Cięcia cesarskie u psów i kotów – wady i zalety

Ciąża u psów i kotów trwa około 60 dni. Po tym czasie samica w naturalny sposób rodzi kilka lub kilkanaście maluchów. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, zwierzę nie potrzebuje pomocy ludzi. Jednak zdarza się, że podczas porodu występują komplikacje i samica nie jest w stanie urodzić płodów. Aby ratować życie zwierząt, najlepiej przeprowadzić cesarskie cięcie. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.

Cięcia cesarskie u psów i kotów – wady i zalety

Co to jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to chirurgiczna metoda rozwiązywania ciąży. Może być wykonywana planowo (po ustaleniu daty porodu przez lekarza) lub interwencyjnie (w nagłym przypadku). Oto wskazania do przeprowadzenia cięcia cesarskiego:

  • zatrzymanie akcji porodowej,
  • wystąpienie zagrożenia życia matki i płodów,
  • patologiczny przebieg ciąży,
  • problemy zdrowotne suczki kotki,
  • ciąża ras predysponowane, czyli miniaturowych i brachycefalicznych.

Zabieg może być przeprowadzony także na życzenie właściciela zwierzęcia, który jest bardzo emocjonalnie związany z suczką lub obawia się utraty drogocennych szczeniąt. O tym, czy i kiedy należy przeprowadzić zabieg, decyduje lekarz po przeprowadzeniu niezbędnych badań, ocenie stanu zdrowia zwierząt oraz wywiadu z hodowcą. Przed cesarskim cięciem wykonuje się także USG w celu ustalenia liczby i rozwoju miotu. 

Zalety cięcia cesarskiego u psa i kota

Największą zaletą cięcia cesarskiego u zwierząt jest możliwość uratowania życia matki i jej potomstwa. To często jedyny i najbezpieczniejszy sposób na szczęśliwe zakończenie porodu, a zwlekanie z rozwiązaniem ciąży może znacząco podnieść ryzyko śmierci płodów i zmniejszyć rokowania dla samicy. Co więcej, podczas operacji lekarz w razie potrzeby może szybko zareagować oraz zmniejszyć cierpienie samicy i płodów. 

Kolejną zaletą chirurgicznego rozwiązywania ciąży jest możliwość urodzenia potomstwa przez zwierzęta, których budowa ciała uniemożliwia wydanie potomstwa na świat w naturalny sposób, np.:

  • chihuahua – należy do rasy miniaturowej. Suczki tej rasy mają zbyt wąski kanał rodny, aby móc urodzić płody. U samic zdarzają się także ciąże jednopłodowe, przez co często nie dochodzi do naturalnej indukcji porodu. 
  • buldogi francuskie – to przedstawiciele rasy brachycefaliczne. Płody mają zbyt dużą głowę, aby przejść przez kanał rodny, dlatego ciąże tych suczek muszą być stale kontrolowane przez weterynarza i rozwiązywane wyłącznie chirurgicznie.

Cięcie cesarskie jest potrzebne także wtedy, kiedy doszło do obumarcia płodów bez indukcji porodu. 

Jakie są wady chirurgicznej metody rozwiązywania ciąży u psów i kotów?

Rozwiązywanie ciąży przez cięcie cesarskie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu komplikacji okołoporodowych. Wśród wad tej operacji wymienia się:

  • konieczność zastosowania znieczulenia i leczenia antybiotykami – użycie środków farmakologicznych może spowodować zagrożenie życia matki, a także negatywnie wpłynąć na stan zdrowia płodów,
  • ingerencję w jamę brzuszną – rozcięcie skóry, mięśni i macicy oraz ponowne ich zszycie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji bakteryjnej. Można temu zapobiec przez stosowanie antybiotykoterapii po porodzie,
  • bezmleczność po porodzie – ze względu na użyte środki farmakologiczne separuje się matkę od szczeniąt/kociąt, aby nie ssały zanieczyszczonego mleka. Zbyt późne przystawienie potomstwa do piersi, może utrudnić rozpoczęcie laktacji.

Z uwagi na liczne powikłania, chirurgiczne rozwiązywanie ciąży powinno być wykonywane tylko w ostateczności. Mimo tego, że cesarskie cięcie ma wiele wad,  to często jedyna możliwość uratowania zagrożonego życia matki i jej potomstwa. Warto o tym pamiętać.  

Literatura:

Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Praktyka kliniczna: psy, Galaktyka, 2011.

Dejneka G., Wasecki A.: Pomoc porodowa u kotek. Magazyn Wet. 1995, 4, 90-96

Max A., Jurka P.: Cięcie cesarskie u suk i kotek: obserwacje kliniczne. Życie Wet. 1997, 72, 99-101

Jackson P.: Położnictwo weterynaryjne. Elsevier, 2010.

Dubiel A.: Rozród psów. Wyd. AR we Wrocławiu, 2000.

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?