Korekcja podniebienia miękkiego i skrzydełek nosowych u ras brachycefalicznych

Rasy brachycefaliczne to zwierzęta, które cechuje m.in. nietypowa budowa czaszki. Choć szybko zyskały na popularności ze względu na swój uroczy wygląd, narażone są na liczne schorzenia. Jednym z częstych zabiegów u takich ras jest korekcja podniebienia miękkiego i skrzydełek nosowych. Pacjenci brachycefaliczni są niestandardowi, a więc personel medyczny musi wykazać więcej zaangażowania w leczenie oraz wprowadzić szczególne procedury opieki pooperacyjnej.

Rasy brachycefaliczne – jakie mają problemy?

Właściciele psów czy kotów ras brachycefalicznych mogą u swoich pupili zaobserwować takie dolegliwości jak:

  • bezdech nocny;
  • charczenie;
  • wymioty po wysiłku;
  • omdlenia;
  • sapanie nawet podczas krótkich spacerów;
  • częste stany zapalne dróg oddechowych;
  • chrapanie;
  • oddychanie z otwartym pyskiem;
  • krztuszenie się podczas jedzenia lub picia;
  • niechęć do aktywności fizycznej;
  • nietolerancję na wysokie temperatury powietrza.

Choć małe rasy zaliczane do psów brachycefalicznych są uwielbiane przez miłośników czworonogów, to jednocześnie są o wiele bardziej narażone na poważne choroby niż pozostałe. Syndrom brachycefaliczny wskazuje na zespół wad anatomicznych dotykających konkretne rasy psów. Takie zwierzęta mają charakterystyczną budowę czaszki. Ma ona kwadratowy kształt, zaś ich kufa jest znacznie skrócona i spłaszczona. Taka budowa może utrudniać pupilowi normalne funkcjonowanie.

Leczenie syndromu brachycefalicznego?

Korekcja podniebienia miękkiego i skrzydełek nosowych to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u tych ras. Polega na skróceniu zbyt długiego podniebienia oraz poszerzeniu zbyt wąskich skrzydełek nosa. To chirurg decyduje o tym, jaką metodą zostanie przeprowadzona korekta. Podczas zabiegu wykorzystuje się skalpel i elektrokauter lub laser chirurgiczny. Od wyboru narzędzia zależy późniejsza opieka pooperacyjna. 

W Animal Center kompleksowo zajmujemy się zarówno kwalifikacją pacjenta, jak i przeprowadzeniem samego zabiegu. Doświadczeni chirurdzy i anestezjolodzy w trakcie operacji czuwają nad bezpieczeństwem zwierzęcia. Po całej procedurze również znajduje się ono pod stałym nadzorem i naszą opieką. Staramy się dobrać metodę i narzędzia do zabiegu tak, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko krwawienia i opuchlizny w miejscu cięcia.

Przed zabiegiem możesz umówić się na konsultację chirurgiczną, by omówić z anestezjologiem ryzyko i przebieg znieczulenia. Zadbamy o to, abyście Ty i Twój pupil czuli się bezpiecznie.


Animal Center

ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
Stokłosy - Ursynów

Wyznacz trasę dojazdu do weterynarza w Google Mapy

Godziny otwarcia:

pon. - pią. 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 18:00
niedziela 10:00 - 14:00

Rok założenia przychodni: 2011

Kontakt:

Rezerwacja wizyt - TUTAJ

biuro@animal-center.pl

tel: 22 414 18 12