Onkolog Weterynarz – onkologia weterynaryjna w Animal Center

Nowotwór to trudna diagnoza, jednak nowoczesna medycyna weterynaryjna jest sobie w stanie z nim poradzić. Minęły już czasy, gdy rak oznaczał wyrok dla pupila. Kluczowa jest jednak spójna i rzetelna opieka onkologiczna. Onkologia specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów niezależnie od ich charakteru oraz obszaru występowania.

weterynraz onkolog Ewa Kautz

dr n. wet. Ewa Kautz - onkologia weterynaryjna

Dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od typu nowotworu i stopnia jego zaawansowania. Dzięki precyzyjnej diagnostyce możliwy jest wybór najskuteczniejszej terapii. Podczas leczenia stan pacjenta jest stale monitorowany w celu kontroli jego postępów.

Animal Center
ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
biuro@animal-center.pl

Leczenie onkologiczne psów i kotów

Metody leczenia onkologicznego są dobierane indywidualnie do potrzeb każdego psiego lub kociego pacjenta. Stosuje się m.in.:

  • leczenie chirurgiczne,
  • chemioterapię,
  • radioterapię,
  • immunoterapię,
  • metody niekonwencjonalne (np. elektroakupresura, leki homeopatyczne, witaminy i minerały wspierające pracę układu immunologicznego).

Choroby nowotworowe u zwierząt są możliwe do wyleczenia. Ważne jest jednak wczesne rozpoznanie – im mniej zaawansowane są zmiany, tym skuteczniejsze oraz mniej inwazyjne może być leczenie. Dlatego opiekunowie nie powinni lekceważyć niepokojących objawów i sygnałów wysyłanych przez pupili. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do ich stanu zdrowia warto udać się na konsultację u lekarza weterynarii. Specjalista zakresu onkologii współpracuje m.in. z radiologiem, który pomoże przeprowadzić badania obrazowe umożliwiające szerzą ocenę stanu zdrowia psa lub kota. W ramach diagnostyki onkologicznej przeprowadza się też badania laboratoryjne, cytologiczne czy histopatologiczne. W przypadku stwierdzenia nowotworu pacjent kierowany jest na odpowiednie leczenie.

Onkologia weterynaryjna w Animal Center

Przychodnia Animal Center w Warszawie oferuje Państwa pupilom kompleksowe leczenie weterynaryjne również w obszarze terapii nowotworów. Doświadczony onkolog weterynaryjny czuwa nad precyzyjną diagnozą i możliwie skuteczną terapią każdego pupila.

Badania w onkologii weterynaryjnej:

  • Biopsje diagnostyczne
  • Biopsje wycinające
  • Badania cyto- i histopatologiczne
  • Badania obrazowe

Onkologia psów:

  • Czerniak jamy ustnej psów
  • Mięsak histiocytarny u psów
  • Chłoniak u psów
  • Mastocytoma
  • Guzy gruczołu mlekowego
  • Guzy tarczycy u psów
  • Kostniakomięsak
  • Naczyniakomięsak (HSA)
  • Guz weneryczny u psów (mięsak weneryczny (TVT))

Onkologia kotów:

  • Chłoniak
  • Guzy gruczołu mlekowego u kotek
  • Guzy komórek tucznych
  • Mięsak poinjekcyjny kotów
  • Naczyniakomięsak krwionośny u kotów
  • Nowotwory kości u kotów
  • Rak płaskokomórkowy jamy ustnej u kotów

Terapia:

  • Chirurgia
  • Chemioterapia
  • Radioterapia
  • Immunoterapia
  • Terapia niekonwencjonalna
  • Elektrochemioterapia
  • Terapie metronomiczne i paliatywne

Onkologia kojarzy się przede wszystkim z chorobą, które w większości przypadków prowadzi do śmierci. Dlatego po usłyszeniu diagnozy właściciel psa lub kota zazwyczaj przygotowuje się na najgorsze, nie zgłębiając tematyki i nie poszukując informacji o chorobie. Tymczasem nowotwory nie zawsze są złośliwe, a nawet, jeśli takie występują, często odpowiednie leczenie daje bardzo duże szanse na pokonanie choroby.

Czym jest nowotwór? 

Nowotwór, potocznie nazywany rakiem, jest rodzajem struktury tkankowej, która rodzi się i rozwija z jednej chorej komórki. Rozwój polega na jej niekontrolowanym, często bardzo szybkim dzieleniu się. Powstające nowe komórki nie różnicują się w sposób prawidłowy, dochodzi do mutacji genów odpowiadających za kodowanie białek, a organizm zaczyna tracić kontrolę nad tym procesem.

Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Ten podział jest niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i lekarza weterynarii. Na podstawie rozpoznania decyduje on, jakie działania lecznicze należy podjąć. Są one uzależnione zarówno od rodzaju i umiejscowienia zmian nowotworowych, jak i od stopnia ich nasilenia. Najgorsze rokowania niosą za sobą przerzuty oraz nowotwory w czwartym stadium. Wczesne zdiagnozowanie choroby zapewni znacznie większe szanse na wyleczenie. 

