Guz weneryczny u psów (mięsak weneryczny (TVT)) – sposób rozprzestrzeniania i objawy

Nowotwór to patologiczna tkanka, która powstaje przez niewłaściwy podział komórek. Jednak czy wiesz, że Twój pies może się nim zarazić poprzez kontakt z innym przedstawicielem swojego gatunku? Jednym z takich nowotworów jest guz weneryczny u psów. Dotyczy on głównie młodych zwierząt w okresie reprodukcyjnym niezależnie od płci czy rasy. Dowiedz się, w jaki sposób się rozprzestrzenia i jakie daje objawy.

Guz weneryczny u psów (mięsak weneryczny (TVT)) – sposób rozprzestrzeniania i objawy

Guz Stickera, TVT, czyli Trasmissible Venereal Tumor lub ziarniniak weneryczny – takie określenia można spotkać na jednego z najbardziej znanych nowotworów narządów płciowych. Jego popularność wynika przede wszystkim z jego łatwego sposobu rozprzestrzeniania się między zwierzętami, zwłaszcza młodymi i aktywnymi seksualnie. Jednak to nie jedyne jego cechy charakterystyczne. 

Guz weneryczny u psów – jak dochodzi do zakażenia?

Ziarniniak weneryczny jest przenoszony głównie drogą płciową zazwyczaj podczas kopulacji. Dlatego uważa się, że jego głównymi roznosicielami są męskie osobniki. Dlatego jest to choroba, która często występuje w gorących klimatach, tam gdzie nie ma kontroli nad rozrodczością psów oraz w schroniskach. Jednak nie zawsze musi dochodzić do aktu seksualnego, aby zwierzę się zaraziło. Wystarczy, że pies poliże lub dotknie guza. 

Oznaki zakażenia pojawiają się niezwykle szybko. Już po 60 dniach od kontaktu z nosicielem u 90% chorych zwierząt rozwijają się wszystkie objawy kliniczne. 

Objawy guza Stickera u psów – po czym rozpoznać psi nowotwór narządów płciowych?

Boisz się, że Twój pies zaraził się guzem wenerycznym? Pamiętaj, że nowotwór obejmuje głównie prącie lub napletek (u osobników męskich) i pochwę lub wargi sromowe (u suk). Rzadziej zmiany mogą wystąpić na nosie lub kufie. 

Ich rozpoznanie jest bardzo łatwe. Guz zazwyczaj ma kształt kalafiora i może osiągać wymiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Może występować samodzielnie lub w grupach, mieć ubytki, krwawić lub kruszyć się. Towarzyszą mu często:

  • tymczasowy lub stały wypływ płynu surowiczego podbarwionego krwią z prącia lub przedsionka pochwy,
  • obrzęk napletka,
  • nietypowe oddawanie moczu lub problemy z mikcją.

Pies może także intensywnie wylizywać sobie okolice narządów płciowych w tym czasie. 

Oprócz tych objawów, zazwyczaj nie występują inne oznaki typowe dla nowotworów, jak pogorszenie stanu zdrowia lub wyników krwi, pod warunkiem, że choroba nie trwa długo i nie doszło do zakażenia lub przerzutów na inne narządy.

Leczenie guza wenerycznego u psa – czy zwierzę ma szansę wyzdrowieć?

Ziarniniak weneryczny jest specyficznym guzem, który nie wywołuje w organizmie natychmiastowej odpowiedzi immunologicznej. Układ odpornościowy "zauważa" obecność jego komórek dopiero po pewnym czasie i przez co możliwa jest spontaniczna remisja choroby bez wsparcia specjalistów. Jednak czekanie na ustąpienie choroby jest dość ryzykownym zachowaniem. Korzystniej jest podjąć odpowiednie leczenie. Niektóre z nich gwarantują nawet 95% sukcesu. 

Jedną z podstawowych metod jest wycięcie guza razem ze zdrowymi tkankami. Jednak badania wykazały nawrót choroby od 20 do 60% przypadków. Skuteczniejsza jest chemioterapia z użyciem winkrystyny lub jako połączenie z doksorubicyną. W rezultacie remisji ulega od 90 do 95% przypadków. 

Co ciekawe, po wyleczeniu lub remisji, zwierzęta mogą normalnie się rozmnażać bez ryzyka zakażenia.

Jeśli zauważyłeś zmiany na narządach płciowych swojego pupila, nie zwlekaj, tylko odseparuj go od innych zwierząt i jak najszybciej umów się na wizytę. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się tej bolesnej choroby i uchronisz przed nią inne czworonogi!

Literatura:

  • Ververidis H.N., Boscos C.M.: Zakaźny guz weneryczny (TVT) i bruceloza psów – subtelne zagrożenie
  • Rogers K.S., Walker M.A., Dillon H.B.: Transmissible venereal tumor: a retrospective study of 29 cases
  • http://www.biologia.studies.uj.edu.pl/~joachimiak/WWW/Joachimiak/ciekawostki/Canine%20tumor.pdf
Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?