Cukrzyca u psa pod lupą – co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca to często spotykana choroba nie tylko u ludzi, ale także wśród zwierząt. Niestety jest nieuleczalna, a w związku z tym pozostaje na całe życie. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednich leków, prawidłowemu żywieniu i stałej opiece weterynarza można sprawić, że pupil może dożyć szczęśliwie nawet sędziwego wieku! Chcesz, żeby tak było? Sprawdź najważniejsze informacje o cukrzycy u psa!

Cukrzyca u psa pod lupą – co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca u psa – czym jest i jakie są przyczyny?

Cukrzyca to choroba związana z nieprawidłową pracą trzustki, która produkuje za mało insuliny. To z kolei prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i trudności w prawidłowej przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów.  Brak reakcji może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierząt.

U psów najczęściej występuje cukrzyca typu I, czyli insulinozależna. Jednak nie istnieją konkretne przyczyny, przez które się pojawia. Można natomiast wymienić czynniki predysponujące do rozwoju schorzenia. Są to:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • zapalenie trzustki,
 • otyłość,
 • niewłaściwa dieta i styl życia.

Co ważne, choroba może rozwinąć się już u kilkuletnich psów. Częściej dotyka suk, a także takich ras jak pudel, sznaucer, yorkshire terier i samojed. 

Typowe objawy cukrzycy u psa – po czym rozpoznać, że zwierzę choruje?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że Twój pupil choruje na cukrzycę? Symptomy są dość charakterystyczne, więc nie powinieneś mieć z tym problemów. Są to:

 • nadmierne picie bez przyczyny i związane z tym częste oddawanie moczu,
 • większy apetyt przy jednoczesnej utracie wagi.

Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także zaćma, apatia, ospałość, niechęć do ruchu, częste infekcje dróg moczowych i skóry, a nawet zaburzenia neurologiczne. Warto pamiętać, że nieleczona cukrzyca może skutkować wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak niewydolność nerek czy kwasica ketonowa. 

Leczenie cukrzycy u psa – na czym polega?

Jeśli podejrzewasz cukrzycę u swojego pupila, niezwłocznie zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. Specjalista przeprowadzi badania krwi i moczu, które pozwolą ustalić poziom glukozy. Konieczne mogą być także badania obrazowe, które potwierdzą stopień zaawansowania choroby. 

Po postawieniu diagnozy u zwierząt niekastrowanych przeprowadza się kastrację. Dodatkowo niezbędnym elementem leczenia jest regularne aplikowanie insuliny w dawkach określonych przez weterynarza. Dzięki temu można ustabilizować poziom glukozy we krwi i uniknąć poważnych konsekwencji wynikających z dalszego rozwoju choroby.

Dieta psa z cukrzycą – jak powinna wyglądać?

Podawanie insuliny to nie wszystko, co trzeba zrobić w przypadku psa z cukrzycą. Konieczne jest także wprowadzenie zmian w jego jadłospisie. Dieta pupila powinna:

 • mieć niski indeks glikemiczny,
 • zawierać cukry złożone, które powoli się przyswajają i nie powodują nagłego wyrzutu glukozy,
 • składać się z większej ilości włókna pokarmowego, które daje długie uczucie sytości i spowalnia wchłanianie się węglowodanów.

Pamiętaj, żeby unikać półwilgotnych karm, a także wykluczyć z diety wszystko, co zawiera cukry proste. Dzięki temu unikniesz nagłych wzrostów poziomu glukozy.

Cukrzyca u psa często wywołuje niepokój u właściciela. Jednak warto przestrzegać zaleceń weterynarza, aby choroba nie odciskała się negatywnie na życiu czworonoga. Powodzenia!

Źródła:

 • M. Grzegory, Cukrzyca u psów – najczęstsze problemy przy leczeniu tej choroby, Magazyn Weterynaryjny
 • Niemand H.G.: Praktyka kliniczna: Psy. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 2011
 • Ward C.W., Lawrence M.C.: Landmarks in insulin research. Frontiers in Endocrinology, 2011
 • Ad Rijnberk, Hans S. Kooistra, Kliniczna endokrynologia psów i kotów.
Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Chłoniak u psów i kotów – najważniejsze informacje

Chemioterapia psów i kotów, czyli chemia, jako sposób leczenia nowotworów