Dzień Psa – kiedy wypada i jakie jest jego znaczenie?

Dzień Psa jest obchodzony w Polsce 1. lipca – data ta jest nieprzypadkowa. Natomiast za Oceanem czworonogi mają swoje święto 26. sierpnia. Taka okazja to nie tylko powód do świętowania, wręczenia zwierzakowi nowej zabawki. Dni te mają być impulsem do tego, aby pomyśleć o zwierzętach, które nie miały szczęścia do opiekunów i zostały porzucone.

Dzień psa

Dzień Psa w Polsce – znaczenie 

Polskie psy nie bez powodu świętują na początku lipca. Każdego roku pierwsze dni lata dla wielu szczekających czworonogów nie są powodem do radości. To właśnie wtedy porzucanych jest najwięcej psów.

Według Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w lipcu liczba porzuconych zwierząt domowych wzrasta aż o 30% w stosunku do pozostałych miesięcy w roku. Wśród nich znajdują się również psy. Czworonogi bywają przywiązywane do drzew lub pozostawione bez opieki w odosobnionych miejscach – np. przy leśnych ścieżkach. Zwierzę, które do tej pory żyło wśród ludzi, w warunkach domowych, może nie poradzić sobie w nowym otoczeniu.

Psy są porzucane najczęściej w związku z wakacyjnymi wyjazdami. Opiekunowie, którzy nie chcą lub nie mogą zabrać ze sobą zwierząt, postanawiają się ich pozbyć. Schroniska zaczynają wtedy pękać w szwach – każdego dnia przyjmują one nowych podopiecznych.

Dzień psa, który przyda na samym początku sezonu urlopowego,  ma wyczulić na problem porzucania i zaginięć zwierząt. Dlatego obchodząc go, warto pamiętać nie tylko o rozpieszczaniu swojego pupila, ale też o wizycie w schronisku – zawsze mile widziane są tam prezenty w postaci karmy i datków.

Porzucenie psa – konsekwencje

Dzień Psa to święto, który ma duży zasięg i jest obchodzone przez wielu opiekunów zwierząt. Jednak nie wszyscy dbają o swoich czworonożnych podopiecznych – niektórzy je porzucają, ale są też tacy, którzy dopuszczają się wobec nich przemocy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ten, kto porzuci psa:

  • może zostać ukarany karą do 3 lub do 5 lat pozbawienia wolności – dotyczy to tych, którzy dopuścili się czynu ze szczególnym okrucieństwem;
  • może zapłacić wysoką grzywnę wynoszącą nawet 100 tys. zł – będzie ona przeznaczona na cele charytatywne związane z ochroną zwierząt.

Kiedy jeszcze obchodzi się Dzień Psa?

W niektórych krajach – w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki – Dzień Psa obchodzi się 26. sierpnia. Ma on jednak nieco inne znaczenie niż święto w Polsce.

Tego dnia Amerykanie okazują wdzięczność swoim pupilom za bycie przyjaciółmi ludzi i ich poświęcenie. Pamięta się zwłaszcza o psach, które  pracują  w ratownictwie, pomagają w szukaniu bomb, narkotyków. Jednocześnie tego dnia zachęca się Amerykanów, aby adoptowali zwierzęta, które mieszkają w schroniskach.

Oprócz tego 25. października obchodzi się w Polsce Dzień Kundelka. Jest to nieformalne święto, podczas którego pracownicy schronisk zachęcają do adopcji „mieszańców”.  Dzień ten jest też okazją, aby wspomóc schroniska – często brakuje w nich karmy, koców. 

Dzień Psa warto obchodzić hucznie, gdyż ma on znaczenie dla wszystkich czworonogów – tych będących pod troskliwą opieką i tych porzuconych. To też okazja do tego, aby wspomóc schroniska i pomyśleć o adopcji zwierzaka.

Dzień Psa – kiedy wypada i jakie jest jego znaczenie?

Źródła:

K. Mazur, Porzucenie psa lub kota wreszcie w Polsce karane - nawet więzieniem. Nowe przepisy, National Geographic

A. Sowa, W wakacje lawinowo rośnie liczba porzuconych zwierząt. Możesz im pomóc!, Polityka

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?