Kalendarz szczepień psa – o czym musisz pamiętać?

Psy szczepi się na takiej samej zasadzie jak ludzi – podając im w niewielkiej dawce pozbawiony zjadliwości lub inaktywowany antygen bądź jego fragment. Choć podobnie jak w przypadku dzieci, tutaj także są zwolennicy i przeciwnicy szczepień, warto pamiętać, że to dzięki szczepieniom zwierzęta wytwarzają sobie odporność na choroby zakaźne. To podstawowe działanie profilaktyczne, chroniące twojego pupila przed ciężkimi, a często śmiertelnymi chorobami. Wyjaśniamy, kiedy należy wykonać konkretne szczepienia.

Kalendarz szczepień psa – o czym musisz pamiętać?

Szczepienia podstawowe

Szczepienia podstawowe, czyli zasadnicze to szczepienia, którym obligatoryjnie należy poddać psa. Należą do nich: szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i wściekliźnie.

  • Nosówka

Nosówka to choroba zakaźna, szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, choć mogą na nią zachorować psy w każdym wieku. Choroba ta niezwykle łatwo się przenosi: drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z zarażonym psem.

Szczepienia u szczeniaka wykonuje się w 3 powtórzeniach: pierwszą dawkę podaje się w 6-8 tygodniu życia psa, drugą w 9-11 tygodniu, a trzecią w 12-15 tygodniu życia. Dawkę przypominającą (booster) należy podawać po roku, a kolejne co 3 lata. 

Czytaj więcej na temat nosówki w tym wpisie

  • Parwowiroza

Parwowiroza to najczęstsza choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności wśród szczeniąt do 6. miesiąca życia. Przenosi się łatwo, ponieważ jest wiele dróg zakażenia: ślina, kał, wymioty oraz bezpośredni kontakt psów. Psy z podejrzeniem parwowirozy wymagają natychmiastowego leczenia i hospitalizacji.

Szczepienie przeciwko parwowirozie wykonuje się u szczeniąt w przynajmniej 3 powtórzeniach. Pierwszą dawkę należy podać w 6-8 tygodniu życia psa, drugą w 9-11, a trzecią w 12-15 tygodniu życia. Dawka przypominająca (booster) jest podawana po roku, a kolejne co 3 lata.

  • Choroba Rubartha

Choroba Rubartha nazywana jest wirusowym zakaźnym zapaleniem wątroby psów. Niestety zwykle przebiega ostro, często prowadząc do śmierci. Najczęściej zapadają na nią młode psy – do 1. roku życia. 

Szczepienia zaleca się podawać w 3 dawkach: pierwszą w 6.-8. tygodniu życia psa, drugą w 9.-11. tygodniu, a trzecią w 12.-15. tygodniu życia. Dawka przypominająca (booster) jest podawana po roku, a kolejne – co 3 lata.

  • Wścieklizna

Według polskiego prawa, przeciw wściekliźnie musi być zaszczepiony każdy pies powyżej 3. miesiąca życia. Psa należy zaszczepić w ciągu 30 dni od ukończenia przez niego 12. tygodni. Tak restrykcyjne podejście do tego szczepienia jest spowodowane tym, iż jest to choroba groźna dla życia i zdrowia ludzkiego, a jak dotąd nie wynaleziono na nią skutecznego leku. Szczepienie to powtarzać należy co roku.

Szczeniak oczekuje na pierwsze szczepienie
Szczeniak oczekuje na pierwsze szczepienie - Chyba nie ma osoby, która nie zachwyci się szczeniaczkami 😍😍😍 Pamiętajcie, jeśli zwierzak nie ma wszystkich szczepień, nie może być puszczany na dworze oraz czekać na podłodze w poczekalni ❗️ W ten sposób zwierzak nie zarazi się groźnymi dla niego chorobami.
Mała Lotta czekała grzecznie na wizytę u Dr Murawskiej w ramionach swojej właścicielki 🐶🐾

Szczepienia dodatkowe

Szczepienia dodatkowe to takie, które nie są wymagane, natomiast można je podać psu. Należą do nich: szczepienie przeciwko kaszlowi kenelowemu, leptospirozie czy boreliozie. To, czy trzeba i czy warto takie szczepienie zastosować zależy od wieku, kondycji, rasy i trybu życia psa. Dobrze jest decyzję o szczepieniu podjąć wspólnie z lekarzem weterynarii. Specjalista z Animal Center doradzi, czy w konkretnym przypadku takie działanie jest sensowne. 

Literatura:

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, stan prawny aktualny na dzień: 25.08.2019. Dz.U.2018.0.1967 t.j. - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

M.J. Day, M.C. Horzinek, R.D. Schultz i R.A. Squires, Zalecenia do szczepień psów i kotów opracowane przez zespół do spraw szczepień (VGG) Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA)

Yarwood J. Communicating vaccine benefit and risk – lessons from the medical field. Vet Microbiol., 2006

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?