Badanie kału psa i kota

W naszej lecznicy weterynaryjnej Animal Center wykonujemy:

  • badanie makroskopowe kału
  • badanie metodą flotacji
  • testy na obecność antygenu Giardia L
    (Test immunologiczny oparty na metodzie chromatograficznej)

Badanie kału psa i kota

Badanie makroskopowe kału ma na celu poszukiwanie całych robaków lub ich dużych fragmentów. Znalezienie i identyfikacja gatunku postaci dorosłej pasożyta jest podstawą do rozpoczęcia kuracji przeciwpasożytniczej, ale sugerowane jest dodatkowo badanie mikroskopowe w celu dokładniejszej diagnozy.

Bardzo często mamy do czynienia z zarobaczeniem mieszanym, tj. obecnością więcej niż jednego gatunku pasożyta w przewodzie pokarmowym pacjenta.

Wykonujemy badania flotacji w kierunku obecności jaj, oocyst bądź cyst pasożytów jelitowych (psów i kotów). Brak widocznych pasożytów „gołym okiem” nie świadczy o braku zarażenia. Jeśli organizm żywiciela jest w dobrej kondycji, do wydalania postaci dorosłych pasażem jelitowym dochodzi stosunkowo rzadko. Często postacie dorosłe bytują w żywicielu miesiącami (nawet latami) a jedynym wówczas sposobem na ich wykrycie jest szukanie ich form niedojrzałych pod mikroskopem. Metoda flotacji jest podstawową metodą diagnostyki koproskopowej inwazji pasożytniczej u małych zwierząt.

Wykonujemy dodatkowo testy na obecność antygenu Giardia Lamblia. Wynik dodatni świadczy o zakażeniu pasożytem G. lamblia, stanowi podstawę do rozpoczęcia leczenia. Jeżeli pasożyt zostanie wykryty u jednego ze zwierząt rodziny, odrobaczyć należy całe stado. Ze względu na zaawansowaną technologię testu, rzadko mamy do czynienia z wynikami fałszywie ujemnymi. Posiłkujemy się testami, ze względu na trudność w znalezieniu cyst Giardii metodą flotacji. Ze względu na to, że Giadią jest zoonozą, zdecydowanie zaleca się regularne robienie testów u swoich podopiecznych.

Technika koproskopowa metoda flotacji pozwala na wykrycie m.in. oocyst kokcydiów, cyst Giardia, jaj nicieni i tasiemców.

Z wyżej wymienionego badania możemy zdiagnozować m.in.: Kokcydiozę, Giardiozę, Toxocarozę, Włosogłówczycę, chorobę Tęgoryjcową oraz Tasiemczyce.

Dysponujemy szerokim asortymentem leków przeciwpasożytniczych działających skutecznie na wszystkie rodzaje, występujących w naszej szerokości geograficznej robaki. Posiadamy leki w formie tabletek, zawiesiny oraz kropelek na skórę.

Ile czasu trwa badanie?

Badanie kału w naszej lecznicy jest wykonywane w poniedziałki, środy i piątki. W te dni do kart pacjentów wpisywane są wyniki zarówno testu jak i flotacji plus ew. komentarz. Po wyniki badań można zgłaszać się osobiście, dzwonić na numer lecznicowy lub poprosić recepcjonistkę o wysłanie wyników mailem.

Jak przygotować próbkę do badania?

Do badania parazytologicznego kału potrzebujemy 3 próbek zbieranych w odstępach dwudniowych. Zbieramy niewielką ilość kału stałego (kał biegunkowy nie nadaje się do badania) wielkości orzecha włoskiego. Pobrany kał musi być przechowywany w warunkach chłodniczych. Po zapełnieniu trzech pojemniczków, zanosimy materiał do naszej przychodni i czekamy na wynik.

Jak często należy wykonywać to badanie?