Rodzaje nowotworów u psów i kotów

Istotne dla właściciela czworonoga jest uświadomienie sobie, że wstępem do rozwoju choroby jest stan przednowotworowy, w którym pojawia się zwiększone ryzyko zachorowania. Dlatego tak ważna jest obserwacja zmian skórnych, jakie pojawiają się u zwierzęcia oraz okresowe badania weterynaryjne. Kiedy dojdzie do rozwoju choroby, może ona mieć jedną z czterech postaci. Lekarz może zdiagnozować:

  • nowotwór niezłośliwy – charakteryzuje się ekspansywnym, ale powolnym rozwojem, bez naciekania sąsiednich tkanek,
  • nowotwór złośliwy – ma formę naciekową, wnika do sąsiednich tkanek i powoduje przerzuty,
  • nowotwór miejscowo złośliwy – rośnie naciekowo, wnikając pomiędzy tkanki, ale nie przerzuca się w odlegle miejsca.

Liczba symptomów, jakie mogą sugerować wystąpienie nowotworu u pupila, jest bardzo duża. Dlatego warto obserwować psa lub kota i zgłaszać się na konsultację, jeśli nastąpi zmiana w zachowaniu, pojawią się problemy z oddychaniem czy oddawaniem moczu, trudności z przeżuwaniem pokarmów czy zwierzę zacznie tracić na wadze.

Czym jest nowotwór?

Nowotwór jest nieprawidłową tkanką, która rozwija się w wyniku niekontrolowanego podziału chorej komórki zwierzęcia.

Czy nowotwór to wyrok?

Wiele nowotworów jest wyleczalnych w 100%. Szansę na sukces zastosowanej metody leczenia zwiększa wczesne wykrycie choroby. 

Jakie badania obrazowe pomagają wykrywać nowotwory u psów i kotów?

W diagnozowaniu raka pomagają badania rentgenowskie przeprowadzane w obrębie jamy brzusznej, śródpiersia i płuc. Wykonuje się też tomografię komputerową oraz ultrasonografię i rezonans magnetyczny.


Czy nowotwory złośliwe miejscowo są mniej groźne od ogólnie złośliwych?

Nowotwór miejscowo złośliwy nie daje przerzutów do innych tkanek, ale ma tendencję do nawracania. Dlatego jest równie niebezpieczny i wymaga szczególnej staranności chirurga podczas operacji.

Czym jest cytopatologia?

Cytopatologia to badanie polegające na ocenie pojedynczych komórek chorobowych pod mikroskopem. Podczas testu nie jest badana cała struktura tkanki.

Czy badanie cytologiczne jest bolesne dla zwierzęcia?

Badanie cytopatologiczne jest metodą mało inwazyjną i polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek ze zmienionego chorobowo miejsca. U zwierząt często stosuje się znieczulenie miejscowe.

Czy nowotwór u psa lub kota może się rozwijać bezobjawowo?

Tak. Istnieją sytuacje, w których do odkrycia guza dochodzi przypadkowo lub jest on wykrywany po śmierci pacjenta.

Czy jest możliwe zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka gruczołu mlekowego u suki? 

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się tego nowotworu jest przeprowadzenie sterylizacji przed drugą cieczką. Pomocna jest też hormonoterapia.

Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Do przychodni weterynaryjnej trafia coraz więcej zwierząt z podejrzeniem choroby nowotworowej. Większość z nich ma ponad 10 lat, ale nie brak również przypadków zachorowania wśród młodszych psów. W grupie ryzyka są zwłaszcza psy rasowe, jak rottweiler, bokser czy buldog francuski. Boisz się, że stracisz bliskiego przyjaciela? Zastanawiasz się, jak uchronić pupila przed zachorowaniem? Sprawdź!
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Jak zapobiec nowotworowi u pupila?

Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Twój pies stał się apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i wyraźnie stracił na wadze? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? To może być choroba nowotworowa, która dotyka coraz więcej zwierząt. Choć rokowania większości z nich są bardzo pozytywne, niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia. Zastanawiasz się, jakie objawy daje nowotwór i jak wygląda diagnostyka? Sprawdź.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Choroby nowotworowe u psa – objawy i diagnostyka

Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?

Weterynarz poinformował Cię, że badania Twojego pupila nie okazały się tak pozytywne, jak tego oczekiwałeś? Usłyszałeś druzgocącą wiadomość o tym, że ukochany pies cierpi na nowotwór? Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu zwierzę będzie mogło żyć spokojnie i bez bólu jeszcze przez długi czas. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie u psa z nowotworem.
Przeczytaj artykuł na blogu Animal Center:
Nowotwór u psa – jak leczyć pupila?


Animal Center

ul. Zamiany 12
02-786 Warszawa
Stokłosy - Ursynów

Wyznacz trasę dojazdu do weterynarza w Google Mapy

Godziny otwarcia:

pon. - pią. 09:00 - 22:00
sobota 10:00 - 18:00
niedziela 10:00 - 14:00

Rok założenia przychodni: 2011

Kontakt:

Rezerwacja wizyt - TUTAJ

biuro@animal-center.pl

tel: 22 414 18 12