Dyskopatia u psa

Wśród chorób kręgosłupa na które może zachorować pies, częstym schorzeniem jest dyskopatia. Dyskami potocznie zwale są krążki międzykręgowe. Najczęstszą ich chorobą jest przemieszczenie znajdujących się w nich jąder miażdżystych, których rolą jest przenoszenie obciążeń i zapewnienie segmentowi ruchowemu elastyczności. Wynikiem przesunięcia tej struktury jest najczęściej wapnienie, a charakter schorzenia jest często nawracający. (Madany i inni, 2017)

Dyskopatia u psa

Istnieje wiele predyspozycji do zachorowania na dyskopatię. Istnieją rasy, które przez swą budowę ciała narażone są na tę chorobę bardziej – są to najczęściej małe psy, takie jak jamniki, buldogi francuskie, piekińczyki, beagle i pudle miniaturowe. Na dyskopatię może zachorować jednak każdy pies, bez względu na wiek i płeć. Naturalnym zjawiskiem jest „zużywanie się” dysków.

Objawy

Ważna jest wstępna ocena objawów u psa i podjęcie leczenia. Symptomy schorzenia bywają zależne od odcinka w którym nastąpiło przesunięcie.

Pierwszymi sygnałami, które możemy zaobserwować u swojego pupila jest niechęć do ruchu, brak apetytu, osowiałość oraz niechęć do dotyku oraz ból i problemy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

W przypadku zaatakowania choroby na odcinku szyjnym pies może mieć nisko opuszczoną głowę i kulawiznę przednich kończyn. Symptomem związane z występowaniem choroby na odcinku piersiowo-lędźwiowym jest niedowład tylnych kończyn, a nawet ich paraliż.

Im szybciej podjęte zostaną kroki ku leczeniu tym większe szanse całkowitego powrotu do zdrowia.

Więcej tutaj: Dyskopatia u psa - Objawy i przyczyny chorego kręgosłupa

Diagnoza i leczenie

Diagnoza polega na badaniu RTG kręgosłupa, choć coraz większą powszechnością stają się badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz analizy płynu rdzeniowo kręgowego. (Griffin i inni, 2009)

Po diagnozie należy ograniczyć ruch u psa, zazwyczaj umieszczając go w klatce.  Typ leczenia dostosowywany jest do postępu choroby. Jeśli objawy są mało nasilone, wystarczy zmiana diety,  suplementacja witamin, podawanie niesteroidowych leków zapalnych (przeznaczonych specjalnie dla psów) i rehabilitacji czy fizjoterapii weterynaryjnej. Jeśli pies ma duże deficyty neurologiczne należy zastosować leczenie operacyjne, które najczęściej polega na usunięciu tej części jądra miażdżystego, która uciska na rdzeń nerwowy. Po zabiegu pies wymaga odpowiedniej opieki.

Więcej tutaj: Leczenie dyskopatii u psa

Dyskopatii nie należy ignorować, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak trwałe uszkodzenie nerwów.

Przecztaj też:
Psy najbardziej narażone na dyskopatię i jak jej zapobiec
Rehabilitacja dyskopatii u psa

Griffin, J. F., Levine, J. M., Kerwin, S. C., & Cole, R. undefined. (2009). Canine Thoracolumbar Intervertebral Disk Disease: Diagnosis, Prognosis, and Treatment. Musculoskeletal Compendium31(2).

Madany, J., Wrześniewska, K., Oręziak, M., Oręziak, K., Komsta, R., Dębiak, P., … Świeboda, O. (2017). Przepuklina krążka międzykręgowego z uciskiem na rdzeń kręgowy u starszego psa. Życie Weterynaryjne92(7).

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?