Profilaktycznie badanie kału zaleca się wykonywać nie rzadziej niż raz w roku. Psy młode co pół roku. Ponad to obligatoryjnie pies wzięty z hodowli, schroniska bądź znaleziony musi mieć wykonane badanie kału nawet jeśli zostało wcześniej odrobaczone. Szczególną czujność powinni zachować właściciele psów kiedyś zarobaczonych.

Choroby pasożytnicze są czasem trudne do wyeliminowania, a dawki leków mogą być niewystarczające na wyjątkowo silną inwazję. Po kilku seriach odrobaczenia (dla każdego gatunku rozpisany jest inny schemat odrobaczenia) koniecznie należy wykonać badanie kontrolne (na około 9 tygodni po ostatniej serii).

Badanie kontrolne jest bardzo ważne i nie powinno się go lekceważyć. Łatwo jest nam zrezygnować z dalszego leczenia po ustąpieniu objawów (wymioty, biegunki, ból brzucha, wzdęcia) ale nigdy nie wolno przerywać kuracji przeciwpasożytniczej.

Jakie są objawy, które powinny nas skłonić do zbadania kału naszego psa lub kota ?

Między innymi:

  • luźne stolce
  • biegunka
  • śluz w stolcu
  • skurcze brzucha i gazy
  • utrata apetytu
  • kaszel
  • gorączka
  • wymioty

Jakie są źródła zakażenia?

Najczęściej drogą pokarmową (zabrudzone buty właściciela, koprofagia, bliski kontakt z innymi psami itp.)

Pasożyty mogą przeniknąć również do organizmu przez łożysko w trakcie ciąży jak również być obecne w mleku matki.

Co, jeśli wynik badania jest pozytywny?

Jeżeli wynik badania parazytologicznego jest pozytywny należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii po odpowiednie leki na odrobaczenie w odpowiednio dobranej dawce i formie. Zawsze należy poinformować lekarza czy jesteśmy jeszcze w posiadaniu innych zwierząt (Zazwyczaj odrobacza się całe stado).

Co z odrobaczaniem szczeniąt?

Pierwszy raz należy odrobaczyć szczenię pomiędzy drugim, a czwartym tygodniem życia. Następne odrobaczania powinny zależeć od kalendarza szczepień – trzeba zaplanować je tak, by odbywały się na tydzień przed kolejną wizytą szczepienną.

Kolejne dawki leków na odrobaczenie szczeniak powinien dostawać co miesiąc do momentu ukończenia 6. miesięcy.

Czy można zarazić się od zwierzęcia?

Niektóre psie i kocie pasożyty mogą zagrażać ludziom. Chorobę, jaką wywołują, określa się mianem zoonozy. Na zakażenie narażone są głównie dzieci, (zabawy bezpośrednio z zakażonym psem lub kotem bądź pośrednio - w zakażonym piasku w piaskownicy).

Najbardziej niebezpieczne dla ludzi są Toxocary, Giardie i Tęgoryjce.

W momencie stwierdzenia u zwierzęcia, któryś z tych gatunków i przy jednoczesnym posiadaniu dzieci, sugeruje sie kontakt z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Cennik:

  • Komplet badania parazytologicznego: 120 zł
  • Test w kierunku Giardia L: 65 zł
  • Flotacja: 55 zł
Monika Niewolewska
Latest posts by Monika Niewolewska (see all)


Najczęściej czytane:

Mastocytoma u psa i kota – groźny guz skóry

Kastracja i sterylizacja psa – co warto wiedzieć?

Neosporoza – diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Usunięcie śledziony u psa i kota – co to jest, jakie są konsekwencje i kiedy jest niezbędne?

Tłuszczak u psów – co to jest i czy wymaga kontroli u weterynarza?

Co to jest splenektomia? Poznaj metodę leczenia nowotworów śledziony u psa i kota

Kostniakomięsak u psa i kota – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Badanie ERG – co to takiego, jak przebiega, jak przygotować zwierzę?