Ciąża urojona u psa

Zauważasz, że po cieczce Twoja suczka dziwnie się zachowuje w stosunku do pluszaków? Masz wrażenie, że powiększył się jej brzuch, a sutki stały nabrzmiałe? Szybko się męczy, ma mniej energii do zabawy, ma mniejszy apetyt lub biegunkę, a mimo to nie traci masy ciała? To mogą być objawy ciąży urojonej. U psa to częste zjawisko, zwłaszcza jeśli zwierzę nie zostało wykastrowane. Dowiedz się więcej. 

Ciąża urojona u psa

Urojona ciąża u psa może pojawić się ok. w przeciągu 4-9 tygodni po cieczce. Najczęściej objawia się wiciem przez sukę gniazda, niepokojem, depresją, a także opiekuńczością np. wobec pluszaków. Może także pojawić się agresywność, gdy ktoś zbliża się do zabawki pupila. Niektóre zwierzęta odczuwają nawet skurcze porodowe, jednak szczeniaki się nie pojawiają. Nie jest to pożądany stan, dlatego należy temu przeciwdziałać. 

Ile może trwać urojona ciąża u psa?

Ciąża urojona może, ale nie musi dawać objawów. Czasami przebiega bez wyraźnej zmiany w zachowaniu pupila lub symptomy są dość łagodne. Wtedy nie trzeba zgłaszać się do weterynarza – można przeczekać ten czas. Zazwyczaj objawy mijają po 1-4 tygodni. 

Co na ciążę urojoną u suki? Domowe sposoby

Jeśli masz pewność, że pies nie jest w ciąży, a zachowuje się, jakby był, możesz wypróbować domowe sposoby. Pomogą one złagodzić objawy tego stanu i skrócić czas ich trwania. Oto, co się sprawdza.

  • Zapobieganie budowaniu gniazda – gdy suczka zaczyna gromadzić w legowisku zabawki, kocyki itp., Ty je systematycznie stamtąd wyciągaj. Dzięki temu nie zdąży się do nich przywiązać i traktować, jak jej dzieci.
  • Niegłaskanie po brzuchu – dotykanie brzuszka może pobudzać gruczoły mlekowe do pracy, co prowadzi do zwiększonej laktacji. 
  • Unikanie okazywania zbyt dużej uwagi – podczas oczekiwania na potomstwo wiele suczek domaga się głaskania i pieszczot. Warto nie poświęcać na to więcej czasu niż zwykle, jeśli nie chcesz pobudzać jej instynktu.
  • Wprowadzenie większej ilości ruchu – aktywność fizyczna może pomóc w ustabilizowaniu hormonów i wyraźnie złagodzić dolegliwości.
  • Kastracja – usunięcie narządów płciowych u psa sprawia, że organizm nie produkuje hormonów płciowych. W związku z tym pupil nie odczuwa chęci przedłużenia gatunku i nie pojawia się u niego ciąża urojona. Warto jednak pamiętać, aby kastrację wykonać najwcześniej 2 miesiące po zmianach w zachowaniu pupila. 

Jeśli objawy robią się bardzo niepokojące lub trwają zbyt długo, wizyta w klinice weterynaryjnej jest wskazana. 

Jak wyleczyć ciążę urojoną u psa?

Podczas wizyty u weterynarza specjalista dokładnie sprawdzi, czy w macicy znajdują się szczeniaki, czy też nie. Po wykluczeniu ciąży ustali prawdopodobną przyczynę zmiany w zachowaniu psa. Mogą to być np.:

  • infekcja,
  • guz przysadki mózgowej,
  • choroby tarczycy.

Zdarza się, że objawy ciąży urojonej są mylone np. z zakażeniem bakteriami E.coli. Dlatego jeśli są bardzo nasilone, nie należy ich bagatelizować. 

Jeśli weterynarz wykluczył poważne choroby, może przepisać leki łagodzące objawy ciąży. Najczęściej suce podaje się:

  • preparaty moczopędne na redukcję laktacji,
  • hormony w celu złagodzenia objawów i ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej. 

Weterynarz może także zlecić zmianę diety, np. na taką z mniejszą ilością białka. Wskazuje się, że zredukowanie podaży tego składnika odżywczego może pomóc w łagodzeniu dolegliwości.

W większości przypadków ciąża urojona u psa nie jest niebezpieczna. Warto jednak profilaktycznie odbyć wizytę u specjalisty, aby wykluczyć potencjalne choroby.

Źródła:

Larry Patrick Tilley, Francis W.K. Smith jr., 5 minut konsultacji weterynaryjnej. Psy i koty, Elsevier Urban&Partner. 2008

Root, A.L., Parkin, T.D., Hutchison, P. et al. Canine pseudopregnancy: an evaluation of prevalence and current treatment protocols in the UK. BMC Vet Res 14,170, 2018

Wehrend A. Ginekologia I położnictwo Psów. Diagnostyka i terapia. Wyd. GALAKTYKA, 2015

Animal Center
Fanpage:


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?