Jakie produkty spożywcze nie powinny znajdować się w diecie psa?

Nagradzanie swoich pupili smakołykami to dla wielu właścicieli psów prawdziwa przyjemność. W ten sposób okazują im swoją sympatię, a także budują relację z czworonogiem. Niektórzy chętnie dzielą się też swoją kiełbaską czy kostką z obiadu. Czy zwierzę powinno dostawać takie smakołyki? Wyjaśniamy, których produktów nie wolno podawać psom i dlaczego. 

Jakie produkty spożywcze nie powinny znajdować się w diecie psa?

Czego nie należy podawać psom? 

Choć niektóre produkty spożywcze stanowią bazę ludzkich posiłków, to w psiej diecie są nie tylko niepolecane, ale okazują się wręcz toksyczne. Które składniki nie są dobrym pomysłem na smaczek dla pupila? 

  • Gotowane kości 

Po ugotowaniu zupy czy zjedzeniu kurczaka na stole niejednokrotnie zostają kości od mięsa. Wiele osób uważa, że to doskonała przekąska dla psa. Niestety, nie jest to prawda. Ugotowane kości zmieniają swoją konstrukcję i stają się kruche. Podczas gryzienia przez psa kruszą się i łamią. Odłamki są ostre i nie tylko mogą skaleczyć pysk zwierzęcia, ale również utknąć mu w gardle. To zdecydowanie niebezpieczne i nie warto ryzykować wypadku podając czworonogowi ugotowane kości. 

  • Awokado 

Cieszący się ostatnio dużą popularnością wśród ludzi zielony owoc również nie jest dobrą przekąską dla psów. Nie samo awokado jest toksyczne dla zwierzęcia, ale substancja o nazwie persin, która używana jest podczas jego uprawy. Jest nieszkodliwa dla ludzi, lecz jej obecność w organizmie psa wpływa na zatrzymywanie się wody i może spowodować obrzęk płuc. Substancja znajduje się zarówno w owocu, jak i liściach, dlatego należy zapobiegać każdemu kontaktowi psa z awokado. 

  • Czekolada 

Czekolada to jeden z najpopularniejszych słodyczy. Choć jest to pyszny deser dla ludzi, to zdecydowanie nie jest zdrowy dla psów. Kakao zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla czworonogów. Jej działanie objawia się między innymi przyśpieszoną pracą serca i rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Dodatkowo, teobromina jest bardzo wolno wydalana z organizmu czworonoga. 

  • Przyprawione wędliny i mięsa

Choć wciąż wielu osobom wydaje się, że kawałek kiełbaski ze stołu nie zaszkodzi psu, to lepiej jest takie przysmaki ograniczyć. Wędliny, które jedzą ludzie zwykle są mocno przyprawione, a sól, której jest szczególnie dużo w mięsach jest w stanie zaburzyć psi metabolizm i zatrzymać wodę w komórkach ciała. Poza tym, jedzenie doprawionych mięs powoduje, że pies nie chce jeść swojej karmy, która nie ma tak wyrazistego smaku.

Jakie są objawy zatrucia? 

Nie zawsze uda się dokładnie przypilnować, aby pies nie zetknął się ze szkodliwym produktem spożywczym. Czasem czworonóg może zjeść coś znalezionego na trawniku lub niepostrzeżenie wygrzebać ze śmieci. 

Objawy zatrucia występują zazwyczaj w ciągu pierwszych 24 godzin. Do najpopularniejszych należą wymioty, nadmierna senność, osowiałość, brak chęci do zabawy, zwiększone łaknienie wody, niepokój. W niektórych przypadkach może wystąpić też nadmierna aktywność zwierzęcia. 

W przypadku podejrzenia zatrucia pokarmowego u swojego psa należy jak najszybciej wybrać się do weterynarza. Na wizytę warto zabrać karmę, którą spożywa pies, jeśli została zmieniona w ostatnim czasie, a także zastanowić, czy dostał jakieś inne, nowe pożywienie. Każda informacja pomoże lekarzowi weterynarii postawić prawidłową diagnozę i pomóc zwierzęciu we właściwy sposób. Zauważając niepokojące objawy u swojego zwierzęcia, nie należy ich ignorować i rezygnować z wizyty u weterynarza, ponieważ niektóre przypadki zatrucia mogą skończyć się śmiercią. 

Literatura:

A.Cholewiak-Góralczyk, Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka,  2020

G. Richter, M.S, D.V.M., Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, 2018

R. Lechowski, M. Ceregrzyn, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, 2013

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?