Dermatolog zwierzęcy – co leczy?

Twój pies lub kot ciągle się drapie i gryzie? A może ma suchą i łuszczącą się skórę, która nieładnie pachnie oraz bardziej intensywnie niż zazwyczaj traci sierść? Na skórze pupila pojawiły się brzydkie zmiany, które powodują u niego dyskomfort i odbierają mu radość życia? Aby rozwiązać te problemy, zgłoś się po pomoc do profesjonalnego dermatologa zwierzęcego. Dowiedz się, kto to jest i czym się zajmuje.

Dermatolog zwierzęcy – co leczy?

Zadania dermatologii to opisywanie i diagnozowanie chorób skóry oraz jej przydatków, a także wprowadzanie odpowiedniego leczenia, które ma zniwelować problemy pupila w tych aspektach. W ostatnich latach ta dziedzina weterynarii stała się szczególnie popularna, ponieważ okazuje się, że jest niezwykle przydatna w diagnozowaniu schorzeń z innych obszarów. Zauważono, że zmiany skórne często towarzyszą nie tylko chorobom dermatologicznym, ale także innych narządów. Ich zbadanie znacząco ułatwia i przyspiesza diagnozę prawdziwego problemu, z jakim zmaga się ukochane zwierzę. W rezultacie można na niego szybko zareagować, a w konsekwencji często nawet uratować czworonogowi życie. 

Dermatolog zwierzęcy – kim jest?

Specjalistę, który zajmuje się badaniem skóry zwierząt i jej przydatków, nazywa się dermatologiem weterynaryjnym lub dermatologiem-weterynarzem. To lekarz, który wykazuje się szeroką wiedzą zarówno z zakresu chorób skóry i jej przydatków, takich jak włosy czy paznokcie, jak i innych dziedzin medycyny. Dzięki temu może kompleksowo ocenić stan zdrowia pacjenta, zlecić i wykonać badania, które są niezbędne do ustalenia przyczyny choroby, właściwie zdiagnozować chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie lub skierować zwierzę do innego lekarza. 

Weterynarz-dermatolog – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem dermatologa zwierzęcego jest badanie skóry pod kątem schorzeń o różnym podłożu, takich jak np.:

  • bakteryjne i grzybicze infekcje skóry,
  • wyłysienia zapalne i niezapalne,
  • zaburzenia pigmentacji,
  • łojotok,
  • choroby pazurów,
  • alergie,
  • autoimmunologiczne,
  • pasożytnicze,
  • endokrynologiczne, w tym np. niedoczynność tarczycy.

Co ciekawe, w ramach swoich obowiązków weterynarz-dermatolog zajmuje się również infekcjami ucha. 

Dermatolog weterynaryjny – jakie badania przeprowadza?

Zastanawiasz się, co czeka Twojego ukochanego pupila na wizycie u weterynarza-dermatologa? Oprócz podstawowego wywiadu, lekarz może przeprowadzić szereg nowoczesnych badań diagnostycznych. Do najczęściej wykorzystywanych metod przez specjalistów od chorób skóry należą:

  • zeskrobiny skóry – najszybszy i niezwykle prosty test diagnostyczny, który pozwala określić, czy choroba ma podłoże pasożytnicze. Polega na pobraniu za pomocą skalpela próbki z powierzchni skóry, rzadziej z jej głębokich warstw, 
  • biopsja skóry – bezinwazyjna metoda, która pozwala określić charakter zmian. Jest przydatna, zwłaszcza gdy przyczyna problemów jest niejasna lub istnieje podejrzenie nowotworu. Zabieg polega na pobraniu próbki cienką igłą lub wycięciu kawałka zmienionej skóry,
  • testy alergiczne – badanie to polega na wprowadzeniu pod skórę alergenu i oczekiwaniu na reakcję uczuleniową organizmu pupila. Jest niezbędne, aby móc określić przyczynę występowania zmian oraz wprowadzić terapię odczulającą.

Zapraszamy do naszego specjalisty dermatologa w Animal Center:
https://animal-center.pl/weterynarz-dermatolog/
Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa

Warto jednak pamiętać, że weterynarz-dermatolog nie tylko leczy czworonoga, ale także uczy jego właścicieli, jak pielęgnować skórę chorego pupila, a także jak zapobiegać wystąpieniu lub nawrotom problemów dermatologicznych. Dzięki temu, przy pomocy dermatologa, można kompleksowo zadbać o swoje zwierzę.

Coś złego dzieje się ze skórą lub sierścią Twojego pupila? Nie zwlekaj, tylko jak najszybciej zgłoś się do dermatologa zwierzęcego. Dzięki temu znacząco poprawisz jakość życia ukochanego zwierzaka! 

Literatura:

Willemse T.: Clinical Dermatology of Dogs and Cats: A Guide to Diagnosis and Therapy, Maarssen, 1989, Elsevier

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2006_08_zmiany_histopatologiczne_skory.pdf

Szczepaniak M., Wilkołek P., Śmiech A.:Metody diagnostyczne w dermatologii weterynaryjnej - przewodnik diagnostyczny, 2019, Elamed



Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?