej obciążone ryzykiem rozwoju otyłości i związanych z tym różnych chorób endokrynologicznych czy zwyrodnieniem stawów. Jednak nagła i znaczna utrata wagi przez domowego pupila powinna wzbudzić Twoją czujność. Przyczyn, dla których kot lub pies chudnie, może być wiele. Poznaj je. 

Kot lub pies chudnie – co to może oznaczać?

Dlaczego kot lub pies chudnie?

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel do niedawna mógł „pochwalić się” wagą wyraźnie przekraczającą normę, utrata paru kilogramów z pewnością mu nie zaszkodzi. Problem pojawia się, gdy zwierzę zaczyna tracić zbyt dużo masy ciała. Równocześnie pupil może przestać być tak energiczny jak dawniej, skory do zabawy czy wesoły.

Nagła utrata wagi może być spowodowana przez różne czynniki, np. ból żołądka, refluks, nadmierny stres, czy też dolegliwości ze strony zębów. Wówczas zwierzę traci apetyt lub przestaje jeść, aby nie zwiększać swojego cierpienia. 

Co oznacza spadek masy ciała u kota lub psa?

Warto podkreślić, że nagła utrata wagi u zwierzęcia, nigdy nie dzieje się bez przyczyny. Spadek masy ciała może być oznaką wielu poważnych chorób np.:

  • nadczynności tarczycy,
  • otyłości,
  • zapalenia nerek,
  • problemy z wątrobą lub trzustką,
  • nowotwory,
  • obecność pasożytów.

Często spadek masy ciała zauważa się także u pupili w podeszłym wieku. Jest to naturalne zjawisko, jednak nie oznacza, że należy je bagatelizować. 

Co robić, kiedy kot lub pies bardzo chudnie?

Pierwszy krok to ustalenie przyczyny utraty wagi. Na początek warto przeanalizować tryb życia zwierzęcia, jego dietę, a także zastanowić się, czy nie miało kontaktu z pasożytami lub innymi chorymi czworonogami. Następnie trzeba udać się do weterynarza w celu wykonania niezbędnych badań krwi i moczu. Specjalista z pewnością wskaże, które z nich będą odpowiednie. 

Po ustaleniu przyczyny problemu niezbędne jest wdrożenie leczenia, a potem nadrobienie powstałych braków. Wówczas szczególnie ważne jest wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie bogata w składniki odżywcze potrzebne do przywrócenia zdrowia i odbudowy dawnej masy ciała. Dobrze sprawdzą się specjalne, lecznicze karmy. Wybierz je, aby mieć pewność, że zwierzę otrzymuje wszystko, co niezbędne.

Jeśli wolisz samodzielnie gotować dla kota lub psa w domu, postaw na lekkostrawne posiłki, które składają się z 80% białka zwierzęcego i 20% warzyw lub owoców. Można je uzupełnić niewielką ilością węglowodanów, które zapewnią dawkę energii. 

Uważnie obserwuj swojego pupila! Jeśli zacznie tracić na wadze, niezwłocznie zgłoś się do specjalisty, ponieważ może to być oznaka poważnego schorzenia. 

Źródła:

R.W Nelson, C.G. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt, 2016

Douglass K. Macintire, Kenneth J. Drobatz, Steven C. Haskins, William D. Saxon, Podręcznik stanów nagłych oraz intensywnej opieki medycznej u małych zwierząt

Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów. The European Pet Food Industry Federation. Opracowanie wersji polskiej: Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?