FIP u kota – objawy i rokowania

FIP to skrót od angielskiej nazwy feline infectious peritonitis, czyli zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów. Choroba wywoływana jest przez koronawirus i nieleczona może szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Narażone na FIP są zarówno młode koty, jak i te starsze. Dowiedz się, jakie zwierzęta są podatne na zarażenie się FIP oraz w jaki sposób choroba się objawia.

FIP u kota – objawy i rokowania

Co to jest FIP u kota?

Zastanawiasz się, jak wygląda przebieg zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów? FIP to poważna choroba, która przyczynia się do śmiertelności wśród tych zwierząt. Powodowana jest przez patogen z rodziny koronawirusów. Ze względu na wysoką zakaźność FIP u kotów rozprzestrzenia się bardzo szybko drogą kropelkową. Patogeny również znajdują się w ślinie oraz odchodach. Należy jednak wiedzieć, że nie każda ekspozycja na koronawirus kończy się rozwinięciem zakaźnego zapalenia otrzewnej. Natomiast szczególnie są narażone na FIP koty, które:

  • są zestresowane np. zmianą otoczenia, podróżą czy pojawieniem się nowego zwierzęcia w domu,
  • mają obniżoną odporność,
  • żyją w dużych gromadach,
  • mają inne schorzenia.

Co do zasady, najczęściej diagnozuje się zakaźne zapalenie otrzewnej u zwierząt młodych oraz u seniorów.

Choroba FIP u kota – objawy 

Pierwsze objawy FIP u kota to:

  • biegunka,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała.

Ze względu na takie symptomy, nierzadko dochodzi na początku do zbagatelizowania problemu i zrzucenie go na karb zastosowanej karmy. Natomiast należy pamiętać, że wraz z rozwojem choroby FIP może objawiać się dusznościami czy opuchnięciem brzucha. Dlatego niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. W Animal Center wykonasz badania na FIP u kota. Jeśli chcesz poznać cenę związaną z diagnostyką, skontaktuj się z przychodnią. Zazwyczaj w celu wykrycia FIP u kota, wykonywane jest badanie krwi w celu sprawdzenia aktywności enzymów wątrobowych oraz interpretacja pozostałych parametrów.

Wirus FIP u kota — rokowania

Choć są dostępne leki wspierające przeżywalność przy wystąpieniu FIP u kota, to rokowania w dużej mierze zależą od tego, jak wcześnie choroba zostanie wykryta oraz od ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Nadal obserwuje się wysoką śmiertelność – ze względu na gwałtowny przebieg infekcji. 

Zastanawiając się nad kwestią, ile żyje kot z FIP, należy też mieć na uwadze postać kliniczną choroby. W postaci wysiękowej rokowania mogą być bardzo złe. Dlatego niezmiernie ważne jest niebagatelizowanie pierwszych objawów FIP oraz zastosowanie działań profilaktycznych, takich jak ograniczenie stresu u zwierzęcia oraz zadbanie o prawidłowe standardy higieniczne. 

Leczenie FIP u kota

W Animal Center pomagamy w leczeniu FIP u kotów, dowiedz się więcej tutaj

Źródła:

dr n.wet. Kaczmarczyk R., FIP. Aktualny problem diagnostyczny, Weterynaria w Praktyce, Marzec, 3/2010

Nieśpielak P., Paździor-Czapula K., Otrocka-Domagała I., Czerski A., Obecny stan wiedzy na temat zakaźnego zapalenia otrzewnej Kotów. Część II. Diagnostyka, prewencja, leczenie opis przypadku, dostępne na https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-08-2016-06.pdf



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?