Dyskopatia u psa – objawy i przyczyny chorego kręgosłupa

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego i została opisana w dziedzinie weterynarii w 1881 roku przez Jansona. Jak rozpoznać dyskopatię u psa? Jakie są objawy i przyczyny chorego kręgosłupa u czworonoga?

Dyskopatia u psa – objawy i przyczyny chorego kręgosłupa

Schorzenie kręgosłupa tego typu jest spowodowane poprzez wypadnięcie, zniszczenie lub przesunięcie krążka międzykręgowego w ciele psa. To z kolei prowadzi do zaburzeń neurologicznych u zwierzaka i daje szereg przykrych dolegliwości.

Objawy choroby zależą w znacznym stopniu od tego, w którym miejscu doszło do uszkodzenia i jak szybko postępuje dyskopatia. Jeśli chodzi o zmiany w odcinku szyjnym, najczęściej u psów obserwujemy:

  • opuszczoną głowę,
  • brak apetytu,
  • sztywność karku,
  • senność,
  • kulawiznę kończyn piersiowych.

W przypadku uszkodzenia w obrębie odcinka piersiowo-lędźwiowego, pies zazwyczaj jest osowiały i nie ma apetytu, podkula ogon, niechętnie się rusza, odczuwa ból podczas dotyku i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Właściciele czworonogów zaobserwować mogą także paraliż kończyn miedniczych i niedowład, co prowadzić może do powikłań. Dolegliwości są często niesymetryczne i pies odczuwa je jedynie w jednej kończynie. Jeśli zauważymy takie objawy u pupila, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Predyspozycje do wystąpienia choroby

Dokładne przyczyny wystąpienia choroby u psa nie są znane, jednak naukowcy dopatrują się u psów pewnych predyspozycji do jej wystąpienia. Dyskopatia częściej występuje u małych psów, jednakże nie jest to regułą. Pupil z przeciążonym kręgosłupem i nadwagą jest bardziej narażony na to schorzenie, dlatego dbajmy o jego kondycję i zdrowie. Po diagnozie lekarza niezwykle ważne jest prawidłowo dobrane leczenie, które pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się dyskopatii i powikłaniom. Lekarz weterynarii zazwyczaj zleca dokładne badania, które pozwolą wybrać ścieżkę leczenia i rehabilitacji dyskopatii.

Warto zauważyć, że dyskopatia ma charakter nawracający, zwłaszcza gdy dojdzie do uszkodzenia w obrębie dużej liczby dysków.

Jak powstaje schorzenie?

Dyskopatia u psa powstaje w wyniku zwyrodnienia pierścienia włóknistego, który traci swoją wytrzymałość oraz sprężystość. Wewnątrz pierścienia znajduje się jądro miażdżyste, które w tym przypadku ulega skostnieniu, co prowadzi do pęknięcia pierścienia. Jądro zaczyna uciskać rdzeń kręgowy, gdyż ulega lekkiemu lub znacznemu przesunięciu, zaburzając przepływanie impulsów pomiędzy mózgiem a nerwami obwodowymi. Pies odczuwa ból związany z uciskiem, który powoduje także zaburzenia neurologiczne. Lekceważenie choroby u psa może mieć bardzo przykre następstwa i prowadzić nawet do całkowitego paraliżu. Sprawna pomoc i skorzystanie z pomocy lekarza pozwolą ulżyć psu w cierpieniu i całkowicie go wyleczyć.

Chory kręgosłup u psa szybko da szereg objawów, które należy skonsultować z weterynarzem. Pupil jest osowiały, nie chce jeść i niechętnie się rusza, a nawet odczuwa ból podczas dotyku, co przekazuje skomleniem. To poważne schorzenie może przybrać łagodniejszą postać, która nie wymagać będzie operacji, ale też może dojść do znacznych zmian, które wyleczy jedynie zabieg. W tym czasie trzeba szczególnie otoczyć zwierze opieką i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dzięki temu pies szybciej powróci do sprawności i poczuje się bezpiecznie. Pamiętajmy o tym, że schorzenie może wystąpić praktycznie u każdej rasy i w każdym wieku u pupila.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?