Jak przygotować zwierzę do wizyty u dermatologa weterynaryjnego?

Dermatologia weterynaryjna to dość rozległa dziedzina, która okazuje się niezwykle przydatna w leczeniu psów i kotów. Dermatolog zajmuje się bowiem chorobami o różnym podłożu, które najczęściej objawiają się świądem i zmianami na skórze lub infekcjami uszu. Ustalenie przyczyn choroby wymaga kompleksowych badań, a także odpowiedniego przygotowania pupila. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed wizytą ze zwierzęciem u dermatologa.

Jak przygotować zwierzę do wizyty u dermatologa weterynaryjnego?

Weterynarz-dermatolog – kiedy się wybrać?

Dokładna obserwacja domowych pupili zazwyczaj okazuje się bardzo pomocna we wczesnym rozpoznawaniu, a tym samym skutecznym leczeniu wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku schorzeń dermatologicznych. U psów i kotów często objawiają się one świądem, a więc częstym drapaniem lub wylizywaniem skóry i sierści. Niekiedy można też zauważyć zmiany takie jak:

 • rumień,
 • krostki, strupki, zmiany wysiękowe,
 • zadrapania,
 • łojotok,
 • łupież,
 • łuszczenie się skóry,
 • wypadanie sierści, miejscowe lub ogólne łysienie,
 • zmiana właściwości sierści – szorstkość, matowość.

Przyczyn ich powstawania może być bardzo dużo, począwszy od niedoborów w diecie czy pasożytów, a skończywszy na groźnych chorobach wewnętrznych. Dlatego przy każdych niepokojących objawach należy jak najszybciej udać się do lecznicy. W Animal Center przyjmuje weterynarz-dermatolog, który ma niezbędne kwalifikacje do trafnego rozpoznania i leczenia chorób skóry, a także jej przydatków (włosów, paznokci) o różnym podłożu. Specjalnością dermatologa weterynaryjnego są też zapalenia uszu.

Wizyta u dermatologa weterynaryjnego – jak przygotować na nią pupila?

Wizyta dermatologiczna zazwyczaj wymaga przeprowadzenia rozmaitych badań w celu ustalenia przyczyn występujących zmian. Uzyskanie miarodajnych wyników oznacza zaś, że pupil i jego opiekun powinni się odpowiednio przygotować do wizyty. Należy też zarezerwować sobie większą ilość czasu – pobyt w gabinecie może bowiem trwać nawet ok. godziny. Ponadto przed wizytą należy pamiętać, by:

 • nie kąpać psa lub kota (co najmniej przez dwa dni przed ustalonym terminem wizyty),
 • nie czyścić uszu ani nie podawać leków do uszu (również przez dwa dni przed wizytą),
 • przynieść ze sobą historię choroby zwierzaka, książeczkę zdrowia oraz wszelkie dokumenty dotyczące diagnostyki (wyniki badań) oraz stosowanych leków i reakcji na nie,
 • dostarczyć weterynarzowi informacje na temat podawanego jedzenia (dokładny rodzaj),
 • przyjść z pupilem na czczo, ze względu na możliwą konieczność wykonania badania krwi.

To działania, dzięki którym możliwe jest usprawnienie procesu diagnostycznego i często postawienie rozpoznania oraz zaproponowanie leczenia już podczas pierwszej wizyty. Dostarczenie lekarzowi maksymalnej ilości informacji o zwierzęciu pomoże również wpłynąć na trafność diagnozy.

Title: Dermatolog weterynaryjny – jak przygotować czworonoga do wizyty?

Description: Badanie dermatologiczne zwierząt wymaga odpowiedniego przygotowania czworonożnego pacjenta. Sprawdź, o czym pamiętać, by przyspieszyć proces diagnostyczny.Najczęściej czytane:

Informacja na temat wizyt podczas pandemii COVID-19

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie