Kot kicha – co to oznacza i jakie są tego przyczyny?

Węch to jeden z najważniejszych zmysłów u kotów. Posługują się nim cały czas. Potrzebują go m.in. do rozpoznania właściciela, odkrycia obecności innego przedstawiciela gatunku, a także znalezienia pożywienia. Jednak czasami wrażliwy nos pupila może coś podrażnić i w efekcie wywołać u niego kichanie. Zastanawiasz się, co robić, gdy kot zaczyna kichać? Czy trzeba zgłosić się z tym do weterynarza? Sprawdź.

Kot kicha – co to oznacza i jakie są tego przyczyny?

Kichanie kota nie brzmi jak u ludzi – bardziej przypomina wydmuchiwanie powietrza pod dużym ciśnieniem. Nie jest normalnym objawem, który występuje u czworonogów na co dzień, dlatego każde kichnięcie powinno wzbudzić Twoją czujność.

Kichanie u kota – co to znaczy?

Kichanie u kotów wywołuje ciało obce, które przedostało się do jamy nosowej i podrażnia receptory nerwowe wywołujące odruch wydmuchania nosa. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja, możesz powiedzieć pupilowi "na zdrowie" i puścić ten incydent w niepamięć.

Natomiast, jeśli kichanie się powtarza regularnie lub przybiera na sile i częstotliwości, powinieneś jak najszybciej zareagować. To ważne, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, np. takie jak katar, łzawienie oczu czy wyciekająca ślina z pyska.

Najczęstsze przyczyny kichania u kota 

Kichanie nie kojarzy się z czymś poważnym. Jednak u kotów zwykłe "a psik!" może być związane z wieloma poważnymi chorobami. Najczęściej jest to oznaka:

  • kociego kataru, czyli zapalenia górnych dróg oddechowych – choroby, którą wywołuje wiele czynników chorobotwórczych, takich jak koci herpeswirus lub koci kaliciwirus. Pierwszym patogenem można zarazić się przez bezpośredni kontakt z nosicielem, a także używanie wspólnego kocyka, miski czy kuwety. Z kolei drugi patogen atakuje głównie drogą powietrzną i najczęściej dotyka zwierzęta, które żyją w niewłaściwych warunkach lub mają kontakt z wieloma czworonogami naraz, np. na pokazach. Koci katar wymaga specjalistycznej pomocy. Nieleczony, może doprowadzić do poważnych powikłań, np. ślepoty lub zapalenia płuc,
  • alergii – zazwyczaj na pyłki brzóz, wierzby i traw, zwłaszcza jeśli jest ich duże stężenie w powietrzu. Kichaniu często towarzyszą wówczas zaczerwienione i rozpulchnione spojówki, a nawet wypływ płynu surowiczego z nosa i oczu. Jednak mimo dyskomfortu kot ma dobry humor, chętnie się bawi i je. Objawy zazwyczaj mijają po okresie pylenia tych roślin,
    Czytaj więcej:
    Alergia u kota – problemy dermatologiczne kotów
  • obecności smogu, dymu papierosowego lub kurzu – kichanie jest mechanizmem obronnym organizmu na obecność ciał obcych, dlatego kot może zacząć często wydmuchiwać nos, kiedy poziom smogu przekracza dopuszczalne normy, w domu panuje bałagan lub jest biernym palaczem. Jednak warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja na te drażniące czynniki może doprowadzić do rozwoju astmy, a nawet nowotworu! Dlatego regularnie dbaj o czyste otoczenie i powietrze,
  • guzów nowotworowych – kichanie wywołane przez obecność zmian na śluzówce nosa przypominających wyglądem polipy to bardzo niepokojący objaw, który może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Może o tym świadczyć fakt, że zwierzę często wydmuchuje z powietrzem skrzepy krwi, ciężko i chrapliwie oddycha przez nos, traci apetyt oraz zainteresowanie zabawą i podupada na zdrowiu. Takie objawy wymagają szybkiej konsultacji u weterynarza, jednak warto pamiętać, że pojawienie się guzów w nosie to często ostatnie stadium choroby i rokowanie jest bardzo niekorzystne. 

Innymi przyczynami kichania mogą być także mniej oczywiste problemy, np. zły stan uzębienia, grzybica lub utknięcie ciała obcego wewnątrz jamy nosowej, co również często się zdarza. 

Nie ignoruj kichania u swojego kota! Jeśli zauważysz, że zdarza mu się głośno i nagle wydmuchiwać powietrze, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, zanim zmieni się to w coś poważnego. 

Źródła:

S .Winiarczyk, Z. Grądzki, Choroby zakaźne zwierząt domowych, 2002,

Marian C. Horzinek, Hans Lutz, Vera Schmidt, Praktyka kliniczna: koty, 2008

Amy D. Shojai, The first aid companion for dogs & cats, 2001

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?