Cukrzyca u psa pod lupą – co trzeba wiedzieć?
Cukrzyca to często spotykana choroba nie tylko u ludzi, ale także wśród zwierząt. Niestety jest nieuleczalna, a w związku z tym pozostaje na całe życie. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednich leków, prawidłowemu żywieniu i stałej opiece weterynarza można sprawić, że pupil może dożyć szczęśliwie nawet sędziwego wieku! Chcesz, żeby tak było? Sprawdź najważniejsze informacje o cukrzycy u psa!
Cukrzyca u psa – czym jest i jakie są przyczyny?
Cukrzyca to choroba związana z nieprawidłową pracą trzustki, która produkuje za mało insuliny. To z kolei prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i trudności w prawidłowej przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów. Brak reakcji może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierząt.
U psów najczęściej występuje cukrzyca typu I, czyli insulinozależna. Jednak nie istnieją konkretne przyczyny, przez które się pojawia. Można natomiast wymienić czynniki predysponujące do rozwoju schorzenia. Są to:
- uwarunkowania genetyczne,
- zapalenie trzustki,
- otyłość,
- niewłaściwa dieta i styl życia.
Co ważne, choroba może rozwinąć się już u kilkuletnich psów. Częściej dotyka suk, a także takich ras jak pudel, sznaucer, yorkshire terier i samojed.
Typowe objawy cukrzycy u psa – po czym rozpoznać, że zwierzę choruje?
Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że Twój pupil choruje na cukrzycę? Symptomy są dość charakterystyczne, więc nie powinieneś mieć z tym problemów. Są to:
- nadmierne picie bez przyczyny i związane z tym częste oddawanie moczu,
- większy apetyt przy jednoczesnej utracie wagi.
Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także zaćma, apatia, ospałość, niechęć do ruchu, częste infekcje dróg moczowych i skóry, a nawet zaburzenia neurologiczne. Warto pamiętać, że nieleczona cukrzyca może skutkować wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak niewydolność nerek czy kwasica ketonowa.
Leczenie cukrzycy u psa – na czym polega?
Jeśli podejrzewasz cukrzycę u swojego pupila, niezwłocznie zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. Specjalista przeprowadzi badania krwi i moczu, które pozwolą ustalić poziom glukozy. Konieczne mogą być także badania obrazowe, które potwierdzą stopień zaawansowania choroby.
Po postawieniu diagnozy u zwierząt niekastrowanych przeprowadza się kastrację. Dodatkowo niezbędnym elementem leczenia jest regularne aplikowanie insuliny w dawkach określonych przez weterynarza. Dzięki temu można ustabilizować poziom glukozy we krwi i uniknąć poważnych konsekwencji wynikających z dalszego rozwoju choroby.
Dieta psa z cukrzycą – jak powinna wyglądać?
Podawanie insuliny to nie wszystko, co trzeba zrobić w przypadku psa z cukrzycą. Konieczne jest także wprowadzenie zmian w jego jadłospisie. Dieta pupila powinna:
- mieć niski indeks glikemiczny,
- zawierać cukry złożone, które powoli się przyswajają i nie powodują nagłego wyrzutu glukozy,
- składać się z większej ilości włókna pokarmowego, które daje długie uczucie sytości i spowalnia wchłanianie się węglowodanów.
Pamiętaj, żeby unikać półwilgotnych karm, a także wykluczyć z diety wszystko, co zawiera cukry proste. Dzięki temu unikniesz nagłych wzrostów poziomu glukozy.
Cukrzyca u psa często wywołuje niepokój u właściciela. Jednak warto przestrzegać zaleceń weterynarza, aby choroba nie odciskała się negatywnie na życiu czworonoga. Powodzenia!
Źródła:
- M. Grzegory, Cukrzyca u psów – najczęstsze problemy przy leczeniu tej choroby, Magazyn Weterynaryjny
- Niemand H.G.: Praktyka kliniczna: Psy. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 2011
- Ward C.W., Lawrence M.C.: Landmarks in insulin research. Frontiers in Endocrinology, 2011
- Ad Rijnberk, Hans S. Kooistra, Kliniczna endokrynologia psów i kotów.
- Oczopląs u psa – diagnoza, przyczyny, leczenie - 29 marca 2023
- Padaczka u kota – przyczyny, objawy, leczenie - 27 marca 2023
- Pies łapie niewidzialne muchy – co to znaczy - 15 marca 2023