Hemodializa u psa i kota – na czym to polega?

Niewydolność i inne schorzenia nerek to dość częste choroby u psów i kotów. Są one bardzo groźne – niepodjęcie właściwych kroków prowadzi do mocznicy i śmierci zwierzaka. Hemodializa jest wykorzystywana przede wszystkim jako tzw. terapia ostatniej szansy dla pupili z ostrym uszkodzeniem nerek lub też przewlekłą niewydolnością nerek. Dowiedz się więcej o procedurze i o tym, w jaki sposób pomaga ratować zwierzęta z chorymi nerkami.

Hemodializa u psa i kota – na czym to polega?

Czym jest hemodializa?

Hemodializa jest metodą terapeutyczną stosowaną zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj przeprowadzana jest w leczeniu chorób przewlekłych, natomiast w weterynarii sprawdza się przede wszystkim jako zabieg ratujący życie. Polega ona na wykorzystaniu błony półprzepuszczalnej, która pozwala filtrować krew w celu usunięcia z niej toksycznych metabolitów będących wynikiem nieprawidłowej pracy nerek. Metodę opracowano już w XIX wieku, a w medycynie weterynaryjnej po raz pierwszy zastosowano ją sto lat temu. Współcześnie, m.in. dzięki wynalezieniu i rozpowszechnieniu nowoczesnej aparatury, można z powodzeniem wykonywać hemodializę zwierząt domowych.

Hemodializa polega na wypompowaniu krwi pacjenta z organizmu i odprowadzania jej do dializatora, w którym poprzez błonę półprzepuszczalną jest eksponowana na działanie płynu dializacyjnego. Zgodnie z zasadą dyfuzji cząsteczki niepożądanych substancji są odfiltrowywane z krwi. Kluczowe znaczenie ma jednak dobór właściwych parametrów dializacyjnych i ustawień przepływów. Tylko wówczas hemodializa ma szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

To metoda, która pozwala na oczyszczenie krwi m.in. z mocznika, a także wielu związków chemicznych (w tym leków). W zależności od składu płynu dializacyjnego można również regulować poziom elektrolitów we krwi i np. zredukować hiperglikemię. Istnieje również możliwość przeprowadzenia ultrafiltracji, czyli usunięcia nadmiaru płynów z organizmu za sprawą różnicy ciśnień hydrostatycznych. Sprawia to, że hemodializa ma bardzo szerokie zastosowanie.

Hemodializa u zwierząt – wskazania

Hemodializa u psów i kotów może być stosowana w kilku przypadkach. Często okazuje się niezwykle pomocna w regeneracji czynnościowej nerek i przywróceniu ich prawidłowej funkcji. Bywa przeprowadzana m.in. w:

  • ostrej mocznicy – szczególnie w przypadku braku reakcji na płynoterapię dożylną i leczenie farmakologiczne,
  • przewodnieniu organizmu – opornym na leczenie lekami moczopędnymi,
  • zatruciach – np. niektórymi lekami (w tym: nasercowymi, przeciwbólowymi,
  • przeciwpadaczkowymi, antybiotykami), alkoholami (w tym glikolem etylenowym) oraz związkami chelatującymi.

Najczęstszą przesłanką do wykonania zabiegu jest ostre uszkodzenie nerek. Wówczas hemodializa pozwala uniknąć groźnej mocznicy oraz daje nerkom szansę na podjęcie swoich funkcji i przynajmniej częściową regenerację. Poprawa zwykle odnotowywana jest po kilku tygodniach, może jednak pojawić się dopiero po 4 – 6 miesiącach. Z tego samego powodu hemodializa jest przydatna w zaostrzeniach przewlekłej niewydolności nerek – daje bowiem lekarzom szansę na ustabilizowanie pacjenta, a jednocześnie pozwala nerkom się zregenerować.

Animal Center nie przeprowadza hemodializy.



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?