Choroby nerek u kota – poznaj ich objawy

Ze względu na budowę organizmu kota jego nerki są wyjątkowo narażone na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości w działaniu. Jednocześnie stwarzają one poważne zagrożenie dla życia, szczególnie że mogą przez wiele lat rozwijać się niezauważone. Warto więc dokładnie obserwować zwierzę i zasięgnąć pomocy specjalisty w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jakie to objawy? Przeczytaj, by się dowiedzieć.

Choroby nerek u kota – poznaj ich objawy

Najczęstsze choroby nerek u kotów

Najczęściej wykrywaną u kotów choroba nerek jest ich niewydolność. Może ona mieć charakter przewlekły lub ostry. Ryzyko pojawienia się tego rodzaju schorzeń wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego koty po skończeniu 7 lat powinny być regularnie badane pod kątem prawidłowości pracy nerek. To ważne, ponieważ wczesne wykrycie niewydolności pozwala wyeliminować jej przyczynę lub też podjęć działania, które znacznie spowolnią rozwój choroby, umożliwiając tym samym czworonożnemu pacjentowi dłuższe życie w znacznie większym komforcie. Warto też pamiętać, że niektóre rasy (np. pers, angora) są genetycznie obciążone większym ryzykiem niewydolności nerek. Dlatego należy dokładnie monitorować ich stan zdrowia, a przy zakupie z danej hodowli upewnić się, że jest ona wolna od wad dziedzicznych.

Przyczyny chorób nerek u kota

Poza predyspozycjami genetycznymi czy też zaawansowanym wiekiem do czynników mogących wpływać na powstawanie niewydolności nerek u kotów można zaliczyć:

 • wysokie ciśnienie krwi,
 • zmniejszony przepływ krwi lub moczu do nerek,
 • nowotwory,
 • kamienie nerkowe i inne niedrożności w układzie moczowym,
 • choroby zębów w zaawansowanym stadium,
 • toksyny – np. pestycydy, leki, środki chemiczne.

Koty wychodzące na zewnątrz są bardziej narażone na ekspozycję na różnego rodzaju toksyczne substancje, a tym samym na niewydolność nerek. Warto też pamiętać, że o szybkości rozwoju choroby może decydować np. podawana karma. Duże ilości białka i fosforu nie sprzyjają prawidłowej pracy nerek i mogą powodować szybszą utratę ich wydolności.

Jak rozpoznać chorobę nerek u kota?

Doświadczenie weterynarzy z Animal Center pokazuje, że właściciele zwierząt dość późno zjawiają się ze swoimi podopiecznymi. Dlaczego? Choroby nerek u kotów mogą rozwijać się niezauważone miesiącami czy nawet latami. Dzieje się tak ze względu na brak tendencji tych zwierząt do okazywania słabości, ale również na podobieństwo objawów do innych schorzeń – np. związanych z tarczycą lub cukrzycy. Dlatego warto skonsultować się z weterynarzem, jeśli kot:

 • jest apatyczny,
 • nie ma apetytu, za to wykazuje wzmożone pragnienie,
 • wymiotuje,
 • ma zapalenie dziąseł,
 • ma blade błony śluzowe,
 • oddaje mocz nienaturalnie często lub nienaturalnie rzadko,
 • chudnie,
 • ma brzydki oddech – z wyczuwalną wonią mocznika.

Jedynym sposobem na rozpoznanie niewydolności nerek jest badanie u weterynarza obejmujące m.in. analizę krwi oraz USG nerek. Nie warto zwlekać z wizytą, ponieważ zbyt późno wykryta choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia i pozwala jedynie podejmować działania mające na celu poprawę jego samopoczucia. Wcześniejsza diagnoza to znacznie więcej możliwości leczenia, w tym możliwość przejścia na specjalną dietę, która może znacznie spowolnić rozwój choroby nerek oraz zastosowania środków farmakologicznych mogących pomóc w poprawie przepływu krwi przez nerki.

Anna Misiak


Najczęściej czytane:

Badanie kału psa i kota

Dyskopatia u psa

Dlaczego kot sika na łóżko i poza kuwetą?